Stary samochód – złomowanie czy sprzedaż?

Posiadając stary samochód, którego stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację lub planując zakup innego, wysłużone auto możemy sprzedać lub zdecydować się na auto szrot w Stacji Demontażu Pojazdów. Na którą opcję powinniśmy się zdecydować?

Złomowanie pojazdu

Złomowanie aut na licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów jest najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się starego samochodu. Decydując się na ten krok otrzymamy gratyfikację finansową, która będzie zależna od stanu technicznego złomowanego pojazdu. W większości przypadków jest to kilkaset złotych, aczkolwiek w niektórych przypadkach właściciel pojazdu może uzyskać w okolicach 1000 złotych.

Stacja Demontażu Pojazdów rozbierze go na części wprowadzając w sposób legalny chodliwe podzespoły złomowanego auta na rynek wtórny (główne źródło zarobku). Reszta samochodu w tym niebezpieczne dla środowiska płyny eksploatacyjne zostaną zgodnie z prawodawstwem zutylizowane w niezagrażający dla środowiska sposób. Z tego względu auto szrot jest doskonałym miejscem, w którym legalnie możemy pozbyć się:

– pojazdów mocno wyeksploatowanych o niskiej wartości,

– obciążonych zbyt kosztownymi w naprawie awariami,

– aut powypadkowych, niezdatnych do naprawy i dalszego użytkowania.

Zobacz również: Jak działa auto szrot?

Przed oddaniem auta do kasacji

Kasacja pojazdu może dotyczyć każdego auta, również tego niesprawnego. SDP posiadając własną lawetę może zająć się transportem pojazdu na miejsce złomowania. Ważne, aby ten posiadał przynajmniej 90% swojego oryginalnego ciężaru.

Jeżeli jesteśmy ciekawi, jaką kwotę uzyskamy za auto możemy sprawdzić kalkulator wartości (znajdują się na stronach niektórych stacji) lub skontaktować ze stacją telefonicznie (wycena jest zwykle darmowa). Przed sprzedażą powinniśmy przygotować:

– dowód rejestracyjny,

– tablice rejestracyjne (jeżeli nie są przymocowane),

– kartę pojazdu (jeżeli została wydana),

– umowę kupna (jeżeli samochód został zakupiony a nie przerejestrowany),

– czytelny numer VIN.

Zobacz również: Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu

Kiedy opłaca się sprzedać stary samochód?

Jeżeli kasacja pojazdu nam nie odpowiada możemy zastanowić się nad sprzedażą. Zanim się na nią zdecydujemy powinniśmy odpowiedzieć na pytanie „Czy nowemu właścicielowi opłaca się przerejestrować pojazd?”. Jeżeli stan techniczny podaje w wątpliwość możliwość dopuszczenia samochodu do użytku na drogach publicznych przez SDP to my również powinniśmy się poważne zastanowić nad sprzedażą.

Jeżeli jednak nabywca zadeklaruje chęć remontu auta powinniśmy odpowiedzieć sobie na inne pytanie „Czy koszta związane z przygotowaniem pojazdu do dalszej eksploatacji nie są zbyt duże?”

Menu