Części do samochodu – nowe czy używane?

W czasie awarii, powypadkowej usterki lub po prostu zużycia którejkolwiek części samochodu, właściciel auta musi zadbać o jej wymianę. Tutaj zaś pojawia się pewien dylemat – czy zdecydować się na część zupełnie nową czy jednak może być to na przykład część używana? Jest to szczególna ważna decyzja wtedy, kiedy naprawa samochodu może okazać się naprawdę kosztowna.

Części do samochodu: nowe czy używane?

Wiadomo, że nowe części oryginalne – które kupuje się na przykład w autoryzowanych serwisach – są zawsze dobrze dopasowane do konkretnego modelu samochodu. Dzięki temu idealnie do niego pasują pod względem technicznym. W zdecydowanej większości wypadków pozwalają też na szybką naprawę, ponieważ ich montaż nie sprawia większych problemów. Wszystkie te zalety mają jednak swoją cenę, gdyż części nowe są stosunkowo drogie. Czasem nawet kilka razy droższe od wybranych elementów używanych. Dlatego też w niektórych przypadkach, wielu właścicieli aut decyduje się na zakup tych ostatnich, które są opcją bardziej ekonomiczną. Jednak zarazem nie ma tutaj pewności, że będą one idealnie pasować do konkretnego samochodu.

Trzeba też pamiętać o tym, by kupowane części używane nadal były elementami oryginalnymi, to znaczy od renomowanych firm i producentów. Takie części – mimo tego, że były już wcześniej wykorzystywane – nadal będą charakteryzować się dłuższą żywotnością i bezawaryjnością. Zawsze o wiele lepszym wyborem będzie zakup używanych części oryginalnych, niż wybór zamienników (które najczęściej są niewiele tańsze). Dobrze też kupować u sprzedawców sprawdzonych, a nie np. u osób prywatnych (w przypadku których nie ma zabezpieczeń, tzn. rękojmi i prawa zwrotu).

Zobacz również: Używane części do samochodu – czy to się opłaca?

Kiedy najlepiej postawić na części nowe, a kiedy nie są one jedyną opcją?

Zakup części fabrycznie nowych, polecany jest zawsze właścicielom nowych samochodów. Takie elementy, choć droższe, to gwarantują takim pojazdom mniejszy stopień zużywalności w następnych latach (ale też większe bezpieczeństwo). Pozwalają wtedy również uzyskać lepszą cenę samochodu w razie jego sprzedaży. Natomiast właściciele aut, które mają kilka a nawet kilkanaście lat, mogą bez problemu myśleć o zakupie części używanych. Takie części są bardzo często poddawane regeneracji, która przywraca im pełną sprawność i fabryczne parametry techniczne, a zarazem nie kosztują tyle co równowartość samego pojazdu.

W kwestii tego jakie części do auta wybrać, może liczyć się jednak nie tylko staż samochodu, ale także to, jakich układów będzie dotyczyć naprawa. Bezwzględnie nowe powinny być takie części jak:

  • układu hamulcowego (klocki czy tarcze),
  • element przedniej szyby (która szybko ulega zużyciu),
  • elementy zawieszenia,
  • skrzynia biegów.

Natomiast używane części samochodowe można kupić wtedy, jeśli wymiana dotyczy lusterek, listew i innych części odpowiedzialnych za wygląd pojazdu. Można też spróbować wybrać używane opony. Opłacalną transakcją będzie także zakup używanego silnika (za który zapłaci się nawet kilka razy mniej niż za naprawę zepsutej jednostki). Jak więc widać, zakup części nowych nie jest zawsze jedynym słusznym rozwiązaniem. Decyzja o wyborze tańszych części używanych jest bowiem niejednokrotnie racjonalna w takim samym stopniu.

Menu