Stacja demontażu pojazdów – jak wybrać?

Gdy dojdzie do znaczącej awarii pojazdu, może okazać się, że jego naprawa przekracza wartość samochodu. Wiele osób w takiej sytuacji po prostu złomuje samochód, jednak warto wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie, jakie wchodzi w grę w takim przypadku. Warto zastanowić się czy nie lepszą alternatywą jest legalna stacja demontażu pojazdów.

Możliwe rozwiązania

Złomowanie auta oznacza konieczność bezpiecznego dla wszystkich użytkowników ruchu przetransportowanie go do właściwego punktu i pozostawienie w rękach pracowników punktu skupu złomu. W zależności od rozmiarów auta oraz materiału, z którego wykonany jest pojazd, właściciel może otrzymać kilkaset złotych za sprzedaż auta. To kwota, która – po pokryciu kosztów lawety – nie jest znacząca.

W 2015 roku wdrożono nowelizację prawną, zgodnie z którą właściciel auta nie ma już obowiązku uiszczania opłaty recyklingowej za utylizację wraku pojazdu. W związku ze stosunkowo niskimi cenami złomu, opłacalnym rozwiązaniem może okazać się wizyta w stacji demontażu pojazdu. W takim miejscu możliwe jest uzyskanie dużo korzystniejszej ceny za pojazd, gdyż niektóre demontowane fragmenty mogą zostać sprzedane przez stację od razu, a inne – po regeneracji.

Stacja demontażu pojazdów – jak wybrać najlepszy punkt?

Stacja demontażu pojazdów jest miejscem, w którym można sprzedać samochód na części i uzyskać lepszą cenę niż byłoby to w przypadku oddania go na złom. Jednak aby mieć pewność, że działania są legalne, a kwota, jaką zaoferuje stacja sprawiedliwa, warto wybrać sprawdzone miejsce. Na co zwrócić uwagę przed wyborem stacji demontażu pojazdów?

1. Czy stacja demontażu pojazdów działa legalnie?

Aby uniknąć ewentualnego oszustwa, właściciel pojazdu powinien upewnić się, że stacja, którą wybrał, działa w pełni legalnie. W tym celu warto sprawdzić, czy wybrany punkt posiada pozwolenie na zbieranie odpadów. Dokument taki jest wydawany przez marszałka województwa, prezydenta miasta lub starostę, w zależności od lokalizacji. Po zatwierdzeniu uprawnienia do zbierania odpadów, kopia dokumentów jest przechowywana w stosownym urzędzie, co oznacza, że właśnie w takim miejscu można sprawdzić legalność działania stacji demontażu pojazdów.

Warto również zwrócić baczną uwagę na sposób, w jaki właściciel pojazdu jest legitymowany po przybyciu do punktu. Pierwsza czerwona lampka powinna zapalić się już w momencie, gdy pracownik obsługujący przyjęcie pojazdu nie oczekuje okazania stosownych dokumentów. Każdorazowo, chcąc przekazać stacji pojazd, trzeba przedstawić ważny dokument potwierdzający tożsamość zbywcy, dowód rejestracyjny (lub w przypadku jego braku – dokument potwierdzający jego zatrzymanie przez policję), tablice rejestracyjne (uwaga: te powinny zostać od razu unieważnione przez pracownika!), kartę pojazdu – o ile została wydana.

W ramach przeprowadzanych czynności przekazania pojazdu, legalnie funkcjonująca stacja powinna wydać stosowne zaświadczenie o demontażu pojazdu, a także unieważnione dokumenty pojazdu (tablice oraz dowód rejestracyjny i kartę pojazdu).

Zobacz również: Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu

2. Jak wygląda oferta?

Nie każda stacja demontażu pojazdów działa w ten sam sposób i warto o tym pamiętać podczas dokonywania wyboru odpowiedniego punktu. Jako że poszczególne legalne stacje mogą oferować różne warunki podczas odbioru pojazdu, należy koniecznie zapoznać się ze szczegółami oferty.

Jedną z kwestii, która jest najistotniejsza z punktu widzenia zdającego pojazd, jest sposób, w jaki dokonywana jest wycena samochodu. Dogodną formą jest przeprowadzenie tego procesu podczas wywiadu telefonicznego, jednak jeśli właścicielowi zależy np. na osobistym odprowadzeniu auta do punktu – warto poszukać punktu, który oferuje również bezpośredni kontakt.

Dodatkowo, jeśli własny transport jest niemożliwy lub byłby kosztowny, warto także sprawdzić, czy stacja oferuje przewiezienie pojazdu we własnym zakresie. Nie dotyczy to 100% działających punktów, jednak znaczna część oferuje tego rodzaju usługi. Warto upewnić się, czy takie rozwiązanie jest możliwe także w rozważanym punkcie. Istnieje również szereg miejsc, które pracują na terenie całej Polski, bez względu na lokalizację siedziby. To może być dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w miejscu, gdzie nie ma żadnych dobrych, legalnie funkcjonujących stacji demontażu pojazdu.

Ostatnią kwestią, która na pewno jest istotna, jest także forma płatności, jaką oferuje firma. Część stacji płaci gotówką „do ręki” na miejscu (np. przy odbiorze auta), a inne przedsiębiorstwa – preferują płatność odroczoną, wykonalną w określonym terminie, w formie przelewu. W zależności od tego, co jest wygodniejszym rozwiązaniem dla właściciela – warto wybrać punkt, który oferuje preferowaną formę zapłaty.

Menu