Używane skrzynie biegów – czy to dobre rozwiązanie?

W ramach codziennej eksploatacji samochodu w naturalny sposób dochodzi do zużywania części, w wyniku czego wymagają one wymiany. Drobne usterki można naprawić samodzielnie, z większymi problemami udajemy się zazwyczaj do mechanika. Uszkodzona skrzynia biegów zdecydowanie należy do kategorii poważnych usterek, choć bez dokładnej diagnostyki trudno stwierdzić, co dokładnie mogło wydarzyć się w pojeździe. Czy warto naprawiać uszkodzoną skrzynię biegów czy lepiej zdecydować się na używane skrzynie biegów?

Czy warto i czy w ogóle można kupować używane skrzynie biegów?

Na żadne z powyższych pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdarzają się sytuacje, kiedy usterka skrzyni biegów nie jest duża i kosztowna, a w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być po prostu naprawa już posiadanej części. W wielu przypadkach jednak używane części do aut są nie tylko ekonomiczniejsze, ale również znacznie bezpieczniejsze dla pojazdu. Z czego to wynika?

Duże uszkodzenie i tym samym znacząca naprawa skrzyni biegów jest dużą ingerencją w jej oryginalną strukturę. Nigdy nie można mieć pewności, że nie dojdzie do kolejnej awarii układu w krótkim czasie po naprawie. Zatem reasumując, w przypadku dużych uszkodzeń zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są regenerowane, używane skrzynie biegów.

Przy zakupie używanej części warto zwrócić baczną uwagę na model pojazdu, rocznik, w którym został wyprodukowany, a także ewentualne wersje wydawane w zbliżonym okresie. Większość samochodów po kilku latach od wprowadzenia na rynek przechodzi tzw. lift, czyli poprawki, które mogą wpłynąć na użyte wewnątrz części.

Jakie części do auta można kupować używane, a jakie należy kupić nowe?

Naprawy samochodu mogą być kosztowne, dlatego warto upewnić się, że będą również skuteczne. Podczas gdy niektóre części pojazdu (w tym m.in. skrzynię biegów) można kupić na przykład na auto szrocie, w niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej jest zakupić nowy element.

Wśród części samochodowych, które można bezpiecznie kupować używane, wskazać można elementy zawieszenia, takie jak amortyzatory, regenerowane przekładnie kierownicze, wahacze, piasty i inne. Bezpieczny jest także zakup elementów blacharskich (jednak w takiej sytuacji warto zwrócić baczną uwagę na odcień, jeśli nie chcemy lakierować całego samochodu), czujników, sygnalizatorów. Wszystkie te elementy, dobrze dopasowane, będą doskonałym wyborem podczas naprawiania czy poprawiania wizualnego wyglądu pojazdu.

Jeśli zaś chodzi o elementy pojazdu, których lepszym pomysłem będzie zakup nowych: wśród nich wymienia się głównie elementy silnika, choć i ta kwestia nie jest w pełni przesądzona. Jeśli dana część jest trudno dostępna – oczywistym jest, że lepiej dokonać wymiany na element używany niż nie zrobić tego w ogóle. Dyskusyjna jest także kwestia zakupu używanego silnika w przypadku aut o niskiej wartości, np. przeznaczonych na dojazdy do pracy. W takiej sytuacji zakup nowego silnika może być trudny (z uwagi na to, że większość producentów zaprzestaje wytwarzania podzespołów do określonych modeli po zakończeniu produkcji danej wersji auta), a jeśli nawet jest możliwy – po prostu zbyt kosztowny. W takiej sytuacji warto zdecydować się na część używaną, jednak w tym momencie pojawia się kolejne pytanie: Gdzie ją nabyć? O tym w następnym akapicie.

Gdzie kupować używane części do aut?

Zakup używanej części to jedno, ale znalezienie dobrego miejsca, w którym można ją nabyć, to zupełnie inna kwestia. W sieci można znaleźć wiele osób prywatnych, które ogłaszają się, że sprzedadzą swoje auto na części lub rozdzielą je dla większej ilości klientów na poszczególne podzespoły. Rozwiązanie takie, choć potencjalnie korzystne finansowo, niesie za sobą dużą wadę. Aby zakupić na własną rękę używaną część od innej osoby, niezbędna jest spora wiedza z zakresu mechaniki samochodowej. W innym przypadku – może okazać się, że sprzedający – mniej lub bardziej świadomie – pobrał zapłatę za niedziałającą część.

Dlatego też osoby, które niewiele mają wspólnego z mechaniką samochodową, powinny wybrać sprawdzone miejsca, w których ktoś będzie w stanie ocenić stan części przed sprzedażą. Takim miejscem jest auto szrot, gdzie trafiają tylko i wyłącznie sprawdzone części samochodowe. Zdecydowaną przewagą części z auto szrotu jest właśnie to, że ktoś jest w stanie ocenić, czy są one sprawne, czy też nie.

Dodatkową zaletą korzystania z usług fachowego punktu jest także możliwość uzyskania porady. Podczas gdy osoba prywatna może wypowiadać się tylko o swoim przypadku, w auto szrocie pracują osoby, które posiadają szeroką wiedzę mechaniczną i są w stanie określić, czy dana część będzie pasować, na podstawie podanych przez klienta informacji. To duże ułatwienie dla osób, które nie wiedzą zbyt wiele o samochodach.

Menu