Używane silniki – czy warto je kupować?

Zakup używanych części samochodowych dla wielu kierowców może okazać się bardzo dużym wyzwaniem – zwłaszcza w przypadku, kiedy nie posiadają oni wiedzy z zakresu motoryzacji. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują kupić używany silnik i chcą dowiedzieć się, na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę. Czym charakteryzują się wartościowe używane silniki? O tym dowiesz się poniżej.

Na co zwrócić uwagę wybierając używane silniki?

Osoby, które zdecydowały się na używany silnik w pierwszej kolejności powinny odwiedzić zaufany auto szrot. To właśnie tam można znaleźć używane auto części w bardzo atrakcyjne cenie i to nie tylko do najpopularniejszych marek samochodów. Oceniając używane silniki warto wziąć pod uwagę ich lakier. Silniki o nieskazitelnym wyglądzie, które posiadają nowe naklejki powinny wzbudzić podejrzenie. Bardzo ważne jest to, aby oglądać na auto szrocie silnik zimny. Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrym pomysłem będzie odpalić komisyjnie silnik i sprawdzić na miejscu jak pracuje. Używane silniki mają prawo na początku działać nierówno, ale po rozgrzaniu obroty nie powinny znacznie falować. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby przed zakupem sprawdzić ciśnienie. Nowe silniki albo nieznacznie używane modele mogą mieć nawet 12 atmosfer. Jeżeli manometr pokaże wyższą wartość, należy zachować szczególną ostrożność. Nieuczciwi sprzedawcy bardzo często chwilowo uszczelniają tłoki roztopionym smarem. W takiej sytuacji warto wyłączyć pracujący silnik i uruchomić go ponownie po kilku minutach.

Chłodzenie ma znaczenie

Oceniając używane silniki należy zwrócić uwagę także na chłodzenie. Sprawność tego elementu ma bezpośredni wpływ na sprawną i bezawaryjną pracę. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak prezentuje się strumień wody bezpośrednio wyrzucony z silnika. Analizy najlepiej dokonać, gdy silnik pracuje na niskich obrotach. Jeżeli strumień jest dość ociężały i – co najgorsze – znacząco wzrasta po podkreśleniu obrotów, to najprawdopodobniej mamy wówczas do czynienia z problemami z wirnikiem. Wymiana tego elementu jest dość kosztownym przedsięwzięciem, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na chłodzenie.

Jak ocenić stan silnika po włączeniu?

Większość auto szrotów pozwala swoim potencjalnym klientom na uruchomienie silnika na biegu jałowym. Podczas tej czynności warto zwrócić uwagę na łatwość uruchomienia jednostki napędowej. W ten prosty sposób zdecydowanie łatwiej będzie ocenić nie tylko stan akumulatora, ale również stan rozrusznika. Sprawny silnik powinien uruchomić się po 2 sekundach. Używane silniki oczywiście nie muszą odpalić za pierwszym razem, ale jeżeli odpalanie trwa dłużej niż 10 sekund, wówczas powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Kluczem do sukcesu jest to, aby zwrócić uwagę na prędkość obrotową na biegu jałowym. Jeżeli silnik będzie przygasać, należy omijać go szerokim łukiem. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na to, czy na desce rozdzielczej nie pojawiają się kontrolki ostrzegawcze. Uwagę należy zwrócić także na to, czy temperatura silnika nie rośnie zbyt szybko.

Używane silniki – gdzie można kupić używane auto części?

Z ekonomicznego punktu widzenia dla kierowców najkorzystniejszą ofertą są oczywiście sprawdzone części z auto szrotu. Na pierwszy rzut oka kupowanie części, które ktoś wcześniej wyrzucił nie jest dobrym posunięciem. Jak się jednak okazuje w auto szrotach można znaleźć prawdziwe perełki, które pod względem jakości nie odbiegać będą od nowych części. W wielu autach przed kasacją mogą być zamontowane zupełnie nowe części, na które warto polować. Nie można zapominać także o tym, że na auto szrotach można znaleźć praktycznie wszystko.

Dlaczego warto postawić na auto szrot?

Renomowane auto szroty mogą pochwalić się największą ofertą używanych części, które można osobiście obejrzeć na miejscu. Osoby, które nie mają na to czasu wbrew pozorom nie stoją na straconej pozycji. Bardzo wiele szrotów prowadzi sprzedaż wysyłkową. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zamówić nawet bardzo ciężkie części samochodowe bez potrzeby wydawania większych pieniędzy. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które w pobliżu swojego miejsca zamieszkania nie mają żadnego auto szrotu. Warto wspomnieć także o tym, że w dzisiejszych czasach auto szroty zajmują się nie tylko sprzedażą używanych części. Większość firm tego typu oferuje także skup niesprawnych samochodów, złomowanie oraz kasację. Nie brakuje także auto szrotów, które oprócz fachowego doradztwa w wyborze silnika oferują także jego kompleksowy montaż.

Menu