Serwis klimatyzacji – kiedy warto go przeprowadzić?

Trudno bagatelizować znaczącą rolę klimatyzacji w samochodzie. Oprócz zapewnienia kierowcy i pasażerom chłodnego komfortu w upalne dni odpowiada też za utrzymanie optymalnej widoczności, co jest związane z ograniczeniem parowania szyb. Dlatego też warto zadbać o regularny serwis klimatyzacji, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

Dlaczego warto wykonać serwis klimatyzacji?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że systematyczne przeglądy klimatyzacji pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z jej późniejszą naprawą w przypadku poważnej usterki. Zwłaszcza, że wadliwie działająca klimatyzacja może okazać się przyczyną awarii innych części w samochodzie. Dobrym przykładem są ubytki czynnika chłodzącego, które mogą doprowadzić m.in. do obciążenia pracy silnika i obniżenia efektywności całego pojazdu. Natomiast przerywane chłodzenie może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki.

Serwis klimatyzacji to nie tylko przegląd poprawności działania całego układu, ale i ocena jego stanu pod kątem czystości. Klimatyzacja jest bardzo dogodnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą powodować występowanie nieprzyjemnego i uciążliwego zapachu w samochodzie. Co więcej, brud i mikroorganizmy bytujące w systemie wentylacyjnym mogą być przyczyną reakcji alergicznych i zwiększać ryzyko występowania chorób dróg oddechowych. Dlatego regularna dezynfekcja klimatyzacji pozwala zadbać nie tylko o kondycję samochodu, ale i zdrowie osób korzystających z pojazdu.

Co wskazuje na konieczność skorzystania z serwisu klimatyzacji?

  • Słyszalne hałasy w trakcie uruchamiania klimatyzacji;
  • odczuwanie nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pojazdu;
  • słabsze bądź przerywane chłodzenie powietrza w upalne dni.

Kiedy i jak często wykonywać serwis klimatyzacji?

Większość specjalistów rekomenduje wykonywanie przeglądu klimatyzacji przynajmniej raz na 12 miesięcy w profesjonalnym warsztacie samochodowym, przy czym co 2 lata należy dokonać wymiany filtra osuszacza. Najlepszym momentem jest początek wiosny, co jest uwarunkowane niewielką wilgotnością powietrza – zwiększa to skuteczność wykonanego odgrzybiania kanałów wentylacyjnych i pozwala zachować ich czystość na dłuższy czas. Część kwestii związanych z serwisem klimatyzacji można zrobić na własną rękę. Samodzielny przegląd należy wykonywać co 6 miesięcy.

Co obejmuje serwis klimatyzacji pojazdu samochodowego?

Wielu niedoświadczonych kierowców sądzi, że „nabijanie klimy” trwa zaledwie kilka minut. W rzeczywistości jest to wieloetapowy proces, który obejmuje dogłębną analizę funkcjonalności układu i jego solidne czyszczenie. Co zatem wchodzi w skład skutecznego serwisu klimatyzacji w samochodzie?

  • kontrola wydajności układu (tj. temperatury przy nawiewach);
  • sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego wraz z olejem odpowiedzialnym za smarowanie kompresora w celu uzupełnienia ich poziomu (w odpowiedniej ilości i specyfikacji pod konkretny model samochodu);
  • analiza ciśnienia, sprawności i szczelności układu klimatyzacji;
  • sprawdzenie efektywności funkcjonowania sprzęgła sprężarki;
  • kontrola ogólnej kondycji paska wieloklinowego i poziomu jego napięcia;
  • analiza funkcjonalności panelu sterowania układu klimatyzacji wewnątrz pojazdu;
  • dezynfekcja kanałów wentylacyjnych np. przy użyciu lamp UV lub poprzez ozonowanie.

Jakie są koszty serwisu klimatyzacji?

Regularne przeglądy pozwalają na utrzymanie dobrego stanu i funkcjonowania klimatyzacji na długi czas. Zwłaszcza że koszty corocznego serwisowania nie są zbyt dużym wydatkiem. Zwykle oscylują w granicach od 100 do 200 zł. Z kolei cena profesjonalnej i kompleksowej analizy (tj. obejmującej nabijanie klimatyzacji i szereg innych kwestii, które nie są możliwe do samodzielnego wykonania) nie powinna przekraczać 500 zł.

Czy warto wykonywać serwis klimatyzacji? Z całą pewnością, bo dzięki temu istnieje szansa na ograniczenie ryzyka poważnej awarii. Natomiast koszty naprawy klimatyzacji są znacznie większe. Choć trudno szacować dokładne wydatki, bo są one uwarunkowane od przyczyny problemu, to w większości przypadków zaczynają się od kwoty 1500 złotych. Dlatego też lepiej dbać o kondycję układu klimatyzacji i co jakiś czas zapewnić mu profesjonalny przegląd.

Naprawa klimatyzacji z serwisem MamAuto

W celu minimalizacji kosztów naprawy uszkodzonej klimatyzacji warto skorzystać z oferty firmy MamAuto, która zajmuje się sprzedażą używanych części samochodowych. Zakup komponentów z drugiej ręki może okazać się bardzo dobrą opcją ograniczenia kosztów na pozbycie się awarii. Wszystkie części znajdujące się w ofercie są sprawdzone, co może stanowić świetną alternatywę dla drogich i nowych zamienników. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszego asortymentu.

Menu