Kasacja pojazdów – z dojazdem czy bez?

Bardzo często jedynym i najlepszym sposobem na pozbycie się starego i nieużywanego samochodu (który tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce) jest kasacja pojazdów. Co więcej, jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też działanie, które zwalania z płacenia za OC. Kasacja pomaga również w uniknięciu problemów związanych z ewentualną kradzieżą tablic rejestracyjnych. Wykonawca takiej usługi czasem jest jednak znacznie oddalony od miejsca zamieszkania osoby chcącej zezłomować auto. Dlatego warto zastanowić się, czy lepszą opcją będzie zdecydowanie się na kasację pojazdu z dojazdem czy też bez niego.

Kasacja pojazdów

Tego typu usługami zajmują się firmy, które bardzo często oferują nie tylko złomowanie, ale także skup aut czy sprzedaż części do różnych modeli samochodów popularnych marek. Ważne, by wszystkie takie działania były jak najbardziej profesjonalne, z jak najwyższą jakością usług, a klienci mogli korzystać z eksperckiej wiedzy pracowników firmy. Jeszcze kilkanaście lat złomowanie auta odbywało się wyłącznie na złomie. Teraz zaś bardzo się to zmieniło i wyżej wymienione usługi są wykonywane właśnie przez różnego rodzaju firmy (które oferują za złomowanie określoną ilość gotówki). Decydują się na kasację swojego samochodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na zarobek, ale także na to, czy wybrany auto szrot ma specjalne pozwolenia na tego typu usługi i wszelkie prawa do legalnej kasacji pojazdów. Jeśli zaś chodzi o cenę, to przed każdym złomowaniem jest ona zazwyczaj ustalana indywidualnie, a kwota nigdy nie jest narzucona z góry. Jest ona określana dopiero po przeglądzie samochodu i zależy od tego, w jakim był on stanie. Nawet jeśli nie mógł już wyjechać na drogę publiczną, to czasem na jego kasacji można jeszcze zarobić.

Złomowanie aut – z dojazdem czy bez?

W wielu przypadkach gdy chęć złomowania albo kasacji samochodu zgłosi się do wybranej firmy, to wtedy zajmie się ona transportem pojazdu (bardzo często pokrywając związane z tym koszta). Właściciel samochodu nie będzie wtedy musiał wynajmować na przykład lawety, gdyż firma odbierająca auto załatwi własny transport. Wtedy też, aby wszystko przebiegało zgodnie z polskim, obowiązującym prawem, to jeszcze w miejscu odbioru pojazdu:

  • musi zostać zawarta umowa kupna-sprzedaży,
  • karta pojazdu i dowód rejestracyjny pojazdu muszą zostać unieważnione.

Dokumenty te są niezbędne do wyrejestrowania samochodu. Ten krok jest konieczny do tego, by wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Tego rodzaju firmy mogą też często zaproponować nie złomowanie, a skup aut, także z dojazdem do klienta. Skup może dotyczyć samochodów o różnych wielkościach, o zróżnicowanej masie i roku produkcji. Mogą być to samochody luksusowe, jak i te wyprodukowane jeszcze w XX wieku. W zależności od tych właśnie czynników cena ich sprzedaży będzie wahać się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co ważne, będą to mogły być pojazdy zadbane (i serwisowane), jak i te uszkodzone. Warto wiedzieć, że w przypadku kasacji oraz skupu samochodów, cena będzie bardzo często zależna nie tylko od ich stanu, ale też od ich wagi.

Kasacja pojazdów z dojazdem lub bez – różnice oraz wady i zalety

Dla niektórych osób dojazd na auto szrot (albo załatwienie związanych z tym czynności) nie stanowi większego problemu. Dlatego nie sprawdzają nawet tego, czy kasacja pojazdów dostępna jest z dojazdem czy bez. Jednak zdecydowanie wygodniejszą opcją, szczególnie kiedy posiada się auto, które nie powinno poruszać się po drogach publicznych, jest kasacja pojazdów z dojazdem. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla tych, którzy nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu, bo każdego dnia mają wiele innych obowiązków. Wtedy odwiedzenie auto szrotu staje się trudne albo niemożliwe (kiedy jest on np. zamknięty wieczorami) i jest nieustannie odkładane na później.

Innym powodem, który utrudnia dokonanie kasacji pojazdu jest brak dostępu do bliskiego punktu złomowania. Wtedy do transportu pojazdu trzeba wynająć lawetę, co oczywiście kosztuje. W takim wypadku kasacja nie tylko nie przyniesie zysku, a wręcz będzie można ponieść na niej finansowe straty. Szczególnie kiedy kurs lawety będzie musiał być dość daleki. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się być znalezienie takiej firmy, w której kasacja pojazdów będzie mogła wiązać się z odebraniem samochodu ze wskazanego przez klienta miejsca. Jest to szczególnie przydatne dla ludzi mieszkających na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie najbliższy auto złom może być oddalony nawet o kilkadziesiąt kilometrów.

Podsumowując, kiedy samochód przestanie być zdatny do użytku, jedyną opcją będzie jego kasacja. Na auto szrot można udać się ze swoim pojazdem samodzielnie, ale może być to z wielu przyczyn utrudnione. Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się być kasacja pojazdu z dojazdem, kiedy to wybranej firmie przedstawia się gdzie stoi samochód przeznaczony na auto złom, a ona przyjeżdża na miejsce, odbierze go, załatwi wszystkie niezbędne formalności i wystawi zaświadczenie o zezłomowaniu.

Menu