Części do samochodu – jakie można regenerować?

Każdy samochód składa się z wielu części i podzespołów, które pozwalają na jego sprawne działanie. Na czym polega regeneracja części do aut? Jakie części do samochodu można regenerować? Czy okresowa konserwacja jest ważna dla naszych części samochodowych?

Części do samochodu – regeneracja

Prawidłowe przeprowadzenie regeneracji części wpłynie na komfort jazdy i prawidłowe działanie auta. Dochodzi także do naprawy błędów konstrukcyjnych, co wychwycimy dopiero podczas procesu eksploatacji. Wszystkie te aspekty sprawiają, że wiele serwisów i koncernów decyduje się na przeprowadzenie regeneracji. Możliwe jest oddanie zużytej części w ramach programu wymiany, dzięki czemu zamiennik kupimy taniej u producenta.

Zobacz również: Używane części do samochodu – czy to się opłaca?

Części do samochodu

Warto zauważyć, że nie wszystkie części w aucie mogą podlegać regeneracji. Chodzi tutaj głównie o części jednorazowego użytku (np. świece zapłonowe) lub powypadkowe. W tym przypadku nie ma możliwości regeneracji. Jednak wiele podzespołów i elementów w aucie daje taką możliwość, dlatego warto je poznać.

Rozrusznik i silnik

Rozrusznik ma za zadanie wprawiać w ruch wał korbowy silnika. Jego elementy często mogą ulegać zużyciu, gdyż intensywnie pracują. Nowy rozrusznik jest dosyć kosztowny, ale poszczególne części nie powinny generować zbyt wielkich kosztów. Silnik wraz ze sprzętem są elementami bardzo często regenerowanymi. Przeprowadzane czynności mogą dotyczyć wymiany tłoków, szlifowania wału korbowego, czy sprawdzenia gniazd zaworowych. Koszty zależą od liczby części, które należy zregenerować.

Karoseria i układ napędowy

Elementy nadwozia także podlegają regeneracji (np. reflektory). Przebarwienia i rysy na karoserii sprawiają, że auto potrzebuje odnowienia. Jeśli chodzi o układ napędowy, najczęściej regeneruje się części układu ze skrzynią biegów. Wymianie mogą zatem ulec uszczelniacze i łożyska.

Zobacz również: Części do samochodu – nowe czy używane?

Filtry DPF i alternator

Poszczególne części w alternatorze można wymienić, jednak nie dotyczy to obudowy. Wymiana pozwoli usunąć zużyte łożyska, szczotki, wypiaskować skorupę i tym podobne. Filtry DPF mogą ulegać zapychaniu, przez co nie pracują prawidłowo. W tym celu należy udać się do serwisu, który przepłucze filtr specjalnymi środkami chemicznymi. Samemu można natomiast raz na jakiś czas stosować środki do czyszczenia filtrów w aucie.

Regeneracji można także poddać plastikowe elementy, takie jak listwy czy zderzaki. Warto podkreślić, że ma to duże znaczenie także dla naszego środowiska. Zużyte części nie lądują na wysypisku, co wpływa pozytywnie na matkę naturę. Warto zatem dbać o systematyczną konserwację każdego auta, aby zapobiec awariom i niebezpieczeństwu związanemu z jazdą. Dbanie o auto każdego dnia powinno stać się nawykiem każdego z nas, co pozwoli zapobiec szybkim problemom z częściami. Części samochodowe są specyficznymi elementami, które w każdym momencie mogą ulec awariom. Okresowe kontrole pozwolą zapobiec problemom, co wpłynie także na nasze bezpieczeństwo. Części do samochodu z łatwością znajdziemy w sklepach motoryzacyjnych.

Menu