Samochód bez katalizatora – czy można zezłomować?

Decydując się na oddanie samochodu do kasacji, chcemy jak najbardziej zmaksymalizować zyski z tego wynikające. Zastanawiając się jak to zrobić, może nam wpaść do głowy pomysł, by zdemontować lub wyciąć katalizator. Czy taki pojazd można zezłomować? Czy grożą jakieś negatywne konsekwencje, gdy oddajemy na złom samochód bez katalizatora?

Wymogi dotyczące złomowania kompletnego auta.

Zgodnie z przepisami oddać do złomowania powinniśmy auto kompletne, a jego waga nie powinna odbiegać od tej podanej w dowodzie rejestracyjnym o więcej niż 10%. Na auto złomie pojazd jest w pierwszej kolejności ważony. W przypadku stwierdzenia większej różnicy wagi niż wspomniana powyżej naliczana jest dopłata za każdy brakujący kilogram.

Firmy zajmujące się demontażem wymagają również, by w złomowanym aucie zamontowany był oryginalny katalizator. Przywiązywana do tego jest szczególna uwaga, ze względu na znajdujące się w nim cenne pierwiastki jak pallad i platyna. Auto szroty sprzedają katalizatory wyspecjalizowanym firmom. Firmy te zajmują się odzyskaniem i recyklingiem potencjalnie niebezpiecznych odpadów.

Samochód bez katalizatora – czy da się zezłomować?

Brak niektórych części w pojeździe nie stoi na przeszkodzie w zezłomowaniu auta. Podobnie jest również w przypadku braku katalizatora. Bez przeszkód można poddać kasacji samochód bez katalizatora, jednak otrzymamy niższą kwotę za taki pojazd. Zanim zdecydujemy się na usunięcie z naszego pojazdu tego elementu, należy zastanowić się, czy jest to opłacalne. W niektórych przypadkach może okazać się, że osobna utylizacja katalizatora jest nieopłacalna, a na złomowaniu niekompletnego pojazdu stracimy nawet kilkaset złotych.

Co zrobić w przypadku gdy w pojeździe, który oddajesz na auto złom, nie ma katalizatora (np. utraciłeś go w wyniku kradzieży)? Najlepiej nie ukrywaj tego faktu. Przedstaw jasno sytuację i poinformuj o tym pracownika stacji demontażu. Możesz zyskać większą kwotę niż w przypadku gdy ten fakt wyszedłby na jaw np. podczas oględzin pojazdu. Jeśli zastanawiasz się, ile możesz otrzymać za swój pojazd – skontaktuj się z mamAuto, nasi pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jeżeli szukasz używanych części wejdź do sklepu online klikając przycisk poniżej.
mamAuto sklep online

Menu