Kasacja auta – co można zdemontować z auta przed kasacją?

Jeśli chcemy pozbyć się auta to mamy do wyboru jego sprzedaż albo kasacja auta. Z tej drugiej opcji korzystamy najczęściej wtedy, gdy samochód nie jest sprawny technicznie lub gdy doznał poważnego uszkodzenia i nie warto już w niego inwestować. Jednak przy oddawaniu auta do kasacji muszą być spełnione określone warunki.

Kasacja auta – o czym warto pamiętać?

Chcąc zezłomować samochód, musimy zgłosić się do stacji demontażu pojazdów lub też specjalnego punktu zbierania. Do kasacji przyjmowane są auta z cechami identyfikacyjnymi (numerem VIN), mające podwozia i ramy. Najczęściej firmy świadczące tego rodzaju usługi wymagają by pojazd był dostarczony w całości i posiadał minimum 90 proc. masy wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.

Takie auto musi koniecznie zawierać wszystkie istotne elementy, czyli nadwozie, skrzynię biegów, układ hamulcowy oraz silnik i koła. W przypadku, gdy jego waga jest niższa niż dopuszczalna norma to, zgodnie z obowiązującymi przepisami, auto szrot może zażyczyć sobie dopłaty za braki w masie pojazdu w wysokości do 10 złotych za kilogram. Niekiedy można się spotkać z konkretnym cennikiem za brak poszczególnych części.

Z kolei dostarczając kompletny samochód możemy otrzymać wynagrodzenie, które najczęściej wynosi kilkaset złotych, ewentualnie bezpłatny transport pojazdu do miejsca utylizacji.

Zobacz również: Złomowanie pojazdu niekompletnego – jak to wygląda w praktyce?

Złomowanie aut – czy to się opłaca?

Spora część aut przeznaczonych do kasacji posiada części, które z powodzeniem nadadzą się do sprzedaży. Można w ten sposób uzyskać większą kwotę niż w przypadku, gdy oddajemy kompletny samochód do stacji demontażu pojazdów czy na złomowisko. W cenie są zwłaszcza drobne elementy, takie jak części z wyposażenia wnętrza, układy elektroniczne, listewki, a także inne akcesoria, które nie mają tańszych zamienników.

Statystycznie rzecz ujmując, co trzecie wyrejestrowane auto trafia do legalnego recyklingu. A to oznacza, że w pozostałych przypadkach ich właściciele samodzielnie je rozbierają i sprzedają na części. Pamiętajmy jednak, że rozbieranie pojazdu na ulicy jest zabronione i może skutkować nałożeniem wysokiej kary. Dlatego na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie jedynie właściciele posesji lub też garaży. Po demontażu interesujących nas części, pojazd i tak należy oddać do kasacji.

Warto mieć na uwadze, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska za samodzielny demontaż może nałożyć karę w wysokości od 10 do 300 tys. zł. Ponadto Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny również może ukarać dodatkową grzywną właściciela za samodzielne rozebranie auta bez oddania go do kasacji, bo widnieje ono w urzędowych rejestrach, a zatem właściciel powinien płacić za pojazd ubezpieczenie OC.

A zatem, posiadając samochód nienadający się do użytku, najlepiej oddać go do auto szrotu, gdzie profesjonaliści zajmą się jego utylizacją, zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Oczywiście warto wcześniej upewnić się, czy wybrana przez nas firma jest uprawniona do prowadzania tej działalności, by nie mieć w przyszłości problemów, bowiem zgodnie z przepisami prawa poza uprawnionymi zakładami rozbiór auta jest nielegalny.

Zobacz również: Jak zezłomować samochód? – Procedura krok po kroku

Menu