Ile za złomowanie samochodu w 2021 roku?

Wizyta w auto szrocie jest niekoniecznie związana z zakupem używanych części. Wiele osób decyduje się na kasację samochodu, aby wyeliminować problem niefunkcjonalnego pojazdu. Ile można zarobić za złomowanie auta w 2021? Które czynniki są brane pod uwagę w trakcie wyceny?

Złomowanie auta w 2021 roku – co należy wiedzieć?

Samochód samochodowi nierówny. Tak naprawdę trudno oczekiwać uniwersalnego cennika, który dokładnie określiłby zysk za kasację pojazdu. W praktyce złomowanie auta poprzedza skrupulatna analiza wielu parametrów, które pozwalają precyzyjnie wycenić jego wartość. Na co więc zwrócić uwagę przed pojawieniem się w auto szrocie?

Stan techniczny i parametry pojazdu

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w 2021 roku, cena za złomowanie samochodu jest ściśle uzależniona od aktualnego stanu technicznego pojazdu. Auta uszkodzone, ale zdatne do jazdy i z niewielkimi usterkami niektórych komponentów będą bardziej wartościowe aniżeli te, które uległy poważnym wypadkom (np. spaleniu lub zdewastowaniu przez wandali). Równie ważnymi kwestiami są rocznik, marka oraz model samochodu. Nie ulega wątpliwościom, że nowsze pojazdy będą bardziej cenne aniżeli stare auta.

Jednak w sytuacji wyjątkowo poważnego zniszczenia samochodu właściciele auto szrota biorą pod uwagę masę samochodu. Większość stacji zajmujących się demontażem i kasacją odejmuje od wyjściowej wagi około 200 kg z uzyskanego wyniku na wadze – mniej więcej tyle stanowi masa części wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie podlegają złomowaniu. Praktycznie każde złomowisko ma indywidualną stawkę za kilogram.

Części zamienne

W dawnych czasach auto szroty nie przykuwały aż tak dużej uwagi do poszczególnych komponentów samochodowych. Jednak złomowanie auta w 2021 roku przybiera zupełnie inną formę. Stacje demontażu skrupulatnie analizują części zamienne w pojazdach, zwłaszcza gdy są w dobrym stanie i pochodzą z samochodu wysokiej klasy. Jak wiadomo, części samochodowe z drugiej ręki cieszą się dużą popularnością wśród fanów motoryzacji. Silniki, skrzynie biegów, wahacze czy klocki hamulcowe z drugiej ręki pozwalają właścicielom zaoszczędzić sporo pieniędzy w trakcie naprawy. Zwłaszcza że wiele osób chętniej sięga po dobrej jakości oryginalne części aniżeli zamienniki. Oprócz typowych elementów związanych z funkcjonalnością samochodu warto też pamiętać o oponach i alufelgach – ich dobry stan z pewnością zwiększy finalną wartość pojazdu oddanego do kasacji.

Rodzaj samochodu

Choć mogłoby się wydawać, że powyższe aspekty są najistotniejsze przy wycenie, to warto też pamiętać o typie auta. Stawka za złomowanie samochodów osobowych okazuje się najniższa spośród wszystkich dostępnych opcji. Bardziej opłacalne okazują się samochody ciężarowe oraz autokary. Jednak najlepszym wyborem są auta dostawcze – w ich przypadku stawka za kilogram masy pojazdu może być nawet dwukrotnie wyższa od modeli osobowych! Warto jednak pamiętać, że każdy auto szrot rządzi się własnymi prawami. Dobrze więc skontaktować się z właścicielami złomowiska i zapytać o konkrety.

Czy złomowanie auta w 2021 roku jest opłacalne?

Wiele osób ma negatywne skojarzenia z oddaniem samochodu do kasacji. Jednak wątpliwości należy odłożyć na bok i zdecydować się na złomowanie powypadkowego pojazdu, gdy jego cena jest na tyle niska, że sprzedaż wydaje się całkowicie nieopłacalna. Co więcej, znalezienie kupca na uszkodzony samochód nie należy do prostych zadań. Natomiast demontaż części zamiennych i handlowanie pojedynczymi elementami może okazać się dla wielu osób po prostu niemożliwe np. z uwagi na brak umiejętności czy zbyt małą ilość wolnego czasu. Wówczas wizyta na złomowisku wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Opcję złomowania auta warto rozważyć, gdy kończy się polisa ubezpieczeniowa. Kiedy właściciele starych samochodów muszą wykupić nowe i droższe OC, często decydują się na kasację pojazdu i rozważenie zakupu nowego modelu. Pojawienie się w auto szrocie pozwala zaoszczędzić czas i zapewnić nieco gotówki na nabycie lepszego samochodu.

Złomowanie samochodu w MamAuto

Komis motoryzacyjny MamAuto to profesjonalny auto szrot, który umożliwia złomowanie samochodów i motocykli po konkurencyjnych stawkach. Nasi specjaliści zapewniają fachową wycenę pojazdu i analizę przydatności części zamiennych, które w przypadku dobrego stanu z chęcią odkupimy od właściciela. Osoby zainteresowane skorzystaniem z opcji kasacji, demontażu lub nabycia dobrej jakości używanych komponentów do pojazdów motoryzacyjnych zapraszamy do kontaktu.

Menu