Złomowanie samochodów ciężarowych

Procedury obowiązujące podczas kasacji samochodu osobowego są dość powszechnie znane. Jednocześnie, ilość osób, które wiedzą, w jaki sposób przebiega złomowanie samochodów ciężarowych, jest znacznie mniejsza. Jakie działania trzeba podjąć, by wyrejestrować i zezłomować ciężarówkę?

Złomowanie samochodów ciężarowych – dlaczego warto złomować auta?

Auto złom jest miejscem, w które oddaje się samochód do kasacji. Możliwość zezłomowania pojazdu ciężarowego to tak naprawdę ostatnia okazja na uzyskanie jakichkolwiek korzyści finansowych z pojazdu. Jednocześnie, to możliwość zmniejszenia kosztów utrzymania wyeksploatowanego pojazdu, a także – mówiąc kolokwialnie – „pozbycie się problemu”. Jeśli bowiem pojazd nie jest sprawny, złomowanie daje możliwość realnego obniżenia kosztów.

Uzyskane ze złomowania samochodu ciężarowego środki nie są oczywiście porównywalne do kwoty, jaką można otrzymać za sprzedaż sprawnego auta. Jednak nadal lepiej jest odzyskać choćby część wartości pojazdu, z którego już się nie korzysta.

W jakiej sytuacji warto oddać auto ciężarowe na złom?

Ciężarówki są wykonane w sposób zapewniający im dużo większą trwałość od pojazdów na co dzień wykorzystywanych przez osoby prywatne. Częstokroć, przebiegi tego typu samochodów sięgają nie setek tysięcy kilometrów, a raczej milionów. Wynika to głównie z przeznaczenia ciężarówek, które zostały stworzone do przebywania wielotysięcznych tras jednorazowo. Gdyby taki pojazd miał ulec trwałemu uszkodzeniu tak szybko jak samochody osobowe, mogłoby się okazać, że nie posłuży nawet przez kilka miesięcy.

Jak wiadomo, samochód ciężarowy jest eksploatowany tak długo, jak to tylko możliwe. Są jednak sytuacje, w których nie należy z niego korzystać – nie tylko z uwagi na ryzyko uszkodzenia towaru, ale także przez wzgląd na bezpieczeństwo obsługi ciężarówki.

Przede wszystkim – warto odprowadzić pojazd na auto szrot, jeśli uległ on uszkodzeniu, na przykład w wyniku wypadku. Również w sytuacji, gdy koszty naprawy ewentualnej awarii powiązanej z eksploatacją pojazdu są zbyt wysokie w stosunku do zysków, jakie przynosi pojazd, kasacja może okazać się jedynym rozwiązaniem.

Teoretycznie w tym drugim przypadku w grę wchodzi również sprzedaż pojazdu, jednak w praktyce – znalezienie nabywcy na wyeksploatowaną ciężarówkę jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Nikt nie chce inwestować w pojazd, który wymaga nakładów finansowych, a przy tym jego przyszłość jest dość niepewna.

W jaki sposób oddaje się samochód do złomowania?

Gdy ustaliliśmy już, w jakich sytuacjach warto oddać samochód ciężarowy do kasacji, pochylmy się nad kwestią jego oddania do złomowania. Oczywiście, gdy pojazd jest uszkodzony, jednak przemieszcza się we własnym zakresie – kwestia jest dość prosta. Wystarczy dotrzeć do wybranego punktu w tradycyjnym ruchu lądowym i pozostawić pojazd do złomowania.

Jednak temat kasacji ciężarówki staje się nieco bardziej skomplikowany, gdy mamy do czynienia z pojazdem, który nie nadaje się do jazdy. W takiej sytuacji warto wybrać auto złom, który oferuje również usługę przewiezienia ciężarówki do punktu we własnym zakresie. Zasadnicza większość tego rodzaju firm jest technicznie przygotowana na przewożenie ciężarówek we własnym zakresie, jednak przed wynajęciem firmy, lepiej jest zorientować się, czy znajduje się ona we wspomnianej wyżej większości.

Co dzieje się po przewiezieniu auta na szrot?

Pojazd, który znajduje się w punkcie, jest ważony i na tej podstawie jego właścicielowi wypłacana jest odpowiednia kwota. To właśnie auto szrot wydaje również bardzo istotny z punktu właściciela pojazdu dokument potwierdzający jego kasację. To kwestia o tyle istotna, że stanowi podstawę do wyrejestrowania samochodu w odpowiednim miejscowo Wydziale Komunikacji. Bez niego, konieczne jest między innymi dalsze opłacanie ubezpieczenia za samochód ciężarowy.

Złomowanie samochodów ciężarowych – jak wybrać auto szrot?

Wybierając firmę do zezłomowania samochodu ciężarowego, warto kierować się kilkoma kwestiami. Jedną z nich jest wspomniane wyżej posiadanie możliwości technicznych do przewiezienia ciężarówki na teren punktu, jednak to nie wszystko.

Dodatkowo, konieczne jest sprawdzenie, czy punkt jest autoryzowany. Musi znajdować się na liście stacji zajmujących się demontażem, a także posiadać licencję na złomowanie pojazdów. Wyżej wskazana lista jest wydawana przez wojewodę i aktualizowana. Dzięki temu upewnienie się, że mamy do czynienia z autoryzowanym punktem jest dość proste. Chcąc wybrać auto złom, warto postarać się wybrać miejsce, które funkcjonuje na jasnych i rzetelnych zasadach, a także oferuje dobrą cenę za zezłomowany pojazd.

Menu