Przebieg samochodu – jak go sprawdzić i nie dać się oszukać?

Analiza historii pojazdu pozwala oszacować poziom jego eksploatacji, co ma niewątpliwie istotne znaczenie w kontekście ceny i jego rzeczywistego stanu technicznego. Przebieg samochodu jest jednym z najważniejszych parametrów w ocenie kondycji auta. Jak sprawdzić przebieg samochodu, aby nie dokonać błędnego zakupu?

Sprawdzenie przebiegu samochodu – najlepsze metody

Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby poznać prawdziwy przebieg samochodu i mieć pewność, że wartość znajdująca się na liczniku odzwierciedla rzeczywistą historię pojazdu. W zależności od sytuacji i auta można wykorzystać różne metody.

Analiza historii pojazdu w bazie CEPiK

Jak sprawdzić przebieg samochodu nie wychodząc z domu? W większości ogłoszeń znajdujących się na portalach motoryzacyjnych zamieszcza się informacje o numerach rejestracyjnym auta i VIN oraz datę pierwszej rejestracji w kraju. Na ich podstawie można odszukać pojazd w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co pozwala sprawdzić nie tylko przebieg samochodu, ale i inne istotne kwestie dotyczące dotychczasowej historii pojazdu np. ważność ubezpieczenia OC czy liczbę poprzednich właścicieli. Jeżeli wartość na przebiegu podana przez sprzedającego mocno różni się od wyników z CEPiK, to bardziej niż pewne, że mogło dojść do cofnięcia licznika.

Jak sprawdzić przebieg samochodu w trakcie oglądania?

Niejednokrotnie interesujące auta znajdują się w komisach lub na giełdach samochodowych. Na podstawie oględzin wnętrza pojazdu można przypuścić jaka była jego dotychczasowa historia. Co wobec tego trzeb wziąć pod uwagę w trakcie sprawdzania?

  • Wytarcie kierownicy;
  • Stan tapicerki fotela kierowcy;
  • Poziom zniszczenia gałki drążka zmiany biegów;

Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na deskę rozdzielczą, a zwłaszcza na okolice zegarów. Widoczne rysy, uszkodzenia lub wkręty w obrębie zegarów mogą świadczyć, że rzeczywisty przebieg samochodu mija się z deklarowaną wartością. Należy też sprawdzić czy cyfry na licznikach są czytelne i symetrycznie rozłożone. Co więcej, nowe zegary lub mocno wypolerowana obudowa drogomierzy może oznaczać potencjalną ingerencję właściciela w stan samochodu.

Oprócz oględzin wnętrza należy sprawdzić kontrolę hamulców, zawieszenie i funkcjonowanie układu kierowniczego – ich nieprawidłowa praca może wskazywać, że auto może być mocno wyeksploatowane, a to zwykle jest związane z częstą i długą jazdą samochodem.

Przebieg samochodu – Sprawdzenie w ASO

Nowoczesne pojazdy przechowują informacje o dotychczasowym przebiegu samochodu w tzw. pamięci kluczyka. Elektroniczne systemy pozwalają na bieżąco aktualizować liczbę przebytych kilometrów w danym pojeździe. W celu sprawdzenia należy udać się do Autoryzowanego Serwisu Obsługi (ASO) i poprosić o wykonanie tej usługi – jej koszt może wynieść nawet do kilkuset złotych. Finalna cena jest uzależniona od marki pojazdu i samego punktu ASO.

Niestety, ale nieuczciwi sprzedawcy coraz częściej korzystają z pomocy specjalistów zajmujących się zmianami oprogramowań znajdujących się w kluczykach i tym sposobem zaniżają przebieg samochodu. Oszuści dostosowują się do aktualnego poziomu zabezpieczeń – kupujący muszą być czujni w praktycznie każdej sytuacji.

Kontakt z profesjonalnym elektromechanikiem

Wizyta u specjalisty to zawsze dobre, choć kosztowne rozwiązanie. Fachowcy dysponujący nowoczesnym sprzętem diagnostycznym mają możliwość sprawdzenia informacji znajdujących się w sterownikach, co pozwala uzyskać wgląd w historię pojazdu. W jaki sposób? Elektromechanicy uzyskują informacje o przebiegu samochodu i czasie pracy silnika, a to dostateczne informacje dla określenia stanu użytkowania auta. Jeżeli oba parametry są zaskakująco niskie w stosunku do rocznika, to znak, że wartość licznika została zmieniona na potrzeby sprzedaży.

MamAuto – używane samochody z prawdziwym przebiegiem

Komis samochodowy MamAuto to profesjonalny autoszrot, który oferuje szeroki wybór używanych aut różnych marek, klas i roczników. Wszystkie samochody dostępne w naszym komisie mają realny przebieg – nie ingerujemy w rzeczywisty stan licznika. Udostępniamy wszystkie niezbędne dane pojazdów, aby sprawdzić ich historię w CEPiK. W MamAuto nie mamy żadnych przeciwwskazań, aby dokonać samodzielnych oględzin wnętrza auta i sprawdzić jego funkcjonalność. Do Państwa dyspozycji oddajemy prawdziwych miłośników motoryzacji, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości związane z konkretnym samochodem. Zainteresowanych poznaniem dokładnej oferty naszego komisu zachęcamy do kontaktu.

Menu