Używane części karoserii – co znajdziesz w auto szrocie?

Każdy kierowca dba o własny samochód najlepiej jak potrafi. Choć większości osób awaria pojazdu kojarzy się z usterkami elementów znajdującymi się pod maską (np. niedziałającym akumulatorem czy wadliwą chłodnicą), to nie można zapominać o widocznych defektach związanych z częściami karoserii. Podpowiadamy jakie używane części karoserii można znaleźć w auto szrocie.

Jakie są przyczyny uszkodzeń części karoserii?

Zauważalne wgniecenia na drzwiach, przebarwienia fabrycznego koloru lakieru, matowa powierzchnia maski, bąble i bruchle, mniej lub bardziej widoczne rysy – to raptem kilka mankamentów, które mechanicy klasyfikują do niezwykle pojemnego pojęcia „uszkodzeń części karoserii”. Oprócz wyraźnego pogorszenia walorów estetycznych samochodu powodują konieczność wizyty u profesjonalnych fachowców. Zwłaszcza, że defekty związane z karoserią są niekiedy trudne do naprawy, co prowadzi m.in. do obniżenia wartości pojazdu i trudności z jego sprzedażą.

Eksperci z zakresu motoryzacji i mechaniki samochodowej wyróżniają dwie główne przyczyny uszkodzeń karoserii, które mogą być spowodowane szeregiem potencjalnych czynników ryzyka.

Mechaniczne uszkodzenia części karoserii

Pierwszą z przyczyn są bezpośrednie uszkodzenia auta, które zazwyczaj stanowią efekt mniej lub bardziej poważnej stłuczki czy wypadku komunikacyjnego. Nawet w przypadku słabego uderzenia (tj. przy stosunkowo niewielkiej prędkości) istnieje szansa na pojawienie się widocznego zniekształcenia części karoserii lub naruszenia stanu lakieru. Oprócz kolizji drogowych warto wspomnieć, że wgięcie blachy samochodowej może nastąpić np. podczas opadów gradu czy wsiadania lub wysiadania z pojazdu w trakcie postoju na miejscu parkingowym z ograniczoną ilością miejsca. Równie częstą sytuacją jest uszkodzenie samego lakieru, któremu nie towarzyszy naruszenie stanu blachy i następuje gdy:

  • odśnieżamy auto z zamarzniętego śniegu;
  • stosujemy zbyt twardą szczotkę do czyszczenia pojazdu;
  • przypadkowo zarysujemy karoserię np. paznokciami czy biżuterią;
  • szorujemy samochód z błota bez uprzedniego pozbycia się drobin piasku.

Uszkodzenia części karoserii a korozja

Drugą przyczyną uszkodzeń części karoserii jest prawdziwa zmora wszystkich miłośników motoryzacji, czyli korozja. To proces niszczenia powierzchni metali wskutek reakcji utleniania żelaza i jego stopów, które tworzą elementy blacharskie samochodu. Auta są narażone na jej działanie praktycznie przez cały rok.

  • Wiosna i lato – ptasie odchody o właściwościach żrących, soki niektórych gatunków drzew, wydzieliny owadów;
  • Jesień – kwaśne deszcze (intensywne opady połączone z gazami przemysłowymi w dużych miastach);
  • Zima – nadmierna wilgoć i sól stosowana do odśnieżania dróg oraz służby rozsypujące piach na powierzchnię jezdni (tzw. piaskarki).

Czy warto zakupić używane części karoserii?

Obecność usterki w obrębie karoserii wiąże się z koniecznością wymiany uszkodzonej części. Wiele osób decyduje się na zakup nowych oryginalnych komponentów, które mają zagwarantować wysoką jakość oraz zapewnić optymalną wytrzymałość. Nowy produkt jest nierozerwalnie związany z dużymi kosztami, co w połączeniu z wizytą u profesjonalnego mechanika może okazać się sporym wydatkiem – często przekraczającym aktualny budżet kierowcy.

Innym rozwiązaniem jest nabycie zamienników, których cena jest mniejsza niż oryginalnych części. Niestety wiele zastępczych odpowiedników oferuje o wiele gorszy standard niż produkt sygnowany logiem producenta samochodu. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo kolejnej usterki i dodatkowego wydatku na naprawę. Co więcej, zamienniki mogą być niekompatybilne do starszych modeli aut.

Dlatego zakup używanych części do karoserii jest najbardziej optymalną metodą. Profesjonalne punkty skupu samochodów jak firma Mam Auto oferuje bogaty wybór oryginalnych komponentów od różnych producentów. Wszystkie dostępne elementy odznaczają się odpowiednią wytrzymałością i potwierdzonym działaniem, co daje niezbędną pewność udanej transakcji i rozwiązania problemu z usterką.

Jakie używane części karoserii znajdziesz w auto szrocie?

W serwisie Mam Auto oferujemy praktycznie wszystkie komponenty samochodowe, które wpisują się do kategorii części karoserii. W naszym asortymencie bez najmniejszego trudu można znaleźć pokrywy silnika, elementy przedniego i tylnego pasa, zderzaki, progi, błotniki, nadkola, blachy dachowe i drzwiowe czy składowe podwozia. Każdy z dostępnych produktów został dokładnie sprawdzony przez naszych specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie części samochodowe. Dzięki temu nie ma obaw, że zakupiony produkt będzie niekompatybilny z konkretnym modelem auta.

Zobacz również: Używane silniki – czy warto je kupować?

Menu