Używana instalacja gazowa – czy montaż jej w samochodzie to dobry pomysł?

Inwestycja w części samochodowe z drugiej ręki, to niekiedy bardzo dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i nabycie dobrej jakości sprzętu w niskiej cenie. Samochodowa instalacja LPG to niezwykle częsty wybór kierowców, którzy chcą zmniejszyć koszty eksploatacyjne pojazdu i zmienić dotychczasowy układ paliwowy. Czy używana instalacja gazowa jest rzeczywiście lepszą opcją aniżeli nowy sprzęt?

Instalacje gazowe samochodowe – z czego się składają i jak je dobrać do własnego auta?

Mianem samochodowej instalacji LPG określa się grupę urządzeń, które odpowiadają za określone funkcje w kontekście dostarczania pojazdowi paliwa gazowego. Jednak przed zgłębieniem wiedzy o budowie samochodowych instalacji gazowych należy wziąć pod uwagę fakt, że system LPG musi być odpowiednio dostosowany do auta. Czynniki decydujące to:

 • rodzaj silnika pojazdu (samoczynny/zapłon iskrowy);
 • sposób zasilania silnika (jednopaliwowy/dwupaliwowy);
 • metoda zasilania silnika paliwem bazowym – benzyną (gaźnik/wtrysk);
 • rodzaj wykorzystywanego paliwa gazowego (skroplony lub sprzężony gaz ziemny/skroplony propan-butan).

Na podstawie powyższych czynników można oszacować przypuszczalny koszt montażu nowej lub używanej instalacji gazowej w samochodzie. Oprócz tego należy pamiętać, że model i klasa samochodu również wpływają na finalną cenę wymiany układu paliwowego.

Wszystkie systemy paliwowe zasilane gazem składają się z określonych podzespołów. Ich brak świadczy, że samochodowa instalacja gazowa jest niekompletna. Podstawowe części do instalacji gazowych samochodowych:

 • wlew paliwa,
 • zbiornik magazynujący paliwo,
 • osprzęt zbiornika,
 • elektromagnetyczny zawór odcinający,
 • regulator ciśnienia (tzw. parownik),
 • przepływomierz,
 • zespół przepustnicy,
 • kolektor ssący silnika.

Oprócz tego należy wspomnieć, że w klasycznym systemie samochodowej instalacji gazowej występuje regulator przepływu. Ponadto samochodowa instalacja LPG może mieć mieszalniki gazu i powietrza bądź wtryskiwacze, jeżeli są to nowsze systemy paliwowe.

Używana instalacja gazowa – czy warto kupić?

Nabycie części samochodowych z drugiej ręki wiąże się z pewnym ryzykiem. Niestety wielu prywatnych sprzedawców próbuje pozbyć się starego sprzętu, który może okazać się w znacznie gorszym stanie niż opisują w ogłoszeniu. Wszyscy kierowcy znają rozmaite historie dotyczące zakupu używanych samochodów, opon, systemów klimatyzacji i innych podzespołów – nie inaczej jest z samochodową instalacją LPG.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem używanej instalacji gazowej?

 • Części do instalacji gazowych samochodowych muszą być oryginalne dla całego systemu i pochodzić od jednego producenta – w przypadku składanej instalacji istnieje duże prawdopodobieństwo braku kompatybilności z silnikiem pojazdu lub względem części.
 • Homologacja butli – zawsze trzeba sprawdzić pozostały czas do wykonania kolejnej homologacji butli gazowej w instalacji. Jeżeli termin mija w krótkim czasie, to należy oczekiwać dodatkowych kosztów ponownej homologacji. Wówczas o wiele lepiej zdecydować się po prostu na zakup nowego zbiornika.
 • Stan zaworów przy butli – istnieje duże prawdopodobieństwo, że butla pochodząca z używanej instalacji gazowej okaże się nieszczelna, co stwarza duże niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów pojazdu.
 • Inne wady części do samochodowych instalacji gazowych np. uszkodzony reduktor, niesprawny wtryskiwacz, zapchany filtr, naruszona kondycja przewodu paliwowego. Niestety, ale w większości przypadków tego typu usterki ujawniają się po zamontowaniu samochodowej instalacji LPG i sprawdzeniu jej działania w praktyce.

MamAuto – bezpieczna opcja na zakup używanej instalacji gazowej

Decydując się na zakup samochodowej instalacji gazowej z drugiej ręki, należy wybrać miejsce gwarantujące bezpieczną transakcję oraz dokładne sprawdzenie jakości sprzętu. Dlatego jeżeli chcesz kupić części do samochodowej instalacji gazowej lub szukasz całego systemu paliwowego, to powinieneś skontaktować się z firmą MamAuto.

To renomowany autoszrot i komis używanych części samochodowych, który oferuje szeroki wybór podzespołów do różnych modeli aut. Nasi specjaliści są prawdziwymi pasjonatami motoryzacji o niesamowitej wiedzy. Dzięki temu rozwieją wszelkie wątpliwości w trakcie poszukiwań oraz pomogą w doborze odpowiedniego produktu. Wszystkie akcesoria w naszym asortymencie odznaczają się wysoką jakością i są całkowicie sprawne – w MamAuto nie kupujesz przysłowiowego kota w worku, a wyłącznie działający sprzęt! Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Menu