Zapraszamy do odwiedzenia nowo powstałego sklepu internetowego firmy mamAUTO. W sklepie znajdą Państwo części samochodowe z demontażu z gwarantowanym pochodzeniem.
Nie każda naprawa samochodu jest opłacalna. Przychodzi czas, kiedy warto pomyśleć jest o oddaniu samochodu na złom. Pamiętajmy, że niesprawny pojazd stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia. Namnażające się usterki są problematyczne – nigdy nie wiadomo, kiedy auto odmówi posłuszeństwa. Warto wspomnieć, że koszty naprawy samochodów cały czas rosną. W przypadku egzemplarzy o bardzo niskiej wartości rynkowej naprawa wydaje się być rozwiązaniem nieekonomicznym.
Kilkudziesięcioletni pojazd może być utrzymany w dobrym stanie. Prawdą jest jednak to, że zdecydowana większość wiekowych aut jest wyeksploatowana. Nie można jednak uznać ich za zabytki. Ich eksploatacja nie jest przyjemna, ani komfortowa. Złomowanie aut wydaje się być najlepszą opcją w przypadku, gdy co kilka tygodni pojawiają się nowe, kosztowne usterki.
Ogromne znaczenie ma nie tylko stan silnika, czy też zawieszenia. Zwróćmy uwagę na karoserię. Jeśli jest ona zardzewiała, to blachy dawno utraciły swoje parametry. Nie chronią one już tak dobrze przed uderzeniami, co jest odczuwalne w przypadku stłuczki, czy też wypadku. W przestarzałych pojazdach wymiana jednego podzespołu nie rozwiązuje problemu. Zwykle potrzebny jest gruntowny remont, który nierzadko kosztuje kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Kasacja pojazdu po wypadku jest wskazana, gdy całkowity koszt naprawy przekracza jego wartość rynkową. W pierwszej kolejności należy poprosić o wycenę zaufanego mechanika. Czasami nie mamy żadnych wątpliwości, że auto nie będzie nadawać się już do jazdy. W wielu przypadkach samochód na pierwszy rzut oka nie wydaje się być doszczętnie zniszczony. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas wypadku zachodzi duże prawdopodobieństwo uszkodzenia podzespołów niezbędnych do poprawnego działania auta.
Niektóre auta powypadkowe opłaca się naprawiać. Dotyczy to przede wszystkim marek luksusowych. Oczywiście stopień uszkodzenia jest czynnikiem decydującym.
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto mieć świadomość, że sprzedaż uszkodzonego auta nie jest prostym zadaniem. Konieczne jest ukazanie rzeczywistego stanu pojazdu w ogłoszeniu. Ponadto należy liczyć się z tym, że wiele osób będzie oczekiwać od nas dokładnej listy usterek. W przypadku aut średniej klasy nie zarobimy na tym zbyt wiele. Nierzadko auto szrot może zaproponować nam o wiele korzystniejszą kwotę.
Zobacz: Jak działa auto szrot?
Zezłomowanie auta odbywa się szybko oraz bezproblemowo. Nie musimy obawiać się zbyt dużej ilości formalności, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują gotówki „na już”. Być może umożliwi ona zakup nowego auta.
Zezłomowanie auta wymaga posiadania niezbędnych dokumentów. Mowa tutaj przede wszystkim o karcie pojazdu, dowodzie rejestracyjnym, czy też tablicach. Decyzja o kasacji samochodu musi zostać podjęta przez prawnego właściciela. Ponadto auto powinno posiadać czytelny numer znajdujące się na nadwoziu. Dzięki niemu można upewnić się, czy auto nie pochodzi z kradzieży.
Zobacz: Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu
Brak dowodu rejestracyjnego nie jest sporym problemem. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do wydziału komunikacyjnego, gdzie można uzyskać zaświadczenie umożliwiające kasację auta. Możemy również udać się do miejsca, gdzie pojazd jest zarejestrowany. Jeśli zgubiliśmy kartę pojazdu, to musimy zgłosić to do odpowiedniego wydziału. Otrzymamy dokument, który musimy przedstawić w auto szrocie.
Z pewnością niejedna osoba posiada dostateczną wiedzę na temat mechaniki. Samodzielny demontaż auta oraz sprzedaż części jest kuszącym pomysłem. Należy jednak wiedzieć, że jest to nielegalne. Samochód, który nie nadaje się już do użytku musi zostać oddany do utylizacji. Stacja demontażu pojazdów to nasze jedyne rozwiązanie. Złamanie obowiązujących przepisów może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Kary finansowe nie należą do niskich – znajdują się one w przedziale od 10 do nawet 300 tys. zł.
Demontaż pojazdu może zostać zlecony przez inną osobę, która posiada odpowiednie upoważnienie. Wzór tego dokumentu można bez trudu znaleźć w sieci. Jeśli odkupiliśmy samochód, a nie zdążyliśmy go przerejestrować, to należy posiadać umowę kupna-sprzedaży. Na jej podstawie można udowodnić, że auto jest naszą własnością. Po legalnym demontażu auta otrzymany zaświadczenie, które należy przedstawić ubezpieczycielowi. Ponadto musimy dostarczyć je do wydziału komunikacji. Jeśli tego nie zrobimy, to polisa OC będzie nadal aktywna.