Złomowanie auta a OC – czy można zezłomować auto bez OC?

Legalne pozbycie się samochodu wymaga postępowania zgodnie z prawem. Niestety nawet jeżeli stare auto od dawna nas już zawodzi, nie oznacza to, że można na przykład nie wykupić ubezpieczenia OC. To obowiązkowe ubezpieczenie, którego brak skutkuje poważnymi karami finansowymi. Jak jest jednak wtedy, gdy planujemy złomowanie auta? Czy konieczne jest wtedy posiadanie dowodu wpłaty na ubezpieczenie OC? Złomowanie auta a oc – poniżej dowiesz się jaka jest zależność.

Złomowanie pojazdu – podstawowe zasady

Złomowanie auta może przeprowadzić tylko i wyłącznie odpowiedni auto szrot. Takie miejsce powinno mieć między innymi różnego rodzaju zezwolenia, które wydawane są przez marszałka województwa. Jest to ważne między innymi dlatego, że w miejscach tego typu powstaje szereg różnego rodzaju odpadów, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Stąd te konkretne obostrzenia prawne. Pojazdy złomować i rozbierać można tylko i wyłącznie w stacjach demontażu.

Gdy oddaje się samochód do zezłomowania, musi mieć on odpowiednią wagę. Nie powinna być ona niższa od tej wpisanej w dowodzie rejestracyjnym o więcej niż 10% masy. W innym przypadku za każdy brakujący kilogram płaci się po prostu odpowiednią kwotę pieniędzy. Jeżeli do zezłomowania przewozi się samochód bez ważnego OC, najczęściej bez problemu zostanie on odebrany przez stację demontażu. Na tym etapie zwykle nie napotyka się na żadne trudności. Czy jednak tak będzie do końca? Najprawdopodobniej niestety nie. Stacja demontażu musi bowiem wydać odpowiedni dokument potwierdzający odebranie samochodu do zezłomowania. To właśnie tam będzie wpis dotyczący tego, czy samochód miał obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Zobacz również: Złomowanie pojazdu niekompletnego – jak to wygląda w praktyce?

Złomowanie auta bez OC

Aby móc wyrejestrować samochód, co jest naprawdę bardzo ważną czynnością i nigdy nie należy o niej zapominać, następnie należy zgłosić się do wydziału komunikacji. To właśnie tam trzeba przedstawić między innymi dowód tożsamości, kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny, a także odpowiedni dokument ze stacji demontażu. Jeżeli będzie na nim adnotacja, że samochód nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC, można narazić się na bardzo poważne kłopoty finansowe. Jednym słowem złomowanie auta bez ważnego OC to naprawdę ryzykowne działanie.

Dlaczego? Bo zawsze powinno zostać zachowana ciągłość ubezpieczenia OC każdego samochodu. Dotyczy to również nawet tych starych i od dawna nieużywanych aut. Nawet jeżeli samochód stał gdzieś w stodole lub garażu, od wielu lat nie był na chodzie – absolutnie nie zwalnia to z konieczności wykupienia polisy OC. W praktyce w przypadku złomowanie aut bez ważnego OC, których nikt nie używał od wielu lat, przepisy prawa są jednoznaczne.

Można jednak uniknąć tych konsekwencji, jeżeli w dokumencie sporządzonym przez auto szrot nie pojawi się wpis o braku ubezpieczenia. W takim przypadku bez trudności powinno się udać wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji. Po wyrejestrowaniu auta – z czystym sumieniem można powiedzieć, że udało się pozbyć problemu. Warto jednak pamiętać o tym ryzyku i mieć na uwadze, że dużo zależy od dobrej woli pracownika auto szrotu.

Zobacz również: Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

________________________________________________________________
Zdjęcie wyróżniające, źródło: radiozet.pl

Menu