Kupno używanych części samochodowych – czy warto?

Coraz więcej pojazdów porusza się po Polskich drogach. W związku z tym rynek używanych części samochodowych również się rozrasta. Najczęściej dostawcą tego typu części są legalnie działające stacje demontażu pojazdów. To właśnie tam możemy zgodnie z prawem zezłomować powypadkowy lub nieużytkowany, starszy samochód. Czy kupno używanych części samochodowych się opłaca i na co trzeba uważać?

Kupno używanych części – zalety takiego rozwiązania.

Przedsiębiorstwa zajmujące się demontażem samochodów skupują nie tylko stare, wyeksploatowane pojazdy. Często na załom oddawane są też stosunkowo młode roczniki, które uległy wypadkowi. Wiele podzespołów takich pojazdów jest nadal sprawnych i nadaje się do dalszej eksploatacji. Największą zaletą zakupu części używanych są kwestie ekonomiczne. Części pochodzące z demontażu są nawet kilkukrotnie tańsze niż fabrycznie nowe części lub nawet kilkunastokrotnie niż nowe części oryginalne.

Używane części samochodowe są również świetną alternatywą, gdy naprawiamy starsze auto. Wielokrotnie zdarza się, że koszt zakupu nowych części do naprawy takiego pojazdu przewyższa jego wartość. Wtedy kupno używanych części jest jedyną opcją, by przedłużyć życie samochodu, a jednocześnie, żeby było to opłacalne.

Rozważając zakup używanych części, musimy wziąć też pod uwagę jakość ich wykonania. Nawet fabrycznie nowe tanie zamienniki nie dorównają jakościowo używanym, ale oryginalnym podzespołom. W takim przypadku również lepiej zainwestować w części używane.

Kiedy nie kupować części używanych?

Pomimo że zakup części używanych staje się coraz popularniejsze to, są pewne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. Między innymi ponowny montaż pewnych grup części jest po prostu ryzykowny. Chodzi tu o części eksploatacyjne takie jak np. klocki lub tarcze hamulcowe. Zbyt zużyte elementy znacząco obniżają wydajność układu, co następnie niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu.

Pod uwagę trzeba też wziąć fakt, na jaki rynek zostało wyprodukowane auto, z którego pochodzą części. Chodzi tu głównie o tzw. „Angliki”, z których części nie będą po prostu pasowały do pojazdów przystosowanych do ruchu prawostronnego. Nie będzie możliwe zamontowanie np. wyposażenia wnętrza takiego jak fotele przednie, tapicerka drzwi, panel klimatyzacji, tunel środkowy czy radio. Nie powinniśmy też kupować i montować reflektorów i lamp tylnych pochodzących z aut z wysp. Elementy te mogą być powodem niezaliczenia obowiązkowego badania technicznego pojazdu.

Kupno używanych części samochodowych mija się z celem również jeśli posiadamy stosunkowo młody samochód. Montaż w takim pojeździe częściowo wyeksploatowanej już części sprawić może, że będzie ona mocno odstawać pod względem zużycia od pozostałych.

Gdzie i jak kupować części używane?

Ten rodzaj części nabyć można na aukcjach internetowych, sklepach stacjonarnych lub w sklepie internetowym. Przykładem takiego sklepu online z częściami używanymi jest mamAUTO, w którym znaleźć można ponad 50 000 części używanych do różnych marek samochodów. Dobrą praktyką jest też kontakt telefoniczny lub wizyta osobista w sklepie stacjonarnym. Możemy wtedy skorzystać z pomocy i doradztwa przeszkolonych sprzedawców, którzy pomogą dobrać odpowiednią część.

Aby przejść do sklepu kliknij przycisk poniżej:
mamAuto sklep online

Menu