Samochód powypadkowy – co oznacza to określenie?

Wypadek samochodowy budzi jednoznaczne skojarzenia. Dla większości osób oznacza to nienaprawialne uszkodzenie pojazdu, który nadaje się wyłącznie do kasacji. Czy samochód powypadkowy, jak jest określany taki pojazd, jest rzeczywiście bezwartościowy?

Czym jest samochód powypadkowy? Definicja i interpretacja

W branży motoryzacyjnej pojazdy dzieli się na dwie główne grupy – bezwypadkowe i uszkodzone. Nietrudno domyślić się, że w drugim przypadku mowa o samochodach, które uczestniczyły w kolizjach lub wypadkach komunikacyjnych. Jednak czy wszystkie uszkodzone samochody należy określać mianem powypadkowych? W praktyce ten temat okazuje się niezwykle szeroki i daje bardzo duże pole do interpretacji. Z punktu widzenia prawa wypadkiem określa się kolizję z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi. W związku z tym samochód, który brał udział w poważnej stłuczce bez naruszenia zdrowia kierowców i pasażerów, nie musi być określany mianem powypadkowego, lecz pokolizyjnego. Niemniej jednak wielu prywatnych sprzedawców nadużywa tego faktu i określa własne samochody jako „bezwypadkowe, ale uszkodzone”.

Z drugiej strony termin samochodu powypadkowego można analizować pod kątem stanu technicznego. Jeżeli usterki są niewielkie, łatwe do naprawy oraz nie mają wpływu na funkcjonalność i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, to wówczas można określić samochód jako uszkodzony. Bardzo dobrym przykładem mogą być sytuacje wgniecionej blachy, pękniętego błotnika lub niewielkich zarysowań lakieru, które są częstym efektem parkowania na zatłoczonych parkingach galerii handlowych. Właściciel pojazdu może na własną rękę wyeliminować usterkę przed wystawieniem samochodu na sprzedaż. Inną opcją jest po prostu poinformowanie potencjalnego nabywcę o występującym defekcie.

Wobec tego, czym jest samochód powypadkowy? To pojazd ze znaczącym uszkodzeniem głównych części odpowiedzialnych za jego prawidłowe funkcjonowanie. Awaria silnika, niesprawne klocki hamulcowe, zniszczona skrzynia biegów, problemy w obrębie zawieszenia i podwozia samochodu z całą pewnością rzutują na bezpieczeństwo i jakość jazdy oraz wymagają dużego wkładu finansowego w naprawę. Warto więc oszacować, czy koszty wymiany uszkodzonych części nie przewyższą całkowitej wartości samochodu.

Jak sprawdzić czy samochód jest powypadkowy?

Jednym z głównych sposobów na analizę powypadkowości auta jest sprawdzenie historii pojazdu. CEPIK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia całkowicie darmowe przejrzenie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących konkretnego samochodu:

  • główne dane techniczne (np. zużycie paliwa, rodzaj i moc silnika, masa całkowita)
  • historię badań technicznych i rejestracji, aktualny przebieg, liczbę dotychczasowych właścicieli oraz ważność polisy ubezpieczeniowej OC

Aby sprawdzić pojazd w CEPIK, należy wprowadzić dane auta znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym tj. numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN.

Nie można jednak zapominać, że analiza danych stanowi tylko jeden ze sposobów na sprawdzenie powypadkowości samochodu. Wizualna ocena i testy funkcjonalności pojazdu są wręcz niezbędne, aby oszacować jego sprawność. W tym przypadku dobrze jest skorzystać z pomocy osób, które mają doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Do sprawdzenia jest naprawdę wiele rzeczy. Zwłaszcza, że nieuczciwi handlarze stają na wysokości zadania, aby jak najmniejszym kosztem ukryć wszystkie mankamenty wpływające na finalną cenę sprzedaży. Wobec tego, należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • analizę elektroniki samochodowej,
  • kielichy zawieszenia i przedni pas nadwozia,
  • śruby trzymające błotniki i mocowania reflektorów,
  • obecność i sprawność działania poduszek powietrznych,
  • przejrzenie kokpitu (np. występowanie deformacji, odstających pokryw),
  • grubość lakieru – pomiar stanu pozwala sprawdzić, czy samochód był malowany oraz umożliwia wykrycie potencjalnych ognisk korozji.

Ponadto przy każdej transakcji należy wykonać jazdę próbną, która umożliwi dodatkową ocenę pojazdu pod kątem jakości jego prowadzenia.

Co po zakupie samochodu powypadkowego?

Decydując się na zakup samochodu powypadkowego należy liczyć się z tym, że pojazd ten może wymagać pewnego wkładu finansowego tuż po zakupie. Pojazdu używane, a w szczególności powypadkowe mogą posiadać drobne usterki, które możemy naprawić we własnym zakresie aby cieszyć się nowym nabytkiem przez następne lata. Gdy po zakupie zdecydujemy się na naprawę pojazdu warto zapoznać się z ofertą używanych części samochodowych firmy mamAuto. Szeroki asortyment pozwoli wybrać interesujący nas produkt. Nasze części znajdziecie zarówno na allegro.pl jak i dowiecie się o dostępności dzwoniąc do naszego sklepu stacjonarnego. Wszystkich szczęśliwych posiadaczy aut używanych zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Decydując się na zakup samochodu powypadkowego należy sprawdzić ofertę profesjonalnych autoszrotów jak np. MamAuto. Nasza firma dysponuje szeroką gamą marek używanych samochodów z różnych roczników. Gwarantujemy, że auta w naszym komisie są sprawne i przechowywane w odpowiednich warunkach – nie mamy najmniejszych przeciwwskazań wobec przeprowadzenia dokładnej analizy ich stanu, aby potwierdzić brak ukrytych wad i optymalną jakość w stosunku do ceny. Nasi pracownicy, którzy od wielu lat działają w branży motoryzacyjnej, pomogą w doborze odpowiedniego samochodu. Osoby zainteresowane ofertą firmy MamAuto zachęcamy do kontaktu.

Menu