Pojazd do złomowania – co można zdemontować przed kasacją?

Jesteś właścicielem pojazdu powypadkowego, a ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą? Masz problem ze sprzedażą starego, wyeksploatowanego auta? Posiadasz uszkodzony pojazd, którego nie opłaca się naprawiać? To tylko kilka przykładów sytuacji, w których warto zastanowić się nad kasacją auta. Przekazując pojazd do złomowania, pozbędziesz się problemu, a przy okazji możesz zarobić trochę gotówki. Przed tym krokiem warto sprawdzić, co można z takiego pojazdu wymontować.

Pojazd do złomowania – uważaj by nie wymontować za dużo.

Wiele osób złomując auto, demontuje z pojazdu niektóre elementy wyposażenia wnętrza, czy mniej istotne podzespoły. Najczęściej są to reflektory, akumulator, czy koła. Niewielu jednak pamięta o bardzo istotnym fakcie. Większość stacji demontażu wymaga, by przekazany do kasacji pojazd miał przynajmniej 90% swojej pierwotnej masy. Mniejsza waga samochodu może narazić cię na dodatkowe koszta. Auto szrot może zażądać dopłaty za każdy brakujący kilogram. Część firm w swoich cennikach ma wyszczególnione kwoty, które należy dopłacić za brak określonych podzespołów.

Warto też wiedzieć, że przekazany do złomowania pojazd musi posiadać obowiązkowo wszystkie podstawowe elementy:

  • kompletną karoserię, nawet jeśli niektóre jej elementy uległy uszkodzeniu (bardzo istotny jest element z nabitym numerem VIN, zgodnym z dowodem rejestracyjnym)
  • podwozie
  • układ hamulcowy, jezdny, koła
  • silnik
  • skrzynia biegów

Co się dzieje z pojazdem po oddaniu go na auto szrot?

Nawet poważnie uszkodzone i bardzo wyeksploatowane samochody mogą być jeszcze sporo warte. Legalne stacje demontażu pojazdów nawet z bardzo zniszczonych powypadkowych samochodów demontują sprawne podzespoły, a następnie je sprzedaje. Takie części używane możesz kupić np. w sklepie online mamAuto.

Ile można zarobić, oddając pojazd do złomowania? W głównej mierze zależy to od stanu auta i jego kompletności. Jeżeli ze złomowanego auta nie uda się odzyskać zbyt wielu części, przeważnie firma prowadząca stację demontażu rozlicza się jak za złom.

Pojazd do złomowania – szansa na zastrzyk gotówki

Profesjonalna firma zajmująca się skupem i demontażem aut wycenia auta indywidualnie w zależności od marki, rocznika i stanu pojazdu. Skorzystaj z usług mamAuto – oferujemy konkurencyjne ceny, działamy legalnie, odbieramy samochody własną lawetą.

Menu