Używane części zawieszenia – czy warto kupować?

Wadliwa praca części zawieszenia może stanowić przyczynę dużego wydatku na naprawę. Finalne koszty są jednak uzależnione od szeregu kwestii jak np. model i marka samochodu, rocznik pojazdu czy rodzaj komponentu. Jakie elementy układu zawieszenia mogą ulec uszkodzeniu? Czy inwestycja w używane części zawieszenia jest dobrym rozwiązaniem?

Za co odpowiadają części zawieszenia samochodu?

Mianem zawieszenia określa się specjalnie zaprojektowany układ części konstrukcyjnych pojazdu, które mają właściwości sprężyste. Głównym zadaniem zawieszenia jest połączenie kół samochodu z jego konstrukcją nośną. Dzięki temu kierowcy mogą cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą autem. Prawidłowy stan i funkcjonowanie części zawieszenia umożliwiają m.in. amortyzację wstrząsów na drodze, zachowanie optymalnego poziomu przyczepności kół do nawierzchni czy wyciszenie pracy układu kierowniczego.

Używane części zawieszenia – jakie są najczęstsze przyczyny usterek części zawieszenia?

Mechanicy pojazdów samochodowych wskazują, że najczęstszym powodem uszkodzenia części zawieszenia jest kiepski stan dróg. Polscy kierowcy niejednokrotnie natrafiają na trasie na dziury, koleiny oraz wyboje na nawierzchniach, które prowadzą do nadwyrężenia elementów zawieszenia. Warto do tego dodać nieprawidłowe (tj. nieostrożne) eksploatowanie auta np. wystawiając samochód na niepotrzebne ryzyko przesadnego obciążenia poprzez szybką jazdę po kiepskich drogach czy częste parkowanie na wysokich krawężnikach.

Inną istotną przyczyną są skrajne warunki atmosferyczne. Niska temperatura w połączeniu z solą drogową rozsypywaną w trakcie zimy może powodować przedwczesne niszczenie części zawieszenia – czynniki te sprzyjają powstawaniu korozji, która powoduje osłabienie ich stanu. Wysoka temperatura latem także nie jest korzystna dla samochodu, gdyż prowadzi do wysychania (twardnienia) smaru. To z kolei zwiększa szansę na zaburzenie prawidłowej pracy niektórych elementów zawieszenia auta.

Nie można zapominać, że części zawieszenia ulegają usterkom z uwagi na zmęczenie materiału w podzespołach. Długa i wytężona eksploatacja wieloletniego pojazdu stwarza realne ryzyko uszkodzenia elementów zawieszenia, które podobnie jak inne części samochodowe mają ograniczoną żywotność.

Które części zawieszenia najczęściej ulegają uszkodzeniom?

Praktycznie każdy element wchodzący w skład układu zawieszenia może ulec mniej lub bardziej poważnej usterce. Mechanicy samochodowi wskazują, że problem z prawidłową pracą zawieszenia może dotyczyć takich części jak:

  • sprężyny;
  • łożyska kół;
  • amortyzatory;
  • tuleje wahaczy;
  • łącznik wahaczy;
  • sworzenie wahaczy;
  • łącznik stabilizatora;
  • końcówka drążka kierowniczego.

Ryzyko uszkodzenia jest ściśle uzależnione od materiału wykorzystanego do wykonania konkretnego elementu. Większość podzespołów jest zbudowana z gumy i teflonu (np. tuleje), inne natomiast z metalu (np. sprężyny w łożyskach).

Co powodują usterki części zawieszenia?

Nadwyrężona kondycja i nieprawidłowa praca elementów współtworzących zawieszenie pojazdu powodują do realnego zagrożenia dla kierowcy. Zła praca zawieszenia prowadzi do wyraźnego obniżenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy samochodem. Przykładowymi następstwami usterek części zawieszenia auta są:

  • hałas w trakcie jazdy;
  • ściąganie samochodu;
  • nadmierny luz kierownicy;
  • korozja przegubu kulowego;
  • niestabilne prowadzenie pojazdu;
  • nieprawidłowa geometria osi kół;
  • wyciek smaru i dostawanie się wody;
  • wydłużenie czasu i drogi hamowania.

Specjaliści z zakresu diagnostyki i mechaniki pojazdów samochodowych podkreślają, że występowanie danego problemu jest uzależnione od uszkodzenia konkretnej części zawieszenia np. uszkodzone sworzenie wahaczy powodują niekontrolowane zmiany kierunku, a zużyte łożyska prowadzą do wyraźnych szumów podczas jazdy samochodem. Ponadto należy pamiętać, że każda usterka rodzi kolejny problem – dlatego należy jak najszybciej wymienić wadliwy element.

Używane części zawieszenia – dlaczego warto kupić?

Mogłoby się wydawać, że zakup nowych komponentów samochodowych stanowi najlepsze rozwiązanie w kwestii naprawy wadliwej pracy pojazdu. Niestety istnieje duże ryzyko, że nabyte części zawieszenia mogą być niekompatybilne z autem. Ten problem jest niezwykle popularnym zjawiskiem i często może mieć miejsce np. podczas zakupu nowoczesnych zamienników dla starego modelu samochodu bądź w trakcie transakcji online.

W temacie zamienników należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Choć atrakcyjnie niska cena jest bardzo kusząca dla kierowców, to niejednokrotnie wytrzymałość jest o wiele mniejsza niż w przypadku oryginalnych komponentów. Niestety nowe autentyki są drogie i koszty ich zakupu często okazują się zaporowe dla właścicieli samochodów.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w używane części zawieszenia. W Mam Auto dysponujemy bogatym wachlarzem oryginalnych komponentów, które zostały poddane wnikliwej analizie pod kątem funkcjonalności i wytrzymałości. Ponadto nasi specjaliści pomogą w dobraniu odpowiednich elementów m.in. analizując aktualny problem czy model i rocznik pojazdu.

Zobacz również: Używane silniki – czy warto je kupować?

Menu