Auto szrot – jak działa?

Średni wiek auta poruszającego się po polskich drogach wynosi 11 lat, a to oznacza, że jeździmy jednymi z najstarszych aut w Europie. Nowe auta w Polsce kupują przede wszystkim firmy, ich udział w rynku nie przekracza 40%. Znakomita większość klientów indywidualnych kupuje auta na rynku wtórnym. W 2018 r. Polacy sprowadzili ponad 1 mln aut, większość z nich liczyła ponad 12 lat. Część z tych aut tak na prawdę powinna trafić na auto szrot.

Stare auta zagrożeniem dla środowiska

Kilkunastoletnie modele samochodów mają niską cenę i właściwie na tym kończą się ich zalety. Większość z nich nie ma udokumentowanego przebiegu i historii. Najczęściej są to modele paliwożerne, a biorąc pod uwagę ich stan techniczny, wydzielane spaliny są bardzo istotnym obciążeniem dla środowiska.

Najlepiej świadczą o tym wyniki jakości powietrza w dużych aglomeracjach przeprowadzane w okresie letnim. Mimo braku okresu grzewczego jakość powietrza jest umiarkowana. To efekt zanieczyszczeń spalinami samochodowymi, zwłaszcza z siników diesla. Ale to jedyny problem starych aut.

Auto szrot – Złomowanie aut

Kilkunastoletnie auta wcześniej czy później będą musiały być złomowane i wycofane z ruchu drogowego. Właściciele mają do wyboru typowe złomowiska przyjmujące auta do złomowania oraz stacje demontażu pojazdów, zwane popularnie auto szrotami.

W tych drugich uzyskamy nieco większą cenę, ponieważ posiadają zgodę wojewody na demontowanie samochodów i sprzedaż części, która przynosi im dodatkowy zysk.

Kasacja pojazdu musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem pozwalającym na wyrejestrowanie samochodu i zwolnienie z obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Oddając samochód do auto szrotu trzeba pamiętać, że nie wolno pozbawiać go wyposażenia. Jego waga nie powinna być niższa niż waga wpisana do dowodu rejestracyjnego. Dopuszczalna różnica to 10 kg. Za każdy kolejny kilogram będzie pobierana dodatkowa cena.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu – krok po kroku

Auto szrot – zasady działania

Ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko każda firma świadcząca usługi auto szrotu musi mieć zgodę wojewody, posiadać odpowiednie wyposażenie oraz umowy z firmami recyklingowymi. Te ostatnie są bardzo ważne. Z każdego samochodu da się odzyskać niektóre elementy. Mogą to być podzespoły mechaniczne, elektryczne, elementy karoserii lub wyposażenie samochodu.

Te części ponownie trafiają na rynek. Auto szroty to dobre miejsca na poszukiwanie oryginalnych części zamiennych w rozsądnej cenie. Każda transakcja musi być udokumentowana i wskazywać pochodzenie poszczególnych elementów.

Nie wszystkie jednak części nadają się do dalszej eksploatacji. W takim przypadku muszą zostać poddane recyklingowi lub utylizacji. Recykling polega na ponownym przetworzeniu niektórych materiałów (metale, szkło) i wytworzenia z nich nowych produktów. Utylizacja natomiast pozwala na trwałe zniszczenie części bez szkody dla środowiska. Najczęściej zajmują się tym specjalne oczyszczalnie przemysłowe.

Zobacz również: Jak zezłomować samochód? – Procedura krok po kroku

Menu