Tabliczka znamionowa w samochodzie – jakie informacje zawiera ?

Niezbędne wyposażenie auta nie zawsze rzuca się w oczy i jest związane z jego funkcjonalnością. Idealnym przykładem jest tabliczka znamionowa samochodu – niewielki element, który jest wymagany w każdym pojeździe. Do czego służy? Dlaczego jest tak istotna? Co należy zrobić w przypadku jej braku?

Czym jest tabliczka znamionowa w samochodzie?

Mianem tabliczki znamionowej samochodu określa się niewielką metalową blaszkę lub samoprzylepną, która pełni funkcję pewnego rodzaju narzędzia identyfikacyjnego samochodu. Tabliczka powinna być wykonana z materiału odpornego na korozję i ścieranie, a miejsce jej przytwierdzenia jest zwykle wybierane przez producenta pojazdu. W większości przypadków jest to element niewymienialny i łatwo dostępny, którego dokładna lokalizacja jest określona w książce serwisowej samochodu – najczęściej jest to tzw. słupek B (część nadwozia podtrzymująca dach pojazdu, który występuje pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami bocznymi). Zakres informacji znajdujących się na tabliczkach znamionowych samochodów jest określony przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Tabliczka znamionowa samochodu – opis symboli

Dane znajdujące się na etykiecie znamionowej pojazdu mogą okazać się trudne do odczytania. Warto jednak wiedzieć, że opis symboli na tabliczkach znamionowych samochodu i kolejność informacji jest identyczna dla wszystkich pojazdów – bez względu na markę producenta, model oraz rocznik. Wedle aktualnego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury są to:

  • marka samochodu,
  • numer świadectwa homologacji typu auta,
  • numer VIN lub rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu (przy braku VIN),
  • dopuszczalna masa całkowita lub dla motorowerów i motocykli poziom hałasu zewnętrznego na postoju w decybelach przy prędkości obrotowej,
  • maksymalna masa całkowita zespołu pojazdu dla pojazdów wykorzystywanych do ciągnięcia przyczepy,
  • dopuszczalne obciążenie osi (od przodu do tyłu).

Brak tabliczki znamionowej samochodu a konsekwencje dla kierowcy

Wszystkie auta i motocykle muszą być wyposażone w tabliczkę znamionową. Jej brak stanowi poważny problem dla właściciela pojazdu. Przede wszystkim uniemożliwia przeprowadzenie niezbędnego badania technicznego, co stanowi jeden z podstawowych wymogów do dopuszczenia samochodu do udziału w ruchu drogowym. Ponadto nie można zapominać o konsekwencjach prawnych. Brak ważnego badania technicznego podczas kontroli skutkuje mandatem, a w niektórych przypadkach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i odholowania pojazdu – oczywiście na koszt nieodpowiedzialnego kierowcy. W jakich sytuacjach pojazd nie ma tabliczki znamionowej? Przyczyn jest naprawdę wiele. Powodem może być m.in. wypadek samochodowy, zakup samochodu z aukcji komorniczej bądź zgubienie wskutek zbyt słabego przymocowania etykiety.

Co należy zrobić w przypadku braku tabliczki znamionowej?

Nie ulega wątpliwości, że jedynym rozwiązaniem jest pozyskanie tabliczki znamionowej dla pojazdu. W pierwszej kolejności należy uzyskać zaświadczenie o jej braku z autoryzowanej stacji diagnostycznej. Następnie trzeba skierować się do Wydziału Komunikacji w celu wypełnienia wniosku o wydanie tabliczki – kierowca musi zabrać ze sobą dowód osobisty, dowód wpłaty uiszczonej w kasie urzędu, uzupełniony wniosek z uzasadnieniem wydania oraz dowód ze stacji diagnostycznej lub opinię od rzeczoznawcy samochodowego.

W praktyce wyróżnia się dwie sytuacje. Pierwszą z nich jest wyrobienie całkowicie nowej tabliczki znamionowej i uzyskanie nowego numeru VIN. Ten przypadek odnosi się do sytuacji gdy:

  • w pojeździe wymieniono ramę lub podwozie na części, które nie mają numeru fabrycznego;
  • pierwotny numer VIN pojazdu został zatarty lub sfałszowany np. auto bądź motocykl zostały zakupione na aukcji komorniczej bądź doszło do odzyskania pojazdu po kradzieży;
  • pojazd wpisuje się do grona pojazdów zabytkowych i nie posiada numeru VIN;
  • pierwotny numer VIN został zniszczony wskutek naprawy pojazdu, wypadku komunikacyjnego lub samoistnie stał się nieczytelny np. w przypadku starych samochodów.

Drugą z nich jest ubieganie się o zastępczą tabliczkę znamionową, która jest niezbędna m.in. gdy doszło do zmiany numeru VIN pojazdu lub etykietka uległa zniszczeniu (przy zachowanym numerze VIN).

Jakie są koszty wydania tabliczki? Decyzja o wydaniu niezbędnego komponentu kosztuje 10 zł. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku konieczności nadania nowego numeru VIN i przygotowania nowej tabliczki znamionowej niezbędna jest obecność wszystkich właścicielu pojazdu! Gdy jeden z nich się nie zjawi, to wówczas należy uzyskać pisemne pełnomocnictwo, co jest dodatkowym kosztem rzędu 17 zł.

Menu