Opony zimowe – kiedy warto wymienić opony z letnich?

Każdego roku zima zaskakuje kierowców, a pierwszy śnieg powoduje spore kolejki w zakładach wulkanizacji. Wymiana opon na zimowe jest niezbędna, aby bezpiecznie jeździć samochodem przy niekorzystnej aurze. Czym charakteryzują się opony zimowe i czemu mają przewagę nad letnimi przy niskich temperaturach?

Kiedy należy dokonać zmiany opon?

Zmienność warunków atmosferycznych w naszym kraju uniemożliwia podanie konkretnej daty, aby dokonać wymiany opon na zimowe. Jednak specjaliści z zakresu wulkanizacji podkreślają, że najlepszym wyznacznikiem jest temperatura. Zdaniem większości fachowców opony można zmienić na zimowe gdy na termometrach pojawia się wartość poniżej 7 ºC. Przy tej temperaturze letnie opony nie zagwarantują pojazdowi odpowiednich osiągów na drodze, a pasażerom dostatecznej ochrony przed niefortunnym wpadnięciem poślizg przy oblodzonej lub zaśnieżonej jezdni.

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

W Polsce nie istnieją przepisy, które nakazują obowiązkowo zmienić ogumienie na zimowy wariant. Tymczasem w większości europejskich krajów jest to absolutna konieczność, a nieprzestrzeganie tych przepisów niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje dla kierowców! Niemniej jednak większość właścicieli samochodów zdaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo na drodze – dla siebie i innych uczestników ruchu – stanowi nadrzędną wartość. Dlatego też każdego roku setki polskich kierowców odwiedza serwisy, aby zakupić i wymienić letnie opony na zimowe.

Opony zimowe a niska temperatura

W jaki sposób zmiana opon letnich na zimowe powoduje, że samochód znacznie lepiej radzi sobie podczas kiepskiej pogody? Wszystko jest uwarunkowane specyficzną budową opon zimowych, która pozwala pojazdowi pokonać niską temperaturę oraz uchronić się przed trudnościami spowodowanymi przez śnieg lub mróz.

  • Opony zimowe są wykonane ze specjalnej mieszanki gum z naturalną żywicą. Dzięki temu zyskują znacznie większą elastyczność przy temperaturze nieprzekraczającej 7 ºC aniżeli opony letnie.
  • W „zimówkach” wykorzystuje się zupełnie inny bieżnik niż w letnim wariancie. Większa ilość lamelek (nacięć) i głębokość bieżnika sprawiają, że opony zimowe wykazują wyjątkowo dobrą przyczepność do śniegu i błota.
  • Założenie opon zimowych pozwala zagwarantować samochodowi znacznie dłuższą drogę hamowania. Jest to podyktowane faktem, że w ogumieniu przeznaczonym na niskie temperatury jest znacznie wyższy opór toczenia.

Po czym rozpoznać opony zimowe?

Charakterystycznymi cechami opon wykorzystywanych w sezonie zimowym są bieżnik i żeberka. Większa głębokość sprawia, że samochód zapewnia kierowcy i pasażerom odpowiednie bezpieczeństwo podczas trasy w niekomfortowych warunkach atmosferycznych. Zimowe opony zachowają odpowiednią elastyczność przy niskiej temperaturze – letnie ogumienie, które nie jest dostosowane do takiej pogody, ulegnie stwardnieniu. Ponadto nie można zapominać, że opony zimowe mają odpowiednie oznaczenia. Symbole M+S i/lub 3PMSF oznaczają przystosowanie opon do błotnistej i ośnieżonej nawierzchni Natomiast znak śnieżynki informuje o zagwarantowaniu ochrony i kontroli nad pojazdem podczas jazdy na oblodzonej drodze.

Opony zimowe czy całoroczne – co warto wybrać?

Aktualny rynek części samochodowych oferuje też opony całoroczne, zwane często wielosezonowymi. Podobnie jak „zimówki” mają oznaczenie M+S lub 3PMSF, ale dodatkowo zawierają informacje typu „4Seasons”, „All Season” czy „All Weather”. Wielu kierowców decyduje się na ich zakup z uwagi na wygodę i oszczędność pieniędzy. Jednak opony multisezonowe sprawdzą się głównie w miejskich autach, które służą do pokonywania niewielkich tras i codziennej jazdy. W przypadku częstych podróży na długich dystansach, zwłaszcza po oblodzonych autostradach, o wiele bezpieczniej jest wymienić opony na zimowe.

Czy każdy pojazd musi mieć zmienione opony na zimowe?

Okazuje się, że nie! Część pojazdów nie wymaga zakładania zimowego ogumienia. Mowa tu o pojazdach:

  • jednośladowych np. rower, skuter, motor;
  • uprzywilejowanych, które należą do służb;
  • komercyjnych, które są używane w leśnictwie lub rolnictwie;
  • klasy C1, C2 lub C3, które nie mają tego typu opon (np. autobus, kamper).

MamAuto – profesjonalny serwis opon i części samochodowych

W komisie samochodowym MamAuto oferujemy szeroki wybór nowych i używanych opon na lato i zimę. Na stanie posiadamy ogumienie o rozmaitych bieżnikach i rozmiarach, które można wykorzystać do aut różnej klasy i roczników. Nasi eksperci pomogą w doborze odpowiednich opon na konkretny sezon, a także udzielą wielu cennych wskazówek dotyczących ich prawidłowej eksploatacji i pielęgnacji. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

Menu