Kiedy warto sprzedać używany samochód?

Dla każdego pojazdu w końcu przychodzi czas, w którym lepiej go sprzedać aniżeli w dalszym ciągu eksploatować. Używany samochód, który ma 6 czy 7 lat nie działa już tak sprawnie jak kiedyś, a jego użytkowanie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Tymczasem sprzedaż używanego samochodu też musi być opłacalna, zatem warto dokładnie zastanowić się, czy dany moment jest dla niej najlepszy.

Po zakupie nowego samochodu prosto z salonu, nie musimy tak naprawdę martwić się o nic przez najbliższe trzy lata. Przeglądy, naprawy leżą po stronie producenta i nie uszczuplają w żaden sposób naszej kieszeni. Po tym czasie wszelkie pojawiające się usterki stają się już naszym problemem.

Najważniejszy jest wiek samochodu

Kluczową kwestią jest wiek pojazdu, który ma największy wpływ na jego wartość cenową. Im starszy samochód, tym jego wartość jest oczywiście niższa. Nawet, jeśli samochód jest względnie dobrze zadbany, jeżeli posiada przykładowo więcej niż 10 lat, nie można już mówić o jego dużej wartości.

Przebieg samochodu

Na wartość samochodu wpływa też jego przebieg. Powszechnie twierdzi się, że samochód, którego przebieg zbliża się do 200 tys., nadaje się już tylko do sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że przebieg nie zawsze musi być kluczowy dla ceny samochodu – jeśli tylko auto jest zadbane, odpowiednio serwisowane, przebieg staje się tylko jednym z kilku elementów, które wpływają na jego wartość.

Stan techniczny

Bez wątpienia ważny jest też ogólny stan oraz historia serwisowa auta. Duży przebieg, udokumentowany historią serwisową oraz rachunkami, wcale nie musi dyskwalifikować naszego pojazdu. Jeśli tylko zużyte czy niesprawne części zostały wymienione na czas, a wszelkie naprawy zostały wykonane profesjonalnie i nie widać po nich śladu, takie auto również nadaje się do sprzedaży. Pojazd z dużym przebiegiem, jednak zadbany i w pełni sprawny technicznie, będzie stanowić lepszą ofertę sprzedaży aniżeli pojazd z mniejszym przebiegiem, jednak wątpliwą historią.

Czasem lepszy demontaż

Bywa, że przez wiele lat używany samochód nie posiada już dużej wartości. Auto, które ma za sobą liczne awarie i usterki, lepiej oddać do licencjonowanej stacji demontażu pojazdów. Samochód, który oddajemy na złom nie musi być w pełni sprawny. Większość firm zajmujących się demontażem dysponuje lawetą oraz zapewnia odbiór samochodu. Pamiętajmy, że samodzielna rozbiórka samochodu jest nielegalna oraz karana wysokimi opłatami, a z kolei brak użytkowania samochodu nie zwalnia z opłacania składek.

Menu