Klimatyzacja w samochodzie – jakie są najczęstsze usterki?

Klimatyzacja jest aktualnie montowana praktycznie w każdym pojeździe. Obecnie ciężko sobie wyobrazić jazdę w upalne dni, bez sprawnej klimatyzacji, która stała się już standardem. Często po zimie sprawność tego układu spada lub przytrafiają się usterki. Jakie awarie zdarzają się najczęściej i czym są spowodowane?

Klimatyzacja – problemy z ciśnieniem w układzie.

Pierwszym przypadkiem, nad którym należy się pochylić, jest za niskie ciśnienie w układzie. Usterka ta spowodowana może być niedoborem lub brakiem czynnika chłodniczego. Niski poziom lub brak czynnika wynikać może z nieszczelności układu. Obniżenie ciśnienia w układzie może być też wynikiem niesprawności sprężarki, którą być może należy wymienić.

Kolejnym problemem może być zbyt wysokie ciśnienie czynnika chłodniczego. Jest to niebezpieczna sytuacja, gdyż może doprowadzić nawet do rozerwania układu klimatyzacji. Przyczynami tej awarii mogą być niedrożność przewodów, powietrze w układzie lub nadmiar czynnika chłodniczego.

Może się również przytrafić sytuacja, w której po załączeniu klimatyzacji ciśnienie w układzie nie ulegnie zmianie. Związane będzie to prawdopodobnie z uszkodzeniem zaworu sterującego sprężarką, awarii samej sprężarki. Przyczyną może być też uszkodzenie lub brak dławika.

Skąd nieprzyjemny zapach, wydostający się z klimatyzacji?

Najczęstszym problemem pojawiającym się po sezonie zimowym jest nieprzyjemny zapach wydzielający się z nawiewów klimatyzacji. Związek ma to z wilgocią i zanieczyszczeniami osiadającymi na parowniku. Sprzyja to rozwojowi bakterii i pleśni na powierzchni parownika. Dobrą praktyką jest dezynfekowanie i oczyszczanie nawiewów klimatyzacji, przynajmniej raz do roku.

Gdyby przytrafiła Ci się usterka klimy, to w naszym sklepie internetowym znajdziesz całą gamę sprężarek i przewodów klimatyzacji.

Żeby przejść do sklepu naciśnij przycisk poniżej:
mamAuto sklep online

Menu