Numer VIN – czym jest i jak go sprawdzić?

Każdy pojazd jest wyposażony w dowód i tablice rejestracyjne, które umożliwiają jego identyfikację. Niemniej jednak nie jest to wystarczająca ilość danych, aby dokładniej przeanalizować historię samochodu lub aktualnego właściciela. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie numeru VIN pojazdu. Gdzie można znaleźć numer VIN? Jakich informacji dostarcza? Czy jest niezbędny dla każdego samochodu?

Numer VIN – czym jest?

Vehicel Identification Number czyli w skrócie numer VIN w Polsce niezwykle często figuruje pod nazwą numeru nadwozia. Pod tym terminem figuruje zestaw siedemnastu różnych znaków, które zostają nadane pojazdowi przez producenta, co gwarantuje aktualnemu lub przyszłemu właścicielowi identyfikację auta. Numer VIN pojazdu to ciąg cyfr i liter, z wyjątkiem O i I, który jest niepowtarzalny i indywidualny dla każdego samochodu – oznacza to, że występowanie dwóch identycznych numerów nadwozia jest niemożliwe. Analogiczną sytuacją mogłoby być dwóch obywateli z jednakowym numerem PESEL. Nietrudno domyślić się, że jeden z nich musiałby posługiwać się fałszywymi dokumentami i tożsamością.

Z czego składa się VIN pojazdu motoryzacyjnego?

Siedemnasto-znakowy kod nazywany numerem VIN jest tak naprawdę kompletem trzech pomniejszych danych, które zostają zamieszczone przez twórcę samochodu. W numerze nadwozia wyróżniamy następujące elementy:

  • WMI – znaki od 1 do 3 stanowią międzynarodowy symbol producenta auta;
  • VDS – znaki od 4 do 9 to opis modelu np. Opel Insignia OPC kombi silnik benzynowy A18XER; warto dodać, że 9 znak jej wyliczany przy pomocy algorytmu i ma na celu zabezpieczenie przed niepowołaną ingerencją w numer np. w celu dokonania oszustwa;
  • VSI – znaki od 10 do 17, które odpowiadają numerowi seryjnemu pojazdu i informacjom o roku produkcji i miejscu montażu oraz indywidualnej sekwencji liczb dla konkretnego egzemplarza.

Jak sprawdzić VIN samochodu i kiedy jest to konieczne?

Numer VIN jest niezbędnym narzędziem diagnostycznym przed planowaniem zakupu używanego pojazdu. To właśnie numer nadwozia służy do wygenerowania tzw. Raportu VIN, co pozwala potwierdzić tożsamość auta. Oprócz zgodności związanej z marką, modelem i rokiem produkcji, numer VIN pojazdu pozwala zawrzeć w raporcie szereg innych ważnych informacji, które pozwalają ocenić potencjalne bezpieczeństwo nabycia samochodu. Mowa tu o:

  • chronologicznej historii auta,
  • danych technicznych i wyposażeniu,
  • archiwalnych fotografiach samochodu,
  • obecności auta w bazie kradzionych samochodów,
  • zgłoszonych wezwaniach serwisowych, szkodach i kolizjach.

Jak sprawdzić numer VIN podczas oględzin samochodu? Należy poszukać tabliczki znamionowej, która przeważnie występuje na słupku bocznym po stronie kierowcy. Niekiedy może też występować na stopniach wejściowych pierwszych drzwiach auta. Bardzo często numer nadwozia jest również zapisany w innych miejscach np. w obszarze prawego amortyzatora, prawego nadkola, na lewym podszybiu bądź na przegrodzie czołowej.

Numer VIN – gdzie go szukać w dowodzie rejestracyjnym?

Jednak nie tylko sam pojazd stanowi źródło informacji o numerze VIN. Kod nadwozia jest również zapisany w dowodzie rejestracyjnym auta, co ma na celu znacznie łatwiejsze wykorzystywanie tej informacji np. podczas wizyty w wydziale komunikacji w celu przerejestrowania samochodu lub zgłoszenia nabycia.

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajduje się pod pozycją E – należy pamiętać, że kod może występować w innym miejscy w przypadkach dokumentów rejestrowych samochodów z innego kraju. Warto więc zawczasu zorientować się, bo niewiedza na ten temat np. w sytuacji kontroli drogowej może budzić wątpliwości ze strony policji.

MamAuto – komis samochodowy, w którym sprawdzisz numer VIN pojazdu

Firma MamAuto jest profesjonalnym autoszrotem, który oferuje możliwość zakupu rozmaitych pojazdów motoryzacyjnych z drugiej ręki. W naszej ofercie można znaleźć krajowe i importowane pojazdy – wszystkie samochody, motocykle czy przyczepy mają numer VIN, który udostępniamy zainteresowanym w celu sprawdzenia ich historii, danych technicznych czy dotychczasowych właścicieli. Numer VIN pojazdu udostępniamy na życzenie zainteresowanych, zwłaszcza osobom z dalszych okolic, którzy poszukują aut czy motorów przez interenet z uwagi na niewielki wybór w bliskim regionie. Ponadto oferujemy też sprzedaż części motoryzacyjnych, złomowanie i kasację uszkodzonych pojazdów i zajmujemy się skupem od osób pragnących pozbyć się własnego auta lub motoru. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu.

Menu