Zwrot OC po złomowaniu – co należy wiedzieć?

Wieloletnie, powypadkowe lub nie do końca sprawne pojazdy w większości przypadków trafiają na złomowisko. Warto jednak pamiętać, że można uzyskać częściowy zwrot OC po złomowaniu samochodu. Co trzeba wiedzieć przed oddaniem auta na złom? W jakim przypadku kasacja pojazdu jest niemożliwa?

Kiedy samochód nadaje się do kasacji?

Istnieje wiele powodów dla których samochód lub motor trafia na złom. Większość sytuacji, w których pojazd zostaje zezłomowany jest podyktowana jego kiepskim stanem technicznym. To z kolei rzutuje na bezpieczeństwie i funkcjonalności maszyny, co uniemożliwia jej prawidłowe użytkowanie. Wówczas nie ma sensu ponosić kolejnych kosztów związanych z naprawą, lecz po prostu zdecydować się na legalną kasację.

Inną i równie częstą przyczyną jest uszkodzenie pojazdu w wypadku komunikacyjnym. Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe orzeka całkowitą szkodę, to wówczas kierowca otrzymuje należne odszkodowanie. Z kolei dalszy los wraku należy do właściciela. Najczęściej powypadkowy pojazd wędruje na zezłomowanie, a uzyskanie środki zostają przeznaczone na zakup nowego samochodu.

Zwrot OC po złomowaniu – jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim należy pamiętać, że złomowanie pojazdu musi zostać przeprowadzone w legalnej stacji demontażu. Tylko w ten sposób można uzyskać niezbędne dokumenty, które pozwalają złożyć wniosek o odzyskanie części składki ubezpieczenia OC, za niewykorzystany okres ochrony. Co równie istotne – w dniu kasacji samochodu lub motocyklu należy mieć opłacone i aktywne ubezpieczenie OC. Jego brak skutkuje zawiadomieniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) przez pracownika wydziału komunikacji, co powoduje nałożenie na właściciela pojazdu stosownej kary. Warto podkreślić, że brak aktywnego OC przez ponad 14 dni jest równoznaczne z grzywną w wysokości 5600 zł.

Przed złomowaniem auta należy pamiętać o szeregu istotnych dokumentów, które będą potrzebne dla pracownika stacji demontażu:

  • dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy, który został wystawiony przez wydział komunikacji;
  • dowód osobisty właściciela pojazdu;
  • umowa kupna-sprzedaży.

W niektórych przypadkach będą potrzebne dodatkowe papiery np. wpis do ewidencji działalności gospodarczej jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę, pisemnego pełnomocnictwa lub upoważnienia od właściciela/właścicieli auta lub motoru gdy nie mogą pojawić się osobiście i samodzielnie załatwić spraw dotyczących złomowania.

Po zezłomowaniu pojazdu należy złożyć wniosek o jego wyrejestrowanie. Podczas wizyty w wydziale komunikacji należy ze sobą zabrać m.in. tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód zapłaty za wyrejestrowanie pojazdu, a przede wszystkim zaświadczenie o demontażu samochodu lub motocyklu.

Kiedy można ubiegać się o zwrot OC po złomowaniu?

Uzyskanie zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu stanowi podstawę dla towarzystwa ubezpieczeniowego, aby przeprowadzić częściowy zwrot OC po złomowaniu. Ubezpieczycielowi należy przekazać komplet niezbędnych dokumentów tj. wniosek, potwierdzenie przeprowadzenia kasacji w legalnej stacji demontażu oraz wspomniane zaświadczenie dotyczące wyrejestrowania. Co powinno znaleźć się we wniosku do towarzystwa ubezpieczeniowego? Koniecznie trzeba w nim umieścić:

  • dane właściciela;
  • dane pojazdu objętego ubezpieczeniem;
  • numer aktualnej polisy ubezpieczeniowej;
  • numer rachunku bankowego, który posłuży do zwrotu składki.

Firma ubezpieczeniowa ma 14 dni na przesłanie niewykorzystanych środków z polisy OC. Dlatego decyzję o złomowaniu auta należy podjąć jak najszybciej, co pozwoli na wydłużenie okresu ochronnego podlegającego zwrotowi.

Złomowanie a OC – czy mogę stracić prawo do zwrotu polisy?

Nie można zapominać, że w niektórych przypadkach nie przysługuje prawo do zwrotu OC po złomowaniu. Najczęstszą przyczyną jest wykonanie kasacji pojazdu w stacji demontażowej, która nie ma odpowiednich zezwoleń. Tego typu miejsca nie wystawiają właściwych dokumentów do wyrejestrowania pojazdu, co uniemożliwia ubieganie się o odzyskanie niewykorzystanych środków z polisy ubezpieczeniowej. Warto zawczasu rozeznać się po okolicy i sprawdzić, które złomowiska mają niezbędne uprawnienia do złomowania.

MamAuto – złomowanie auta a OC

Komis samochodowy MamAuto oferuje profesjonalną i całkowicie legalną kasację pojazdów mechanicznych. Po złomowaniu auta wystawiamy niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu oraz pomagamy w uzyskaniu zwrotu niewykorzystanego ubezpieczenia OC. Zainteresowanych skorzystaniem z usług naszej stacji demontażu zachęcamy do kontaktu – nasi eksperci rozwieją wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania.

Menu