Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Złomowanie auta wymaga odpowiednich dokumentów. Potrzebne są na pewno karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny samochodu. Jednak czasem zdarzają się sytuacje, kiedy dowód rejestracyjny zaginie lub się zniszczy. Mimo, że złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu może wiązać się z pewnymi utrudnieniami, to dopełniając niezbędnych formalności, powinno przebiec bez większych problemów.

Jakie dokumenty potrzebne są do zezłomowania pojazdu?

Zezłomowanie pojazdu może odbyć się, jeżeli zostaną okazane odpowiednie dokumenty, które potwierdzają, że dana osoba jest właścicielem pojazdu lub posiada upoważnienie do jego zezłomowania. Koniecznym dokumentem jest dowód rejestracyjny pojazdu. Innym dokumentem niezbędnym jest także karta pojazdu. W przypadku, kiedy samochód posiada dwóch właścicieli, wówczas obaj powinni być obecni podczas kasacji auta. W przypadku nieobecności jednego z właścicieli powinien on przekazać pisemne upoważnienie, które będzie potwierdzało jego zgodę dotyczącą zezłomowania samochodu.

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego

Każdy auto szrot będzie wymagał odpowiednich dokumentów przed zezłomowaniem auta. Jeżeli dowód zaginął lub został zniszczony, wówczas innym dokumentem umożliwiającym wykonanie tej usługi jest poświadczenie dowodu rejestracyjnego. W celu uzyskania takiego dokumentu należy udać się do właściwego Wydziału Komunikacji. Na miejscu należy okazać zaświadczenie wystawione przez Policję, które potwierdzi utratę, kradzież lub zatrzymanie dokumentu. Tak wygląda procedura w przypadku sytuacji, kiedy z wnioskiem występuje właściciel samochodu. Jeżeli występuje osoba, która dopiero zakupiła auto, powinna udać się do Wydziału Komunikacji właściwemu miejscu zamieszkania poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji niezbędna jest umowa potwierdzająca zakup samochodu. Takie poświadczenie kosztuje około 10-20 zł w zależności od powiatu, a w przypadku braku kolejek w Wydziale Komunikacji można je otrzymać w ciągu kilku minut.

Złomowanie auta bez karty pojazdu

Jak już wspomniano, do zezłomowania auta potrzebna jest także karta pojazdu. W przypadku braku tego dokumentu również można dokonać zezłomowania, jednak przebieg takiej sytuacji będzie zależał od danej stacji demontażu pojazdu. Niejeden auto szrot przyjmie od razu takie auto bez karty pojazdu, na podstawie spisania oświadczenia z właścicielem o zgubieniu lub utracie karty pojazdu. Jednak w niektórych przypadkach to nie wystarczy. Wtedy niezbędne będzie odpowiednie zaświadczenie z właściwego Wydziału Komunikacji. Procedura uzyskania takiego zaświadczenia będzie podobna jak w przypadku poświadczenia dowodu rejestracyjnego. Dzięki takim rozwiązaniom nie trzeba martwić się, czy zezłomowanie będzie możliwe.

Zawsze przed wykonaniem usługi warto upewnić się w miejscu złomowania auta, jakie dokumenty są potrzebne. Oszczędzi to stresu oraz zbędnego biegania po urzędach. Jednak nawet brak dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu nie jest przeszkodą do zezłomowania auta. Wystarczy wcześniej przygotować inne, niezbędne dokumenty, a usługa przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

 

___________________________________________________________________
Zdjęcie wyróżniające, źródło: wyborkierowcow.pl

Menu