Wartość używanego samochodu – jakie czynniki na nią wpływają?

Osoby poszukujące niedrogiego pojazdu w dobrym stanie zazwyczaj kupują auta z drugiej ręki. Jednak nim dojdzie do sfinalizowania transakcji, dobrze jest wiedzieć, które kwestie mają rzeczywisty wpływ na wartość używanego samochodu. Od jakich czynników zależy cena auta? Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania ogłoszeń i asortymentu komisów samochodowych?

Marka a wartość używanego samochodu

Podobnie jak w każdej dziedzinie, tak samo i w motoryzacji marka producenta odgrywa istotną rolę w finalnej wartości używanego samochodu. Niektóre auta (np. Audi, BMW czy Volkswagen) są od wielu lat uznawane za mało problematyczne, by nie rzec, że wręcz uchodzą za pojazdy o niskim ryzyku awarii. Z kolei innym (np. Toyota, Volvo) przypisuje się dużą wytrzymałość i wysoką żywotność w kontekście eksploatacji. Oczywiście nie brak też marek, które charakteryzują się konkretnymi wadami np. słabą kondycją karoserii, czy kłopotliwymi podzespołami w elektronice. Jednak nie ma co popadać w skrajności i bazować na stereotypach – jeżeli poprzedni właściciel dbał o samochód, to z całą pewnością jego stan będzie adekwatny do ceny. Niemniej warto mieć na uwadze, że niektóre marki oraz modele są droższe względem pozostałych.

Rocznik i historia pojazdu

Marka to jedno, ale wiek używanego samochodu ma niewątpliwie duże znaczenie w kontekście wartości. Data pierwszej rejestracji jest w tym przypadku bardzo istotna. Pojazdy z młodszym stażem gwarantują lepszą kondycję części, co oznacza jego dłuższe użytkowanie. Nietrudno domyślić się, że ryzyko pojawienia się usterki jest znacznie mniejsze aniżeli u wiekowych samochodów.

Równie ważną kwestią jest dotychczasowa historia auta. Pojazdy pochodzące od prywatnych właścicieli z całą pewnością są o wiele lepszą opcją niż samochody, które były używane np. przez przedstawicieli handlowych czy taksówkarzy. W historii pojazdu powinny być także zawarte informacje jak np. kraj z którego został sprowadzony samochód, czy auto uległo wypadkowi, liczba dotychczasowych właścicieli oraz czy pojazd był kradziony. Wszystko to rzutuje na ostatecznej cenie i może posłużyć za dobry punkt do rozpoczęcia negocjacji.

Moc i typ silnika

Nie ulega wątpliwościom, że pojemność i liczba koni mechanicznych w silniku mają duże znaczenie na wartość używanego samochodu. Auta o większej mocy gwarantują uzyskanie większej prędkości, co jednocześnie rzutuje na finalnej cenie zakupu. Jednocześnie nie można zapominać, że duża moc silnika determinuje wysokie spalanie paliwa. Dlatego osoby poszukujące ekonomicznego samochodu powinny celować w pojazdy o małym silniku.

Rodzaj paliwa zasilającego samochód to również istotna kwestia. Cena zakupu aut z dieslem jest diametralnie inna aniżeli pojazdy na benzynę lub z zamontowaną instalacją gazową. Obecnie nie można też zapominać, że coraz więcej samochodów wykorzystuje zasilanie elektryczne z uwagi na wyjątkowo korzystny wpływ na środowisko.

Stan techniczny i wizualny

Wygląd pojazdu jest ważną kwestią podczas poszukiwań używanego samochodu. Wgniecenia karoserii, odpryski, przetarcia i zarysowania lakieru lub przebarwienia nie tylko rzutują na estetyce, ale i w dużym stopniu obniżają jego wartość. Nowy właściciel praktycznie „na starcie” jest zmuszony naprawić występujące defekty, bo w niektórych przypadkach (np. pęknięta szyba, wgnieciona maska) uniemożliwiają bezpieczne prowadzenie pojazdu. Przed zakupem można wykonać pomiar grubości lakieru, aby ocenić, czy samochód nie uległ wcześniej wypadkowi a właściciel dokonał naprawy i stara się zataić ten fakt.

Niemniej jednak wygląd to nie wszystko. Po ocenie kondycji wizualnej należy ocenić funkcjonalność pojazdu. Prawidłowe działanie klocków hamulcowych, dobry stan akumulatora, sprawne światła, bezproblemowe działanie skrzyni biegów i sprzęgła – to raptem kilka kwestii, które muszą zostać sprawdzone przed dokonaniem zakupu. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy właściciel pojawi się u mechanika w krótkim czasie po sfinalizowaniu transakcji. Warto jednak pamiętać, że wartość używanego samochodu sprzedawanego jako „uszkodzony” lub „wadliwy” jest znacznie mniejsza. Dobrze jednak przeanalizować, czy koszty naprawy i poświęcony na nią czas, nie będą zbyt duże.

Które czynniki mają wpływ na wartość używanego samochodu?

Oprócz wyżej wymienionych kwestii należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • liczba drzwi,
  • typ zawieszenia,
  • klasa samochodu,
  • rodzaj skrzyni biegów,
  • wyposażenie oraz dodatki (np. radio, komplet opon sezonowych, klimatyzacja, nawigacja, podgrzewane fotele, system bezpiecznego parkowania).

Używane samochody z komisu MamAuto

Komis MamAuto oferuje szeroką gamę używanych samochodów o różnej wartości. Gwarantujemy sprawne auta z drugiej ręki, które przed sprzedażą zostają poddane gruntownej kontroli w zakresie funkcjonalności i bezpieczeństwa. W naszym autoszrocie można zakupić wiele pojazdów różnej klasy z nowych i starszych roczników, od renomowanych producentów oraz z rozmaitym wyposażeniem. Fachowcy z naszego serwisu pomogą w wyborze i udzielą wszelkich informacji na temat każdego sprzedawanego towaru. Ponadto, w ofercie posiadamy bogatą paletę części motoryzacyjnych i zamienników. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

Menu