Złomowanie auta bez przeglądu – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest złomowanie auta bez przeglądu. Dowodem aktualności badań technicznych jest obecność potwierdzenia w dowodzie rejestracyjnym, świadczącym o ich terminowym wykonaniu. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia ze względu na wygodę. Stare, zniszczone auto przeznaczone do złomowania i tak do niczego się już nie przyda, dlatego robienie mu przeglądu wydaje się bezcelowe. Warto jednak wiedzieć, jak to wygląda pod względem prawnym.

Złomowanie auta bez przeglądu

Większość starych samochodów nie posiada ważnego przeglądu, ponieważ często nie są one używane już od dłuższego czasu. Z tego względu kierowcy nie inwestują w ich stan techniczny. Na ważność badań technicznych nie zwracają też uwagi stacje demontażu pojazdów, dlatego kwestia wydaje się przesądzona. Warto jednak pamiętać, że niektóre samochody przeznaczone do zezłomowania wciąż są sprawne. Ich właściciele często samodzielnie przyjeżdżają nimi na auto szrot, a tym samym poruszają się po drogach i muszą spełniać związane z tym wymagania. W takim przypadku samochód dostarczany na złom musi posiadać ważny przegląd, nawet jeżeli jego ostatnia podróż odbędzie się na odcinku mierzącym zaledwie kilka kilometrów drogi. W takim przypadku bardziej opłacalne wydaje się więc zamówienie lawety bezpośrednio ze stacji demontażu, bądź też wyposażenie innego auta w specjalistyczną przyczepę i samodzielne przywiezienie auta.

Złomowanie samochodu bez ważnego ubezpieczenia

O ile złomowanie auta bez przeglądu jest jak najbardziej możliwe, o tyle nieco inaczej wygląda to w przypadku samochodów nieposiadających ważnego OC. Wielu kierowców uważa, że pojazd przeznaczony na złomowanie nie musi dysponować ważnym ubezpieczeniem. Niestety, obecnie wszystkie auta osobowe oddawane do kasacji muszą posiadać aktualna polisę OC. Dotyczy to nawet tych samochodów, które cały czas stoją zaparkowane i od lat nie jeżdżą po lokalnych drogach. Wielu posiadaczy starszych aut nie zdaje sobie sprawy, że ważne ubezpieczenie jest konieczne także w przypadku modeli na co dzień nieużywanych.

Kary za brak ubezpieczenia

W przypadku złomowania auta bez przeglądu sprawa jest dość oczywista, jednak w przypadku braku OC bywa z tym różnie. Podczas kasacji pojazdu urzędnik nie zawsze zwraca uwagę na to, czy polisa jest ważna. W takim przypadku właściciel auta może uniknąć kary. Jeżeli jednak przy złomowaniu odbędzie się bardziej wnikliwe sprawdzanie poszczególnych elementów dokumentacji, trzeba liczyć się z otrzymaniem żądania zapłaty z funduszu gwarancyjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie starych aut jeszcze wówczas, gdy posiadają ważną polisę ubezpieczeniową – nawet, jeżeli pozostał tylko jeden dzień ważności. W ten sposób zyskać można pewność, że wszystkie formalności załatwione zostaną prawidłowo oraz w odpowiednim czasie. Jeżeli występują jakiekolwiek problemy, warto wcześniej skontaktować się ze stacją demontażu pojazdów i poprosić o pomoc. Doświadczeni pracownicy mogą udzielić szybkiej konsultacji i zaproponować rozwiązanie, które będzie najbardziej korzystne dla właściciela pojazdu.

Złomowanie auta bez przeglądu w praktyce

W niektórych przypadkach zezłomowania wymagają auta sprawne techniczne, ale przeznaczone do kasacji np. z uwagi na kiepski stan blacharski. W przypadku braku aktualnych badań technicznych, takim pojazdem nie można się poruszać. Za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu grożą punkty karne, a nawet mandat. W szczególnych przypadkach można również utracić dowód rejestracyjny, który później trzeba odebrać w urzędzie komunikacyjnym lub potwierdzić własność do złomowania. Nie bez znaczenia pozostaje wysokie prawdopodobieństwo odholowania samochodu na parking policyjny, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za transport oraz miejsce parkingowe. Nierzadko wydatek ten sięga kilkuset złotych, dlatego lepiej nie ryzykować.

Transport lawetą na auto szrot

Najlepszym sposobem na dostarczenie auta bez przeglądu do złomowania jest zamówienie autolawety. Koszt takiej usługi realizowanej przez stację demontażu zwykle nie jest wysoki, a w niektórych przypadkach może być ona nawet bezpłatna. Nie warto więc narażać się na prawne i finansowe konsekwencje jazdy autem bez aktualnych badań technicznych, zyskując za to możliwość szybkiego i łatwego pozbycia się bezużytecznego pojazdu. O rozsądnym zachowywaniu się na drodze oraz przestrzeganiu obowiązujących przepisów trzeba uważać tym bardziej, że w drodze na stację stary samochód może ulec nagłej usterce i spowodować kolizję lub poważny wypadek.

Menu