Opony używane – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup używanych części samochodowych. Istnieje wiele powodów, dla których taka opcja jest korzystna, ale we wszystkich przypadkach warto zachować czujność w trakcie zakupów. Czy opłaca się kupować opony używane? Na co zwrócić uwagę w przypadku używanych opon?

Dlaczego warto kupić używane opony?

Przede wszystkim z uwagi na korzystną cenę w stosunku do jakości. Niejednokrotnie cena używanych opon od renomowanych i topowych producentów jest trzy, a nawet i czterokrotnie niższa niż w przypadku nowego produktu. Zwłaszcza, że decydując się na zakupy w renomowanym autoszrocie można natrafić na asortyment w naprawdę dobrym stanie. Zakup używanych opon jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które okazjonalnie korzystają z samochodu.
Sporadyczne i niedalekie trasy, głównie po miejskich drogach nie wymagają zakupu nowego kompletu opon. Kupno używanego kompletu ogumienia to także dobra opcja w kontekście ewentualnego zapasu. Jeżeli trafia się opłacalna okazja w serwisie sprzedającym części samochodowe, to warto z niej skorzystać, aby na przyszłość zminimalizować ewentualne koszty.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanych opon?

Gdy zapadnie już decyzja o nabyciu opon używanych, to warto pamiętać, że w trakcie zakupów należy zachować zdrowy rozsądek. W branży motoryzacyjnej niezwykle często można natknąć się na „szczęśliwe zrządzenia losu” w postaci solidnych wyprzedaży i niskich cen. Ogumienie samochodu musi być dobrej jakości, bo to właśnie dzięki niemu pojazd może zachować dobrą przyczepność na drodze i zapewnić prawidłowe hamowanie np. na mokrej nawierzchni. Na co należy zwrócić uwagę, aby dokonane zakupy nie okazały się pomyłką?

W pierwszej kolejności warto poświęcić trochę czasu na oględziny używanych opon z zewnątrz, a przede wszystkim ścianek bocznych. Mankamenty w postaci nacięć, deficytu gumy czy zauważalnych śladów po wybrzuszeniach mogą budzić obawy, że wewnętrzna struktura opony jest mniej lub bardziej naruszona. Taki produkt w dość prosty sposób może doprowadzić do niebezpiecznego incydentu na drodze w formie niespodziewanego wystrzału, który grozi wypadkiem.

Następnym krokiem jest analiza bieżnika. Letnie opony używane powinny odznaczać się głębokością co najmniej 3 mm, a w przypadku zimowych i całorocznych minimum 4 mm. Tylko przy takich parametrach można mieć pewność, że sprzedawana opona jest w dobrym stanie i okaże się przydatna na więcej aniżeli jeden sezon umiarkowanego użytkowania. Warto podkreślić, że sprawdzenie bieżnika dotyczy całej szerokości i obwodu oraz wszystkich opon z kompletu! Istotne jest również oszacowanie, czy zużycie bieżnika jest równomierne na każdej oponie.

Kolejne ważne aspekty to data produkcji i pochodzenie. W pierwszym przypadku należy zapytać sprzedającego o podanie DOT-u wszystkich używanych opon z oferowanego kompletu. Mianem DOT-u nazywa się ciąg cyfr występujących na bocznej ściance. Dwie pierwsze wskazują na tydzień a dwie ostatnie na rok produkcji opony. Używane ogumienie powinno mieć zbliżone DOT-y.Zdaniem specjalistów z dziedziny motoryzacji opony zachowują właściwości przez mniej więcej 7 lat, a po 10 latach można mówić o zużytym i bezwartościowym produkcie. W drugiej kwestii warto zapytać sprzedawcę o przeszłość ogumienia. Choć w wielu przypadkach nie poznamy dokładnej historii, to jednak warto wystrzegać się opon pochodzących np. z samochodów sportowych lub wykorzystywanych w pojazdach służbowych. Takie produkty są zwykle mocno wyeksploatowane.

Przed zakupem opon używanych warto poprosić właściciela lub pracowników autoszrotu o wykonanie testu ciśnieniowego, który jest niezwykle prosty i daje dodatkową pewność co do stanu produktu. Rzeczony test polega na napompowaniu opony do momentu uzyskania odpowiedniej wartości ciśnienia. Dzięki tej prostej procedurze można łatwo sprawdzić stan karakasu opony. W trakcie pompowania mogą bowiem ujawnić się ukryte defekty (np. wybrzuszenia), które wcześniej nie były widoczne. Praktycznie większość profesjonalnych komisów zajmujących się sprzedażą używanych części samochodowych wykonuje tego typu test na życzenie klienta.

Gdzie warto zakupić używane opony?

Sklep z częściami samochodowymi MamAuto jest świetnym miejscem na znalezienie używanych opon w dobrym stanie. W naszym asortymencie posiadamy ogumienie do różnych pojazdów i w rozmaitych rozmiarach, co pozwala na znalezienie odpowiedniego produktu do aktualnych potrzeb. Wszystkie opony znajdujące się w naszym sklepie zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa, a każdy produkt jest wolny od ukrytych defektów wpływających na użytkowanie.

Menu