Złomowanie motocykla – o czym pamiętać?

Wieloletni lub niezdatny do użytku motor bądź motorower może zostać oddany do kasacji, co pozwoli na uzyskanie niewielkiego zysku. O czym należy pamiętać w przypadku gdy zdecydujemy się na złomowanie motocykla?

Jakie motocykle można zezłomować?

Praktycznie każdy jednoślad może zostać przeznaczony do kasacji. Motorower, chopper, cross, ścigacz, cruiser, motor turystyczny, naked bike, motocykl enduro – wszystkie mogą zostać zezłomowane przez właściciela jeżeli ich stan i funkcjonalność uniemożliwiają bezpieczne użycie. Stawka za złomowanie motocykli jest niezwykle zróżnicowana, bo każda stacja odpowiedzialna za demontaż pojazdów mechanicznych rządzi się własnymi prawami.

W celu oszacowania potencjalnego zysku z oddania motoru do kasacji należy przemnożyć jego masę z dowodu rejestracyjnego przez kwotę od 50 gr do 1 zł. W tym przypadku warto zaznaczyć, że właściciele stacji demontażowych i złomowisk często ujmują od 10 do 20% ciężaru z wyjściowej masy pojazdu – szacuje się, że właśnie taka część wagi jest przeznaczona na komponenty niepodlegające zezłomowaniu. Ponadto warto wspomnieć, że finalna kwota jest jednak dodatkowo uzależniona od kilku kwestii np. stanu części zamiennych, marki i rocznika motocyklu czy jego dostępności na rynku.

Dlaczego warto zdecydować się na złomowanie motocykla?

Właściciele jednośladów decydują się na kasację pojazdów w dwóch sytuacjach. Pierwszą jest niemożność dalszego użytkowania motoru z powodu długiego wysłużenia. Nawet najlepsze maszyny osiągają kres własnych możliwości i po kilkunastu latach użytkowania zaczynają gorzej pracować. Z biegiem czasu problemy mogą oddziaływać na bezpieczeństwo i komfort jazdy, co stwarza realne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Koszty naprawy przesadnie wyeksploatowanego motocyklu często przewyższają jego wartość sprzedażową – wówczas dobrym rozwiązaniem jest kontakt z komisem zajmującym się kasacją pojazdów, co pozwoli zaoszczędzić czas i pozyskać trochę gotówki na zakup nowego modelu.

W drugiej sytuacji mowa o motorach powypadkowych. Usunięcie usterki spowodowanej uszkodzeniem pojazdu na drodze mogą okazać się niezwykle kosztowne bądź niemożliwe (np. z powodu braku części zamiennych). Wówczas najlepszym wyjściem jest zezłomowanie motocykla.

Złomowanie niekompletnego pojazdu – co robić gdy motocykl nie ma wszystkich części?

W większości przypadków certyfikowane stacje demontażu pojazdów wykonują usługi związane samochodami i motocyklami, których aktualna masa odpowiada co najmniej 70% masy określonej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Niższa wartość oznacza, że pojazd jest niekompletny. Wówczas złomowisko może naliczać dodatkową opłatę za każdy brakujący kilogram masy. Z uwagi na fakt, że każdy autoszrot prezentuje zupełnie odmienną politykę, warto dokładnie zapytać, czy złomowanie motocykla niekompletnego jest związane z naliczeniem dodatkowych kosztów.

Co należy zrobić po złomowaniu motocykla?

Kasacja pojazdu musi zostać przeprowadzona w certyfikowanej stacji demontażu. Po złomowaniu motocykla właściciel otrzymuje odpowiednie dokumenty do procesu wyrejestrowania pojazdu. Motory i motorowery podobnie jak samochody wymagają obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz są wpisywane do ewidencji pojazdów.

Jak wygląda postępowanie wyrejestrowania pojazdu po złomowaniu?

  • Otrzymujemy zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdu, które potwierdza przeprowadzoną kasację;
  • Udajemy się do Wydziału Komunikacji, który zarządza miejscem naszego zamieszkania;
  • Na wizytę w urzędzie zabieramy ze sobą wspomniane zaświadczenie oraz dowód rejestracyjny, wcześniej zdemontowane tablice rejestracyjne i kartę pojazdu;
  • Wypełniamy wniosek i formularz dotyczący zgody na przetwarzanie danych osobowych, które składamy ze wcześniej wspomnianymi dokumentami i tablicami;
  • Otrzymujemy stosowną decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu.

Po złomowaniu motocykla i jego wyrejestrowaniu należy skontaktować się z ubezpieczycielem, który był odpowiedzialny za polisę pojazdu.

Złomowanie motocykla w MamAuto

Wszystkich zainteresowanych kasacją pojazdów mechanicznych zapraszamy do profesjonalnej stacji demontażu MamAuto. Jesteśmy doświadczonym autoszrotem, który zajmuje się złomowaniem motocykli i samochodów. Oferujemy korzystną stawkę za kasację pojazdów powypadkowych i nadmiernie wyeksploatowanych. Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z bogatym zaopatrzeniem części zamiennych do różnych modeli i roczników. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu – nasi eksperci rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania.

Zobacz również:

Zapraszamy do naszego sklepu z częściami używanymi online – kliknij w przycisk poniżej.
mamAuto sklep online

Menu