Jak zezłomować samochód? – Procedura krok po kroku

Złomowanie auta okazuje się czasami koniecznością. W takiej sytuacji warto wiedzieć co należy zrobić, by dopełnić wszelkich formalności i jak zezłomować samochód krok po kroku.

Złomowanie samochodu – jak to zrobić krok po kroku?

Zanim zdecydujemy się na złomowanie samochodu należy skontaktować się ze stacją demontażu. To miejsce, które posiada upoważnienie przez wojewodę do wydawania upoważnień, ważnych, by później móc wyrejestrować auto. A oto kolejne etapy działania:

KROK 1: Wybierz odpowiedni auto złom i skontaktuj się z nim

Z odpowiednią stacją demontażu można skontaktować się osobiście lub telefonicznie. Warto zapytać o to, czy samochód mamy dostarczyć sami, czy stacja posiada własny odbiór lawetą.  Czasami nie jest to dodatkowo płatna usługa, a czasami musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Warto więc zadbać wcześniej o wyjaśnienie tej kwestii.

KROK 2: Sprawdź na jakich zasadach są przyjmowane samochody w auto złomie

Niektóre stacje przyjmują samochody niekompletne, co nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Z kolei inne naliczają koszty za każdy brakujący kilogram. Zanim wybierzemy właściwy auto szrot warto to sprawdzić, bo może okazać się, że będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami do poniesienia.  Za całe pojazdy, oddane na złom, niektóre stacje płacą, zgodnie z własnym cennikiem. To również warto sprawdzić odpowiednio wcześniej.

KROK 3: Zadbaj o odpowiednie dokumenty, które musisz mieć ze sobą

Aby skasować pojazd konieczne są dokumenty, w tym: dowód rejestracyjny lub dokument, który potwierdza dane samochodu, np. zaświadczenie wydane przez Wydział Komunikacji (w sytuacji, kiedy dowód zatrzymała Policja, lub jeśli pojazd figuruje na dane poprzedniego właściciela). Niezbędna w niektórych sytuacjach jest także umowa kupna sprzedaży, potwierdzona w Urzędzie Skarbowym.

W sytuacji, kiedy pojazd jest zarejestrowany na firmę konieczne jest dołączenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i upoważnienie do zezłomowania pojazdu dla osoby, która dokonuje jego wyrejestrowania. Konieczny jest również dowód osobisty właściciela auta.

W sytuacji, kiedy samochód posiada współwłaściciela, konieczne jest posiadanie pisemnego upoważnienia, jeśli druga osoba nie może stawić się osobiście.

KROK 4: Jakie dokumenty powinien otrzymać właściciel z auto złomu?

Po przyjęciu pojazdu do kasacji jego właściciel powinien otrzymać szereg dokumentów, w tym:

  • zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
  • dokument potwierdzający unieważnienie tablic rejestracyjnych
  • unieważnienie karty pojazdu w sytuacji, kiedy została ona wydana.

KROK 5: Co zrobić po oddaniu samochodu do kasacji?

Po oddaniu samochodu na auto złom należy jeszcze je wyrejestrować w ciągu 30 dni. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do wydziału komunikacji wraz z tablicami rejestracyjnymi samochodu.

W momencie wydania zaświadczenia o tym, że pojazd trafia na auto złom w odpowiednim wydziale komunikacji, przestaje go obowiązywać opłata OC, a nadpłatę można wycofać.

Już wiesz jak zezłomować samochód krok po kroku.

Polecamy zapoznać się z artykułem: Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu – krok po kroku

Menu