Używane części motocyklowe – jakie znajdziesz na szrocie?

Choć autoszrot może kojarzyć się głównie z wyposażeniem do samochodów, to w praktyce wiele komisów oferuje szereg komponentów do innych pojazdów. Jakie używane części motocyklowe są dostępne na szrocie? Czy zakup akcesoriów do motocykli z „drugiej ręki” jest dobrym rozwiązaniem?

Używane części motocyklowe – co można kupić na szrocie?

Jednoślady podobnie jak samochody są zbudowane z rozmaitych części, które są ze sobą połączone w mniej lub bardziej skomplikowane układy. Synergia działania poszczególnych elementów zapewnia działanie pojazdom mechanicznym, co z kolei umożliwia ich bezpieczne prowadzenie. Wszystkie komponenty mają jednak określony stopień wytrzymałości – regularna jazda autami czy motocyklami sprawia, że stan i funkcjonowanie tych urządzeń ulegają powolnemu pogorszeniu. Systematyczne używanie motoru jest nierozerwalnie związane z okresowymi przeglądami, co pozwala na monitorowanie jego aktualnej formy. Bez względu na to czy mowa o prostym motorowerze, crossie, ścigaczu, chopperze czy zabytkowym motorze z poprzedniej epoki.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować utratę pierwotnych właściwości części motocyklowych. Począwszy od czynników atmosferycznych (np. wysokie temperatury, częste deszcze), przez działające siły nacisku i jakość dróg na wybieranych trasach, a skończywszy na technice i umiejętnościach jazdy prowadzącego. Ponadto części do motocykli różnią się od siebie parametrami – niektóre są wykonane z kiepskich i niedostatecznie wytrzymałych materiałów, co rzutuje na ich ogólnym poziomie wytrzymałości i prowadzi do przedwczesnej eksploatacji.

Gross osób decyduje się na zakup komponentów z drugiej ręki, które można znaleźć m.in. na portalach aukcyjnych, internetowych formach tematycznych czy prywatnych ogłoszeniach. Jednak najbardziej popularnym rozwiązaniem jest nabycie używanych części motocyklowych na szrocie – komisy oferują szeroki wybór dostępnych akcesoriów:

  • nadwozia (np. kierownice, błotniki, koła, siedzenia)
  • paliwowych (np. zbiorniki paliwa i korki, pompy, gaźniki)
  • zawieszenia (np. amortyzatory, widełki, wahacze, stopki centralne)
  • wydechowych (np. rury, tłumiki oraz ich osłony i uchwyty, kolanka)
  • napędowych (np. silniki, przekładnie, wały korbowe, kosze sprzęgłowe)
  • oświetleniowych (np. przednie i tylne lampy oraz uchwyty do ich mocowań, żarówki)
  • elektrycznych i zapłonowych (np. akumulator, świece, regulatory napięcia, obrotomierze)
  • eksploatacyjnych (np. opony motocyklowe, elementy układu hamulcowego jak linki lub tarcze, łożyska)

Oprócz podstawowych części motocyklowych w autoszrocie można znaleźć szereg innych i równie interesujących przedmiotów. Wśród nich na pewno warto wspomnieć o gadżetach przeznaczonych do tuningu motoru jak, chociażby naklejki, crash pady, kufry boczne czy spojlery. Ponadto w wielu komisach zajmujących się sprzedażą używanych części można zakupić akcesoria dla kierowcy m.in. kurtki, kombinezony, rękawice, kaski, spodnie oraz buty – dzięki nim prowadzący pojazd może zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo i komfort w trakcie podróży.

Dlaczego zakup używanych części motocyklowych na szrocie jest dobrym wyborem?

Jazda na motorze jest nierozerwalnie związana z ładną pogodą i dodatnimi temperaturami. Dlatego dla wielu osób motocykle stanowią wyłącznie hobby i odskocznię od codziennych podróży samochodami. Prawdziwi motomaniacy nie mają w zwyczaju oszczędzać na własnym sprzęcie. Jednak w niektórych przypadkach zakup używanych części z komisu okazuje sie znacznie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy motocyklowe przejażdżki mają okazjonalny charakter. Na szrocie można z łatwością dostać elementy w naprawdę dobrej kondycji, a skoro i tak pojazd nie będzie nadmiernie eksploatowany, to ekonomieczniej będzie wybrać tańsze rozwiązanie.

Innym dobrym powodem jest dostępność. Profesjonalne komisy zajmujące się skupem i sprzedażą używanych części motocyklowych oferują akcesoria do wielu marek i rozmaitych roczników. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze znalezieniem kompatybilnych i oryginalnych elementów do własnego motoru. Pomimo iż na rynku motoryzacyjnym można zakupić szereg alternatywnych zamienników, to w niektórych przypadkach ich wytrzymałość pozostawia naprawdę wiele do życzenia – nawet w stosunku do kilkuletniej i używanej części.

Na którym szrocie warto zakupić używane części motocyklowe?

W komisie MamAuto oferujemy wiele używanych części motocyklowych, które można wykorzystać do wymiany aktualnych komponentów we własnym pojeździe. Wszystkie produkty zostają poddane dokładnej diagnostyce, co pozwala wyeliminować ryzyko braku działania. Nasi eksperci pomogą w doborze odpowiednich części i rozwieją wszelkie wątpliwości związane z zakupem.

Menu