Wartość pojazdu powypadkowego – od czego zależy?

Wypadek samochodowy niestety może przydarzyć się nawet bardzo doświadczonemu kierowcy. Po każdej kolizji trzeba szybko się otrząsnąć i zastanowić co zrobić z autem. Niestety w niektórych sytuacjach koszty naprawy samochodu powypadkowego, mogą być większe niż kasacja pojazdu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych kierowców, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób określana jest wartość pojazdu powypadkowego i jak przebiega jego złomowanie.

Złomowanie auta od A do Z

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że legalnego złomowania auta mogą dokonać jedynie profesjonalne stacje demontażu. Każdy renomowany auto złom pomoże nam również w przygotowaniu dokumentów, które są niezbędne do wyrejestrowania uszkodzonego auta. Bez legalnego zaświadczenia o kasacji samochodu niestety nie będzie można go wyrejestrować w wydziale komunikacji. Aby nie narobić sobie problemu warto nieautoryzowane punkty omijać szerokim łukiem.

Zobacz: Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu - krok po kroku

Wartość pojazdu powypadkowego – ile można otrzymać za zezłomowanie samochodu?

Końcowa cena, którą otrzymamy za zezłomowanie auta zależy od kilku różnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście rocznik auta. Niestety części samochodowe ze starych modeli w dzisiejszych czasach nie cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego też auto złomy oferują dość niskie ceny. Jak łatwo się domyślić im młodszy i popularniejszy model tym oczywiście cena będzie korzystniejsza. Jeżeli chodzi o samochody powypadkowe, to pamiętać należy o tym, że w wielu przypadkach niestety nie ma możliwości wyciągnięcia przydatnych części. W takiej sytuacji cena ustalana będzie przede wszystkim po całkowitej masie pojazdu. Jeżeli istnieje taka możliwość, to auto złom waży pojazd powypadkowy. W innym przypadku masa brana jest bezpośrednio z zapisków w dowodzie rejestracyjnym danego auta. Warto wspomnieć także i o tym, że skupy odliczają orientacyjną masę za różnorodne tworzywa sztuczne oraz wszystkie te materiały, których nie można odsprzedać do huty.

Zobacz: Ile za złomowanie auta w 2019?

Złomowanie nowego pojazdu powypadkowego

W przypadku nowszych aut profesjonalne punkty złomowania bardzo często dokonują indywidualnej wyceny danego samochodu. Odpowiedni fachowcy sprawdzają nie tylko stan techniczny, ale również biorą pod uwagę popularność danego modelu i rodzaj zamontowanego silnika. Na największy zarobek mogą liczyć Ci kierowcy, którzy mają dość sprawny pojazd, z którego sporo części można odzyskać.

Dlaczego warto skorzystać z legalnych auto złomów?

Jedną z największych zalet legalnych auto złomów jest oczywiście to, że pieniądze za powypadkowy samochód można dostać od ręki w gotówce. Większość czołowych firm na rynku zapewnia swoim klientom dojazd we wskazane miejsce, niezobowiązującą wycenę i transport uszkodzonego auta bezpośrednio do punktu złomowania. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Olbrzymim plusem jest także to, że otrzymujemy od razu niezbędne dokumenty, dzięki którym będzie można wyrejestrować auto w urzędzie.

Jakie dodatkowe czynniki mają wpływ na cenę złomowanego auta?

Jak wspomniano powyżej każda firma indywidualnie ustala wartość pojazdu powypadkowego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że dwa różne auto złomy mogą zaproponować nieco inne ceny. Warto korzystać z usług renomowanych stacji demontażu, które współpracują z eksporterami skrzyń biegów lub silników samochodowych. Firmy tego typu są idealnym wyborem przede wszystkim dla tych kierowców, którzy mają pojazdy powypadkowe w całkiem niezłym stanie. Na chodliwych częściach zamiennych można całkiem nieźle zarobić. W najgorszej sytuacji są właściciele starszych aut, w których to nawet sprawny silnik często nie jest wyceniany, ponieważ nie ma możliwości znalezienia na niego nowego klienta. Skupy złomu mogą obniżyć także cenę za auto, gdy brakować będzie niektórych części. Między innymi dlatego też warto zadbać o to, aby powypadkowy samochód oddać w kompletnym stanie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście porównanie wyceny od kilku firm znajdujących się w pobliskiej okolicy. W ten prosty sposób będzie można znaleźć najkorzystniejszą wycenę.

Zobacz: Używane części do samochodu - czy to się opłaca?
Menu