Używane części do samochodów włoskich – jakie podzespoły kupować?

Włochy to kraj, w którym żyło wielu pionierów motoryzacji. Pochodzą z niego legendarne marki, takie jak chociażby Bugatti, Maseratti czy Lamborgini. W Polsce szczególną popularność zyskały różne modele Fiata, a także nieco bardziej luksusowe Lancie. Do dziś rajdy i wyścigi włoskich samochodów przyciągają do Italii miłośników motoryzacji, a projektanci cenionych marek wprowadzają na rynek innowacyjne modele koncepcyjne. Włoskie samochody są synonimem jakości, jednak ich komponenty również ulegają zużyciu lub zepsuciu. Niektóre podzespoły trzeba wymienić na całkiem nowe, podczas gdy w miejsce innych zastosować można dużo tańsze części używane do samochodów włoskich.

Używane części do samochodów włoskich

Decydując się na zakup używanej części do samochodu włoskiego producenta, warto na początek dokładnie sprawdzić jego markę oraz model. Nie bez znaczenia pozostaje również rok produkcji. Nawet auta wypuszczone na rynek w zbliżonym okresie mogą różnić się między sobą rodzajem zastosowanych komponentów, dlatego należy zawsze dokładnie zweryfikować parametry wymienianego elementu. Najlepiej go zdemontować, a następnie porównać z wersją oferowaną przez sklep sprzedający używane auto części. Poszczególne elementy mogą się różnić gwintami, otworami oraz innymi drobiazgami, przez co nie każdy z nich uda się zamontować w danym modelu auta. Znalezienie odpowiedniej części wydłuży nieco czas naprawy samochodu, jednak daje pewność optymalnego dopasowania. Używane części do samochodów włoskich sprzedawane są przede wszystkim przez internet oraz w auto złomach.

Jakie części używane do samochodów włoskich warto kupować?

W samochodach włoskich często wymiany wymagają elementy zawieszenia, które z powodzeniem znaleźć można na rynku wtórnym. Dotyczy to np. wahaczy, piast, sworzni, sprężyn, amortyzatorów, półosi czy przekładni kierowniczych. Podzespoły te często są regenerowane, dzięki czemu ich jakość jest bardzo dobra. Duży wybór części używanych do włoskich aut występuje także w przypadku komponentów sterujących, sygnalizujących, czujnikowych i blacharskich. Nietrudno znaleźć tego typu element w dobrym stanie, który będzie w pełni prawidłowo działał lub poprawi wygląd auta. Niektóre podzespoły włoskich aut częściej ulegają zużyciu poprzez naturalne użytkowanie pojazdu, a nie kolizję. Dotyczy to chociażby sond lambda, agregatów klimatyzacji czy nawet chłodnic, a także wszelkiego rodzaju czujników – np. temperatury, obrotu wału, ciśnienia czy światła stopu. W autach włoskich z powodzeniem zastosować można także używane elementy wnętrza, włącznie z kierownicami, tapicerką, uchwytami, siłownikami bagażnika czy lusterkami wewnętrznymi. Przy prawidłowym doborze według modelu, wszystkie te części powinny dobrze pasować do auta.

Jakich części używanych do aut włoskich lepiej nie kupować?

Niektóre używane części do samochodów włoskich nie nadają się do powtórnego wykorzystania, dlatego w ich przypadku lepiej zdecydować się na zakup nowych podzespołów. Dotyczy to zwłaszcza elementów silnika oraz skrzyni biegów, np. listwy wtryskowej, sprzęgła z kołem zamachowym dwumasowym, wtrysków czy linek skrzyni biegów. Jeżeli jednak ograniczenie kosztów jest priorytetem, można zamiast części używanych zdecydować się na komponenty zregenerowane. W przypadku absolutnej konieczności zamontowania podzespołów z rynku wtórnego, należy bardzo precyzyjnie dobrać poszukiwany element. Najlepiej też pozyskać informacje od sprzedającego, z jakiego włoskiego auta została dana część zdemontowana. Nawet takie rozwiązanie nie daje jednak stuprocentowej pewności, że po zamontowaniu w pojeździe wszystko działać będzie sprawnie. Warto pamiętać o ryzyku uszkodzenia samochodu.

Używane części do samochodów włoskich czy zamienniki?

Jako alternatywa dla używanych części do włoskich aut mogą posłużyć różne dedykowane zamienniki. Ich ceny są często bardzo atrakcyjne, a dodatkową zaletą jest możliwość zaoszczędzenia czasu na poszukiwanie i dobór właściwego elementu fabrycznego. Warto jednak pamiętać, że są to komponenty nieoryginalne. Lepiej decydować się na nie wyłącznie w sytuacji, gdy znalezienie markowego podzespołu włoskiego producenta nie jest możliwe. Plusem tego rozwiązania jest oczywiście pewność, że komponent będzie na pewno pasował do danego modelu. W wielu przypadkach można jednak zlecić dobór odpowiedniej części używanej pracownikom wyspecjalizowanego warsztatu, którzy posiadają wiedzę wystarczającą do trafnego określenia parametrów danego elementu.

Menu