Używane części do samochodu – czy to się opłaca?

Każdy z nas, jeżeli posiada albo kiedykolwiek posiadał samochód, zastanawiał się przy naprawie swojego auta czy bardziej opłaca się kupić nowe części, czy może zaoszczędzić i zaopatrzyć się w używane części do samochodu. Czy jest to aby na pewno bezpieczne i jak wygląda w takim wypadku wymiana takich części albo prawo zwrotu?

Gdzie najlepiej jest zaopatrzyć się w używane części do samochodu?

Należy pamiętać o tym, że jak już znajdziemy odpowiadające nam części samochodowe, powinniśmy sprawdzić, czy te części są ze sprawdzonego źródła i jeżeli jest taka możliwość – przed zakupem sprawdźmy jakość ich wykonania i stan ich wyeksploatowania. Używane części do samochodu powinniśmy zakupić w firmie, która zajmuje się tym zawodowo. Dzięki temu zyskamy prawo do zwrotu używanej części oraz zyskamy rękojmię. Jeżeli chodzi o kupowanie używanych części samochodowych od osób prywatnych – nie ryzykujmy. Po zakupie nie udowodnimy, że kupiliśmy od danej osoby część do samochodu, poza tym nie mamy 100 procent pewności, że te części nie pochodzą na przykład z nielegalnego szrotu albo nie są odpowiednio zadbane.

Zobacz również: Jak rozpoznać legalny szrot?

Na co szczególnie zwrócić uwagę zaopatrując się w używane części do samochodu?

Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, żeby sprawdzić stan i jakość używanej części. Jeżeli kupimy część, która nie została zregenerowana, może okazać się, że w najbliższej przyszłości będziemy musieli ją ponownie wymieniać, co wiąże się z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami. Poszaleć w Internecie można, ale tylko wtedy, gdy bardzo dobrze zna się na motoryzacji. Poza tym najlepsze do wymiany są najprostsze części, jak na przykład uzwojenia, tuleje, wirniki, bieżnie, elektromagnesy albo zębniki. Pasują one niemalże do każdego modelu samochodu i nie psują się one tak szybko. Ich dostępność jest największa, dodatkowo są one najłatwiejsze do wymiany, jak i najtańsze.

Gdzie najlepiej wymienić części do samochodu?

Oczywiście u fachowca! Lepiej nie robić tego samemu, ponieważ nawet jeżeli uważamy, że znamy się na motoryzacji świetnie i nie ma od nas lepszych – jednak ryzykujemy bezpieczeństwem naszym i innych. Dodatkowo zyskujemy dzięki temu gwarancję oraz pewność, że mechanik zrobi to najlepiej, a co najważniejsze – mechanicy mają swoje dojścia do dealerów najlepszych używanych części do samochodu. Poza tym jeżeli my nie znamy się na częściach samochodowych, najlepiej jest poradzić się właśnie fachowca, który z chęcią pomoże w doborze najlepszych części samochodowych do danego modelu samochodu.

Czy warto jest skorzystać z usług przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą używanych części samochodowych?

Oczywiście, że tak! Jest to bardzo korzystne, ponieważ ceny za używane części są niskie, a tak naprawdę nie ma większej różnicy pomiędzy używanymi a nowymi częściami jeżeli chodzi o żywotność po zamontowaniu w samochodzie. Poza tym jeżeli używana część przeszła renowację – bardzo często trudno jest odróżnić tę używaną część od nowej. Jak widać, dobrze jest rozejrzeć się za używanymi częściami samochodowymi.

Zobacz również: Jak działa auto szrot?

Menu