Ubezpieczenie OC w 2017 roku – przed nami spore podwyżki

Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 przyniesie spore, jeśli nie ogromne podwyżki opłat za ubezpieczenie OC  dla kierowców. W związku z tym wiele osób może być niemiło zaskoczonych przy okazji zakupu lub odnawiania polisy. Ile wyniesie planowana podwyżka, jakie są jej przyczyny i kto zapłaci najwięcej? Sprawdzamy.

Ubezpieczenie OC – rewolucja na rynku obowiązkowych polis rozpoczęła się już jakiś czas temu…

Tendencja zwyżkowa w obowiązkowych w Polsce polisach ubezpieczeniowych odpowiedzialności cywilnej utrzymuje się już od dłuższego czasu. Stąd też kolejne podwyżki nie powinny tutaj nikogo dziwić.

Na podstawie danych udostępnianych przez Komisję Nadzoru Finansowego, a będących informacją na temat liczby nowych polis ubezpieczenia OC i łącznej składki, jaka jest do tych polis przypisana, można wysnuć konkretne wnioski. Otóż średnie ubezpieczenie OC, a dokładnie jego składka, w pierwszym półroczu ubiegłego roku wynosiło około 337zł. W pierwszej połowie tego roku było to już średnio 60 zł więcej, czyli 397zł. Podwyżka wyniosła zatem prawie 20%. W skali całego roku szacuje się, że wielkość podwyżki to ponad 40%.

Biorąc natomiast pod uwagę trzy kolejne miesiące roku bieżącego, tj. lipiec, sierpień i wrzesień, można zauważyć tendencję wzrostową w cenach ubezpieczeń OC rzędu 16,5%. Wzrost z września 2016 do października 2016 to z kolei kolejne 10%. Biorąc pod uwagę wysokość dotychczasowych podwyżek, jak i okoliczności, które zapowiadanym podwyżkom towarzyszą, nie można precyzyjnie oszacować wielkości wzrostu cen polis OC. Jednak wiele wskazuje na to, że szykowana podwyżka cen na rynku ubezpieczeń OC to kolejne 40-50 proc.

Droższe ubezpieczenie OC – jakie są tego przyczyny?

Jak wskazują statystyki, ubezpieczyciele ponoszą straty w związku ze sprzedażą polis OC. Nietrudno zauważyć, że jest to działalność silnie deficytowa, zwłaszcza, że straty sięgają około 1 mld zł rocznie. Nie powinno zatem dziwić, że ubezpieczyciele poszukują sposobów na tzw. łatanie dziur w swoich finansach.

Podwyżka cen ubezpieczeń OC w 2017 roku to także wynik nacisków Komisji Nadzoru Finansowego. Według KNF ubezpieczyciele dotąd zaniżali stawki składek ubezpieczeniowych, w związku z silną konkurencją, jaka panuje na rynku ubezpieczeń. Komisja uważa, że taki stan rzeczy , tj. silne zaniżanie cen, nie jest prawidłowy i co więcej, zagraża stabilności finansowej ubezpieczycieli.

Co jeszcze wpływa na wzrost cen, jaki czeka ubezpieczenie OC w 2017 roku? To między innymi coraz wyższy koszt wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań. Co roku wzrasta na naszych drogach liczba wypadków. Do tego coraz więcej klientów udaje się po pomoc w wyegzekwowaniu należnego odszkodowania do wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. Stąd też konieczność wypłaty przez towarzystwa ubezpieczeniowe dużych, kosztownych odszkodowań.

Ubezpieczenia OC w 2017 roku – kto zapłaci najwięcej?

O ile wzrosną składki OC nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić. Jednak eksperci nie mają co do tego żadnych wątpliwości – wysokość składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej poszybuje w górę. Najdotkliwiej mogą to odczuć kierowcy młodzi, emeryci oraz kierowcy, którzy byli już sprawcami wypadku. Na świeczniku znajdą się także kierowcy posiadający samochody z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6.

Na podwyżkę ceny ubezpieczenia, jakie płacimy ma także wpływ miejsce naszego zamieszkania. Mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie – to w tych województwach odnotowano największy, jak dotąd, wzrost cen.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC przypisane jest do samochodu, zatem pokrywa szkody wyrządzone przez dowolnego kierującego ( nie tylko właściciela). Jeśli mamy pojazd niesprawny o małej wartości, warto zastanowić się nad jego sprzedażą lub złomowaniem. W obliczu rosnących cen OC to chyba najlepsze rozwiązanie.

Menu