Używane lampy samochodowe – czy warto w nie zainwestować?

Nic nie trwa wiecznie, a już z pewnością gdy mowa o częściach motoryzacyjnych. Regularna jazda samochodem powoduje stopniową eksploatacje poszczególnych części, w tym także reflektorów. Czy używane lampy samochodowe są dobrą alternatywą dla nowych komponentów?

Co należy wiedzieć o zużywaniu się lamp samochodowych?

Dzisiejsze samochody różnią się od pojazdów z poprzednich dekad. Producenci coraz częściej wykorzystują elementy wykonane z plastiku i innych sztucznych tworzyw, które na dobre wyparły takie materiały jak metal i szkło. Zwłaszcza gdy mowa o reflektorach samochodowych. Mniejsze koszty i szybsza produkcja jednak przekładają się na gorszą jakość – klosze czy odbłyśniki lamp w nowych modelach samochodów są o wiele mniej wytrzymałe aniżeli w autach starszej generacji. Najlepszym przykładem są znacznie częstsze problemy w postaci piaskowania podczas szybkiej jazdy, matowienia czy żółknięcia wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego bądź wypalania się odbłyśników.

Niejednokrotnie przyczyną problemu są podzespoły w postaci żarówek. Tanie i kiepskiej jakości sprzęt będzie prowadził do wypalania farb klosza i odbłyśnika, co w bardzo krótkim czasie spowoduje osadzanie się dymu wewnątrz reflektora. Łatwo domyślić się, że tego typu sytuacje powodują znaczne pogorszenie skuteczności działania lamp samochodowych i m.in. kiepską widoczność dla kierowcy – to natomiast zwiększa ryzyko wypadku na trasie.

Kiedy i jak wymienić lampy samochodowe?

W większości przypadków mocne zużycie reflektorów samochodowych następuje po około 6 latach użytkowania pojazdu. Przekłada się to mniej więcej na dystans około 200 tysięcy kilometrów. Głównym powodem jest wcześniej wspomniana zmiana materiałów wykorzystywanych do ich produkcji – w przeszłości lampy samochodowe mogły wytrzymać nawet kilkanaście lat, a główne usterki dotyczyły zazwyczaj przepalonych żarówek. Obecnie kierowcy muszą dokładniej monitorować stan oświetlenia pojazdu.

Co zatem należy zrobić w kwestii wymiany reflektorów? Istnieją trzy sposoby, które mogą okazać się rozwiązaniem problemu przestarzałej i kiepsko działającej lampy samochodowej.

Nowy zamiennik

Wiele osób decyduje się na zakup zamiennych reflektorów, co jest podyktowane niską ceną i łatwą dostępnością na rynku. Niestety duża liczba zamienników jest wykonana z niskiej jakości materiałów, które nie gwarantują zbyt dużej wytrzymałości. W efekcie zamienniki ulegają uszkodzeniu w niezwykle krótkim czasie. Ponadto warto też wspomnieć, że prawidłowe ustawienie świateł jest bardzo kłopotliwe a niekiedy wręcz niemożliwe.

Regeneracja starego reflektora

Inną metodą, której koszty są porównywalne do zakupu wcześniej wspomnianego zamiennika, jest naprawa reflektora. Lampy samochodowe oddane do regeneracji z reguły świecą lepiej niż przed odnową. Jednak należy wspomnieć, że wiązka emitowanego światła zostaje mniej bądź bardziej zniekształcona np. powodując nadmierne oświetlenie nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów.

Zakup używanych lamp samochodowych

Ten wybór wydaje się najkorzystniejszą opcją spośród wszystkich rozwiązań. Przede wszystkim cena reflektorów z drugiej ręki może okazać się mniejsza aniżeli w przypadku zamiennika – jednocześnie zakup używanych lamp samochodowych od oryginalnego producenta może rzutować na jakości części i ogólnej wytrzymałości produktu. Zarówno przednie, jak i tylne reflektory mogą zapewnić długi czas użytkowania oraz odpowiednie oświetlenie.

Używane lampy samochodowe – czym się kierować przed zakupem ?

Poszukiwanie używanych reflektorów do samochodu na niesprawdzonych stronach internetowych mija się z celem. Pomimo okazyjnych cen i dużego wyboru istnieje wielkie ryzyko zakupu produktu kiepskiej jakości. Sprzedawcy niezwykle często handlują akcesoriami bez odpowiednich atestów, co zwiększa ryzyko trudności z ich prawidłowym ustawieniem, spowodowania wypadku na drodze i problemów w trakcie kontroli policji. Bardziej bezpieczną opcją będzie zakup używanych lamp samochodowych w autoszrocie – najlepiej renomowanym, który pozwala sprawdzić produkt na miejscu.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na obecność oznaczeń liczbowych i literowych na produkcie. Symbole umożliwiają ocenę, która pozwoli na dokonanie ostatecznego wyboru o zakupie reflektora. Najważniejszym znakiem jest litera E z liczbą w kółku – to symbol homologacji (tj. dopuszczenia do ruchu w danym kraju) wraz z dokładnym numerem atestu. Z kolei znalezienie na szkle lampy samochodowej strzałki oznacza, że oświetlenie jest rekomendowane do ruchu lewostronnego. Ponadto litery mogą wskazywać np. na rodzaj żarówek (np. halogenowe lub ksenonowe) oraz przeznaczenie (np. przeciwmgielne, drogowe).

Zobacz również: Używane car audio – czy warto?

Używane lampy samochodowe w serwisie MamAuto

Firma MamAuto jest bardzo dobrym miejscem na poszukiwanie markowych używanych lamp samochodowych. W naszej ofercie znajduje się wiele modeli do starszych i nowszych pojazdów, a wszystkie reflektory są możliwe do samodzielnego sprawdzenia na miejscu. Natomiast nasi specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego produktu, aby bez najmniejszego zarzutu spełnił Państwa potrzeby.

Menu