Części do samochodów niemieckich – czy używane będą dobrym wyborem?

Niemieckie samochody osobowe są maszynami złożonymi z kilku tysięcy części. Jak wiadomo każda z takich części może się zużyć (co jest naturalnym następstwem jej eksploatacji), ulec awarii czy też zostać uszkodzona mechanicznie – np. na skutek kolizji drogowej. W zależności od marki i wieku auta, części zamienne mogą być niedostępne albo dostępne w bardzo wysokiej cenie. Z racji tego naprawa może okazać się bardzo nieopłacalna. W niektórych sytuacjach z pomocą może przyjść zakup używanych części do samochodów niemieckich. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj, a później na jakość takich produktów.

Używane części do samochodów niemieckich

Są to części, które biorą się z rozebranych i złomowanych pojazdów. Używane części z nowszych aut pochodzą bardzo często z pojazdów sprowadzonych z zagranicy albo z samochodów powypadkowych. Przed zakupem trzeba dowiedzieć się, czy wybrane części pochodzą ze sprawdzonego źródła. W miarę możliwości najlepiej jest też sprawdzić ich jakość oraz stan wyeksploatowania. Trzeba jednak uważać, bo można też trafić na części z samochodów pochodzących z kradzieży albo demontowanych w szarej strefie, czyli poza oficjalnymi punktami kasacji pojazdów. Dlatego tak ważne jest, by używanych części do samochodów niemieckich szukać w sprawdzonych źródłach. Najlepiej od firm, które zajmują się tym zawodowo. Zyska się wtedy rękojmie oraz prawo do zwrotu takich części. Zakup od osób prywatnych może wiązać się z problemami. Po pierwsze, w większości przypadków takiej transakcji nie będzie można udowodnić, nie będzie się też mieć pewności, czy części nie pochodzą przypadkiem z nielegalnego źródła, a nawet z kradzieży.

Ogólnie jednak można stwierdzić, że części używane do samochodów niemieckich mogą często uratować finanse mniej zamożnych właścicieli samochodów. W poszukiwaniu takich części można udać się na auto złom, na giełdę samochodową albo poszukać ich przez Internet – na aukcjach oraz w sklepach. Oferta części używanych części jest szeroka, a ich ceny kilka razy niższe w porównaniu do nowych części. Jeśli samochód wymaga wymiany kilku podzespołów, to fachowcy doradzają czasem podróż do Niemiec. części nie będą niższe niż na złomowiskach w Polsce, ale mogą być w lepszym stanie, a wiele z nich znajduje się nadal w samochodach.

W przypadku jakich części warto postawić na te używane?

Decyzja o zakupie części używanej wiąże się z pewnym ryzykiem. Są bowiem takie części, których stan można zweryfikować przed ich zakupem czy zamontowaniem (np. części blacharskie). Jednak istnieje też taka grupa elementów, których pełna weryfikacja nie jest możliwa przed ich założeniem (np. skrzynia biegów, elementy osprzętu silnika). Wybór części z rynku wtórnego jest niezwykle szeroki, a drugie życie mogą zyskać nawet te elementy, które nie powinny. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu, części używane na jakie warto postawić to na pewno:

  • Chłodnice.
  • Części blacharskie: drzwi, maski, błotniki, zderzaki.
  • Części które mogą zostać uszkodzone w czasie kolizji: lampy, reflektory czy szyby.
  • Części pasa przedniego: wentylatory, drobne elementy plastikowe, elementy osprzętu silnika.
  • Części sterujące, czujnikowe, sygnalizujące.
  • Elementy zawieszenia: amortyzatory, wahacze, piasty, sworznie, sprężyny, pół osie, przekładnie kierownicze.
  • Elementy wnętrza: tapicerka, uchwyty, kierownice, lusterka wewnętrzne, siłowniki bagażnika.
  • Elementy, które mogą się zużyć poprzez użytkowanie pojazdu: sondy lambda, czujniki: światła stopu czy obrotu wału, ciśnienia, temperatury, agregat klimatyzacji, silniczki reflektorów.

Tego rodzaju części – przy rzetelnym sprzedawcy i właściwym doborze według modelu pojazdu, powinny pasować i sprawdzać się po wymianie.

Które części używane nie powinny być montowane w innych samochodach?

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę także na to, że (zgodnie z polskimi przepisami) niektóre samochodowe części, podzespoły oraz elementy wyposażenia wymontowane z jednego pojazdu, nie powinny znaleźć się w sprzedaży na rynku wtórnym do montażu w kolejnych samochodach. Są to bowiem takie części, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu jazdy albo środowisku naturalnemu. Wśród części, które wymieniając zaleca się kupić jako nowe, wyróżnić można między innymi: elementy silnika i skrzyni biegów (listwa wtryskowa, sprzęgło z kołem zamachowym dwu masowym, linki skrzyni biegów), a także klocki i szczęki hamulcowe. Nowe powinny być także tłumiki układu wydechowego, układ blokady kierownicy czy przewody paliwowe. Wśród używanych części lepiej ne szukać także elementów elektrycznych i elektronicznych układów bezpieczeństwa jazdy (szczególnie ABS i ASR).

Menu