Złomowanie auta, a recykling

Kasacja pojazdu nie jest najprzyjemniejsza dla właściciela auta szczególnie w przypadku, gdy właściciel samochodu bardzo był do niego przywiązany i posiada z nim wiele wspomnień. Jeżeli już zdecydujemy się na złomowanie auta, przyjdzie nam zdecydować czy wolimy poddać auto kasacji legalnie, czy może wolimy nielegalny, ale bardziej opłacalny dla nas szrot samochodowy. Do kasacji nadają się samochody, które już nie mogą nikomu posłużyć.

O czym należy pamiętać wybierając złomowanie auta?

Najważniejszą rzeczą jest to, żeby zezłomować samochód w miejscu posiadającym specjalne do tego certyfikaty. Ważne jest to, aby było to legalne, a co za tym idzie – bezpieczne dla środowiska. Jest to niezwykle ważne, chociażby ze względu na wszelkie kontrole i możliwość zapłaty kary.

Jaj wygląda procedura złomowania auta?

Złomowanie auta powinno odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym. Auto złom zajmuje się także recyklingiem, co ma niebywały wpływ na nasze środowisko, które jest przecież dla nas tak bardzo ważne. Pierwsze o czym trzeba pamiętać to wyrejestrowanie auta. Samochód wyrejestrowujemy przez organ właściwy ze względu na miejsce jego ostatniej rejestracji. Auto złom powinien posiadać odpowiednie pozwolenie marszałka województwa. Przy sobie powinniśmy mieć dowód albo inny dokument, który stwierdza naszą tożsamość. Oprócz tego koniecznym jest posiadanie karty pojazdu oraz wszelkich dokumentów jakie tylko mamy i są związane z samochodem. Nie można też za pomnieć o tym, żeby samochód wyrejestrować z ubezpieczalni, inaczej zostanie naliczona składka OC na następny rok.

Ile kosztuje złomowanie auta?

Właściciel dostaje zazwyczaj od 300 do 500 zł. Zależy to od tego ile jego samochód ważył. Zdarza się jednak, że to właściciel auto złomu będzie musiał pobrać opłatę od właściciela auta – ale tylko wtedy, gdy brakuje przynajmniej 10 % odpowiedniej masy samochodu. Opłata ta to maksymalnie 10 zł za brakujący kilogram.

Zobacz również: Ile za złomowanie auta w 2019?

Recykling jako pomoc naszemu środowisku

Bardzo ważne jest to, żeby uświadomić sobie co to jest recykling. Dzięki temu odzyskujemy surowce wtórne z materiałów odpadowych. Dodatkowo minimalizujemy nakłady finansowe na ich przetworzenie. Samochody, które trafiają do skupów złomów (tych działających legalnie) są poddawane recyklingowi. Surowce dzielimy na ołów, aluminium, szkło, opony, miedź, tworzywa sztuczne, złom blacha, mosiądz oraz złom gruby. Po przetworzeniu, surowce zyskują kolejne życie i dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów.

Czy warto jest więc złomować samochód w legalnym i przeznaczonym do tego miejscu?

Oczywiście, że tak! Wszyscy kształtujemy naszą przyszłość, przez co razem musimy dbać o to, żeby środowisko zachowało jak najbardziej możliwy balans. Nie można zaśmiecać środowiska, dlatego powinniśmy się jak najbardziej zainteresować legalnymi i przeznaczonymi miejscami do złomowania swojego samochodu. Oprócz tego nie będziemy musieli się martwić o to, że będziemy mięli kontrolę i będziemy musieli zapłacić karę. Z roku na rok będą coraz większe zaostrzenia prawa.

Zobacz również: Jak rozpoznać legalny szrot?

Menu