Złomowanie pojazdu niekompletnego – jak to wygląda w praktyce?

Stary i wysłużony samochód, w którego nie warto więcej inwestować można zezłomować. W tym celu, zgodnie z polskim prawem należy oddać go do certyfikowanej stacji demontażu pojazdów. W ten sposób można odzyskać kilkaset złotych, a na podstawie otrzymanego zaświadczenia o demontażu wyrejestrować samochód i nie ponosić więcej żadnych kosztów. Pojazd oddawany na auto szrot powinien być kompletny, ale w praktyce wszystko zależy od danego przedsiębiorcy. Zatem jak wygląda złomowanie pojazdu niekompletnego?

Złomowanie pojazdu niekompletnego – ogólne zasady

Certyfikowana stacja demontażu pojazdów ma obowiązek przyjąć każdy wycofany z eksploatacji pojazd. Przyjmowane są samochody kompletne, a więc takie, których masa jest nie mniejsza niż 90% (często nie mniejsza niż 70%) całkowitej masy pojazdu widniejącej w jego dowodzie rejestracyjnym. W przypadku kiedy samochód jest niekompletny auto szrot może naliczać opłatę (około 10 zł) za każdy brakujący kilogram. Warto jednak podkreślić, że opłaty te są naliczane w sposób indywidualny. Oznacza to, że złomowanie pojazdu, który jest niekompletny, nie musi wiązać się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, o czym można się przekonać wykonując kilka telefonów do różnych stacji demontażu. Samochody oddawane do kasacji są zwykle wycenianie na podstawie ich masy własnej wpisanej do dowodu rejestracyjnego i ogólnego ich stanu. Otrzymuje się kwotę naliczaną zgodnie z zasadą: masa pojazdu pomnożona przez zwykle 0,5 zł – 1 zł za kilogram.

Zobacz również: Jak zezłomować samochód? Procedura krok po kroku

Złomowanie aut niekompletnych – różne wyceny i wymagania

Wystarczy zadzwonić do znajdujących się w naszej okolicy stacji demontażu, by uzyskać szczegółowe informacje i poznać wycenę pojazdu niekompletnego przeznaczonego do kasacji. W praktyce nic się nie dzieje, jeśli w samochodzie będzie brakowało drobnych elementów takich, jak na przykład – radio, głośniki, liczniki, lampy, kierownica czy akumulator. Zwykle chodzi o to, aby oddawany na auto szrot pojazd był wizualnie kompletny. Choć bardzo często w sytuacji brakującej karoserii, silnika czy skrzyni biegów złomowanie auta odbędzie się również bez większych problemów. Wszytko zależy od indywidualnych ustaleń. Stacja demontażu może niekompletny pojazd odebrać na własny koszt bez doliczania dodatkowych opłat, ale też bez płacenia za złom lub też zapłacić za rzeczywistą masę pojazdu, jeżeli zostanie on dostarczony do stacji we własnym zakresie. Oczywiście demontaż samochodu na własną rękę nie jest legalny, ale część właścicieli chcąc odzyskać nieco więcej pieniędzy za złomowany samochód, wyjmuje cenniejsze elementy (np. silnik) i samodzielnie je sprzedaje.

Złomowanie pojazdu niekompletnego a fikcyjna sprzedaż

Na rynku istnieją również firmy, które skupują samochody różnego typu na zasadzie umowy kupna – sprzedaży. Mogą oferować więcej niż stacje demontażu. Nie ma też sztywnych wymagań co do kompletności złomowanego samochodu. Jest to jednak ryzykowne, ponieważ umowy te są zawierane na fikcyjne dane – np. zmarłej osoby, zaginionej. Można mieć więc później nieprzyjemności, zwłaszcza kiedy sprzedany przez nas samochód będzie wykorzystywany do przestępstwa.

________________________________________________________________
Zdjęcie wyróżniające, źródło: motofakty.pl

Menu