Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu – krok po kroku

W dobie obecnych czasów, w życiu wielu ludzi pojawia się moment, kiedy musimy rozstać się z autem. Przedmiotem, który dla niektórych stanowi wyłącznie rzecz nabytą, służąca do transportu osobistego, celów zarobkowych. Inni natomiast traktują auto jako członka rodziny lub intruza, mają związane z nim przykre lub cudowne wspomnienia i chwila oddania samochodu w obce ręce jest dla nich ulgą lub traumatycznym przeżyciem.

Na tym etapie istnieją dwie opcje, mianowicie sprzedaż auta lub oddanie go na auto złom.

Kiedy decydujemy się na sprzedaż, a kiedy na złomowanie?

Samochody w dzisiejszych czasach stały się bardzo popularnym i łatwo dostępnym środkiem komunikacji. Zalanie rynku różnymi markami, modelami i głównie dużą ilością aut sprowadzanych spowodowało drastyczne spadki wartości pojazdów. Dlatego też często zdarza się, że auto, które ulegnie uszkodzeniu lub któremu kończy się polisa OC, staje się bezwartościowe, gdyż koszty naprawy lub ubezpieczenia przekraczają wartość pojazdu. Sprzedaż takiego auta graniczy z cudem, więc najlepszym rozwiązaniem staje się złomowanie aut.

Co zrobić, aby „pozbyć się kłopotu”?

Sprzedaż taniego auta niesie spore ryzyko, związane z zaniedbaniem kupującego odnośnie formalności przerejestrowania oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dlatego też z pomocą przychodzą nam stacje demontażu pojazdów, zwane często jako złomowanie aut, auto złom, auto szrot itp.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu

Kiedy oddamy już auto na złom, musimy we własnym zakresie dopilnować kilku czynności:

  1. W stacji demontażu pojazdów, musimy przedstawić, że auto jest naszą własnością. Następnie nasz pojazd zostaje przyjęty do kasacji, a my otrzymamy pokwitowanie oddania pojazdu do recyclingu.
  2. Kolejnym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji w miejscu naszego zameldowania, celem przedstawienia pokwitowania o zezłomowaniu pojazdu. Dzięki temu będziemy mogli wyrejestrować nasz samochód z bazy pojazdów zarejestrowanych.
  3. Trzecia bardzo ważna rzecz to zgłoszenie się do ubezpieczyciela, w którym pojazd był ubezpieczony. I uwaga, nawet jeśli samochód był ubezpieczony na poprzedniego właściciela, to my musimy dopilnować anulowania ubezpieczenia. Jest to spowodowane tym, że ubezpieczenie przeszło na nas automatycznie podczas zakupu pojazdu. Zgłoszenie o kasacji pojazdu spowoduje automatyczne rozwiązanie umowy OC z dniem zezłomowania pojazdu.

Dokonując skrupulatnie wszystkich powyższych czynności, wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu nie będzie żadnym problemem. Nie musimy obawiać się, że ubezpieczyciel będzie wzywał nas do zapłaty kolejnej raty składki ubezpieczenia lub zapłaty za jej kontynuację na kolejny rok. Wykasowanie z bazy danych aut zarejestrowanych uchroni nas przed przykrymi incydentami, takimi jak np. kradzież tablic rejestracyjnych z auta porzuconego i przestępstwa na ich konto. Uchroni nas przed zaniedbaniami lub negatywnymi incydentami ze strony kupującego pojazd, w przypadku sprzedaży. A tak jak pisaliśmy wcześniej, sprzedaż auta o małej wartości często potrafi przysporzyć więcej problemów niż jego kasacja.

Menu