Złomowanie auta – ile kosztuje w 2019?

Złomowanie auta to sposób na pozbycie się pojazdu, który z jakiegoś powodu nie nadaje się już do użytku. Nie istnieje niestety jeden wspólny cennik usług kasacji. Od czego zależy finalna kwota za złomowanie samochodu?

Złomowanie auta – Stan techniczny i masa samochodu

Wysokość wynagrodzenia zależy zarówno od własnej wyceny stacji demontażu, a także marki czy rocznika wydawanego pojazdu. Aspekt ten wpływa bowiem na potencjalną wysokość kwoty, którą uzyskać można za sprzedaż komponentów nadających się do ponownego wykorzystania. Z reguły im nowszy model, tym kasacja pojazdu przyniesie większy zysk. Części ze starszych aut nie cieszą się tak dużym powodzeniem na rynku, a na dodatek zwykle są w gorszym stanie technicznym. Jeżeli do kasacji oddawany jest poważnie uszkodzony pojazd powypadkowy, często nie ma możliwości wyciągnięcia z niego wartościowych części. W takiej sytuacji podstawowym czynnikiem branym pod uwagę jest masa. Samochód jest zwykle na początek ważony przez auto szrot, a następnie sprawdzany pod względem wagi w dowodzie rejestracyjnym. Aby obie wartości były ze sobą porównywalne, samochód powinien posiadać minimum 90 proc. masy początkowej. W następnej kolejności orientacyjnie odliczana jest masa materiałów i tworzyw sztucznych, które nie nadają się na złom. Określona stawka płacona jest za każdy uzyskany kilogram wagi.

Zobacz również: Jak zezłomować samochód? – Procedura krok po kroku

Dostępność części i wiek auta

Stacje demontażu pojazdów coraz częściej współpracują z eksporterami różnych komponentów, np. silników i skrzyń biegów. Określone modele części samochodowych mogą zatem podnieść wartość złomowanego auta, zwłaszcza jeżeli utrzymane są w dobrym stanie. Przed oddaniem pojazdu na złom warto więc poznać podstawowe informacje techniczne, takie jak typ silnika czy jego pojemność. Na auto szrot można oddać także auto z całkowicie niesprawnym wyposażeniem. Kwestia ta czasem nie jest nawet brana pod uwagę przy wycenie. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku modelu starszego, którego części i tak nie udałoby się sprzedać. Przy wycenie nowych aut, pod uwagę brane są także różne indywidualne kryteria danej firmy. Nierzadko więcej można dostać za samochód, który wciąż da się prowadzić. Na korzyść działa również dobry stan alufelg czy opon.

Komplet wyposażenia auta

Na kwotę uzyskaną za złomowanie auta wpływa nie tylko ogólny stan techniczny dostarczonego samochodu, ale również jego kompletność. Jeżeli pojazd pozbawiony będzie konkretnych części, stacja demontażowa ma prawo obniżyć cenę za jego skup. Może to wynikać np. z zasady opłaty ryczałtowej za każdy skupowany kilogram lub indywidualnie określonego cennika. Oddając samochód na złom, warto więc w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni auto szrot. Najlepiej sprawdzić legalność działania firmy, która powinna posiadać niezbędne uprawnienia do złomowania pojazdów. Tylko w ten sposób zyskać można wydane zaświadczenie o kasacji, które umożliwia wyrejestrowanie samochodu oraz wypowiedzenie umowy OC. Kasacja pojazdu w dobrym punkcie złomowania to także sposób na uzyskanie uczciwej i satysfakcjonującej zapłaty.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu – krok po kroku

Menu