Objawy uszkodzonego katalizatora – kiedy go wymienić?

Awaria pojazdu w formie uszkodzonego katalizatora nie zwiastuje niczego dobrego i zwykle wiąże się z koniecznością wymiany wadliwej części. Istnieje jednak szansa, aby nie dopuścić do tego typu usterek i zabezpieczyć się przed zbędnymi wydatkami. Jakie są objawy uszkodzonego katalizatora? Jakie mogą być konsekwencje tego typu problemu?

Funkcja katalizatora

Urządzenie określane mianem katalizatora stanowi jeden z elementów układu wydechowego. Jak wskazuje sama nazwa, odpowiada on za proces katalizacji – zawarte w nim gazy szlachetne prowadzą do ograniczenia rozmaitych reakcji chemicznych, które następują w momencie pracy silnika i zużycia paliwa. Katalizator gwarantuje ograniczenie powstania szkodliwych spalin. Ma to jednak nie tylko wpływ na środowisko, ale i na funkcjonalność auta. Uszkodzony katalizator sprawia, że pobierane paliwo nie zostaje właściwie wykorzystane przez pojazd i rzutuje to na efektywności jego pracy.

Jakie są przyczyny uszkodzonego katalizatora?

Przyczyn uszkodzenia katalizatora jest tak naprawdę bardzo wiele i trudno wskazać jedną, która odgrywałaby największą rolę w powstawaniu usterek. Do najczęstszych czynników ryzyka występowania awarii należą:

 • nagłe schłodzenie urządzenia – gwałtowna zmiana temperatury może prowadzić do pęknięcia obudowy katalizatora lub zawartości (np. kontakt z wodą z kałuży lub zaspą śniegu);
 • brak dostatecznej kompatybilności działania z innymi częściami pojazdu (np. w przypadku montażu zamienników, które mogą nie współpracować z oryginalnymi podzespołami);
 • usterka mechaniczna sprzętu (np. wskutek jazdy po nierównym terenie, co powoduje drgania naruszające stan techniczny katalizatora);
 • nadmierna eksploatacja – katalizatory są urządzeniami, które po pewnym czasie wymagają wymiany np. gdy przebieg pojazdu przekroczy granicę 180 tysięcy kilometrów.

Niejednokrotnie przyczyną uszkodzonego katalizatora jest jego zapchanie, co powoduje stopniowe osłabienie jego działania i pogorszenie funkcjonowania.

Uszkodzony katalizator – objawy

Objawy uszkodzonego katalizatora są dość charakterystyczne, ale mogą też wskazywać na problemy z innymi podzespołami. Dlatego też zawsze należy dokonać gruntownej analizy pojazdu. Ponadto warto wiedzieć, że stopień uszkodzenia katalizatora wyzwala odmienne objawy. Przykładowo – drobna usterka będzie powodować mniejsze lub większe trudności z rozruchem auta, natomiast mocno zapchany katalizator uniemożliwi uruchomienie pojazdu.

Dźwięk uszkodzonego katalizatora to jeden z pierwszych symptomów wskazujących na występowanie usterki. Samochód pracuje znacznie głośniej, a wydawane odgłosy mają metaliczny charakter. Dźwięki z uszkodzonego katalizatora pojawiają się w momencie zwiększenia obrotów i przyśpieszenia.

Inne charakterystyczne objawy uszkodzonego katalizatora to:

 • zwiększone zużycie paliwa,
 • pogorszona dynamika pojazdu,
 • zapalona kontrolka check engine,
 • brak harmonijnej pracy silnika na jałowym biegu,
 • odczuwalny spadek mocy auta np. gorsze przyśpieszenie,
 • występowanie drgań wskutek niewłaściwej pracy silnika,
 • zauważalny spadek emisji spalin z układu wydechowego,
 • silnie odczuwany zapach spalin po uruchomieniu pojazdu.

Na czym polega naprawa uszkodzonego katalizatora?

Pojawienie się objawów i dźwięków wskazujących na uszkodzony katalizator wymaga od kierowcy podjęcia odpowiednich kroków do naprawy wadliwego urządzenia. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wymiana sprzętu z defektem i zastąpienie go sprawnym podzespołem. Ingerowanie w budowę i funkcjonalność katalizatora rzadko kiedy pozwala na usunięcie usterki. Ponadto warto wspomnieć, że wymiana uszkodzonego katalizatora powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonego mechanika – samodzielne próby demontażu urządzenia i zainstalowania nowego mogą skończyć się uszkodzeniem innych elementów układu wydechowego. Wówczas okaże się, że koszty naprawy będą znacznie większe aniżeli cena montażu przez specjalistę.

Komis samochodowy MamAuto – pozbądź się uszkodzonego katalizatora

Zakup używanych części motoryzacyjnych pozwala zredukować koszty naprawy samochodu i umożliwia nabycie oryginalnego urządzenia. Dlatego warto skontaktować się z firmą MamAuto – profesjonalnym autoszrotem, który oferuje bogaty wybór rozmaitych części zamiennych do pojazdów różnych marek, modeli i roczników. Jeżeli Twoim problemem jest uszkodzony katalizator, to nasi fachowcy pomogą w znalezieniu odpowiedniego sprzętu. Wszystkie urządzenia są w pełni sprawne i odznaczają się dobrą jakością! Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

Menu