Legalny szrot – jak go rozpoznać?

Pozbycie się auta nie należy do najłatwiejszych i najszybszych decyzji. Na zezłomowanie samochodu decydują się osoby, których nie stać już na naprawy auta. Szczególnie, jeśli te naprawy zaczynają przewyższać wartość samochodu. Można się zastanowić nad recyklingiem oraz skupem aut. W dzisiejszych czasach coraz częściej właściciele pojazdów zamiast na bezpieczny i legalny szrot decydują się na nielegalny, gdzie otrzymają znacznie więcej pieniędzy za swoje auto.

Aby zezłomować auto, należy udać się z dowodem osobistym oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu do stacji demontażu pojazdów. Można zezłomować samochód jeśli ma on numer VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Firma złomująca auta unieważnia numery rejestracyjne oraz wszelkie dokumenty dotyczące samochodu, aby w przyszłości nikt nie mógł nielegalnie ich używać.

Szroty aut zajmują się sprzedażą oraz demontażem części z samochodów. Polska nazwa szrot pochodzi od niemieckiego: „Schrott”, czyli dosłownie odcięty kawałek. Szroty skupują, kasują oraz złomują samochody. Coraz większa ilość szrotów odbiera auto osobiście, aby sprzedający nie musiał się fatygować.

Zobacz również: Jak działa auto szrot?

Jak odróżnić dobry i legalny szrot od tego nielegalnego skupu aut?

Czarny rynek handlu częściami samochodowymi kwitnie. Coraz częściej można się spotkać z nielegalną rozbiórką pojazdów wycofanych z eksploatacji, czyli tak zwanych wraków. Jest to niezgodne z zasadami dbania o nasze środowisko, ponieważ wraki są niewłaściwie przechowywane. Na szczęście Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dba o kontrolę szrotów. Karą za niewłaściwą kasację pojazdów, wymontowania części do samochodów w sposób nielegalny, podlega karze pieniężnej od 10 000 zł do 300 000 zł. Te kary wymierza w drodze decyzji wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Jak rozpoznać legalny skup aut?

Najlepiej po odnalezieniu idealnego miejsca, gdzie odbywa się złomowanie auta, poszukać w Internecie, czy dane „przedsiębiorstwo” znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest to źródło bardzo pewne, dzięki czemu nie ma wątpliwości co do prawości działań przedsiębiorcy. Ponadto po zezłomowaniu pojazdu, firma zajmująca się skupem aut powinna wystawić klientowi specjalnie przygotowane dokumenty poświadczające legalność i potwierdzenie kasacji samochodu. Niektóre firmy posiadają pisemne zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności tego typu, co jeszcze bardziej potwierdza ich kompetencje.

Kasacja pojazdu powinna się odbyć zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Waga kasowanego pojazdu nie może przekraczać 90% niż waga samochodu wpisana do jego dowodu rejestracyjnego. W innym przypadku skup aut ma prawo domagać się dopłaty za każdy brakujący kilogram od właściciela auta.

Po zezłomowaniu samochodu, należy pamiętać o jego wyrejestrowaniu. Auto wyrejestrowuje się w wydziale komunikacji w każdym większym mieście składając wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Jest to konieczne, aby dopełnić wszelkich formalności związanych z „pozbyciem się” samochodu zgodnie z literą prawa. Na wyrejestrowanie pojazdu mamy 30 dni.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu – krok po kroku

Menu