Samochód używany – jaki warto kupić?

Decydując się na zakup auta z drugiej ręki, należy liczyć się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie mamy gwarancji, że samochód używany będzie odzwierciedlać zapewnienia właściciela. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne przed sfinalizowaniem transakcji.

Historia pojazdu

Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne z pewnością nie raz zadajesz sobie pytanie, jaki samochód używany jest wart uwagi? W pierwszej kolejności należy zapoznać się z historią auta – uczciwy sprzedawca z pewnością udostępni numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Na ich podstawie możemy przeanalizować wiele ważnych kwestii dotyczących samochodu m.in. zarejestrowany stan licznika, historię badań technicznych, czy informacji dotyczących dotychczasowych właścicieli. To pozwoli uniknąć niezwykle poważnych błędów np. zakupu używanego samochodu, który był przedmiotem przestępstwa bądź w przeszłości brał udział w wypadku. Jeżeli sprzedający nie chce podać wspomnianych danych, to warto zrezygnować z oferty i poszukać czegoś innego.

Marka i model

Choć każdy kierowca może mieć zupełnie odmienne opinie na temat konkretnej marki samochodu, to jednak trudno się nie zgodzić, iż niektóre pojazdy wykazują znacznie większą niezawodność od pozostałych. Ponadto warto pamiętać, że każdej marce można przypisać znacznie wyższą tendencję do występowania konkretnych usterek, co wynika np. z użycia gorszej jakości części przez producenta. Przykładów jest naprawdę wiele:

 • Samochody marki Hyundai mogą znacznie częściej borykać się z problemami dotyczącymi hamulca ręcznego;
 • W pojazdach marki BMW jest większa szansa na występowanie usterek związanych z elektroniką;
 • W autach opatrzonych logo Kia może dochodzić do awarii w obrębie systemu wspomagania kierownicy;

Oczywiście nie jest to żelazna reguła, ale osoby siedzące w motoryzacji potwierdzą, że każdy z producentów ma własną piętę Achillesa. Dlatego przed zakupem używanego samochodu warto prześledzić fora motoryzacyjne i porozmawiać z mechanikami – dzięki temu można zawczasu oszczędzić własnych nerwów i pieniędzy na częste naprawy.

Rocznik i stan techniczny

Jeżeli zastanawiasz się, jaki używany samochód kupić, to z pewnością musisz zwrócić uwagę na rok jego produkcji. Rocznik mówi wiele o pojeździe – wieloletnie auta mogą być zadbane z wyglądu, ale pod kątem funkcjonalności pozostawiają sporo do życzenia. Sprawdzając rocznik, trzeba przeanalizować aktualny przebieg. Jeżeli kilkunastoletni używany samochód ma na liczniku zaledwie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w rzeczywistości jego przebieg jest znacznie większy.

Przed zakupem używanego samochodu dobrze jest zrobić rozeznanie na temat poszczególnych części. Oprócz własnych oględzin można porozmawiać ze sprzedającym, aby udać się do pobliskiego warsztatu w celu dokonania rzetelnej oceny stanu technicznego. Na szczególną uwagę zasługują:

 • Silnik,
 • nadwozie i karoseria,
 • wygląd i kondycja wnętrza.

Myśląc o zakupie używanego samochodu, należy bezwzględnie wykonać jazdę próbną – to dodatkowy sposób na analizę funkcjonalności i stanu pojazdu, ale i informacja, czy auto jest dla nas odpowiednie pod kątem prowadzenia na drodze.

Wyposażenie i dodatki

Im więcej urozmaiceń i udogodnień dla kierowcy, tym większa cena sprzedaży. Samochody wzbogacone np. o komplety aluminiowych felg, komputery pokładowe, czy podgrzewane siedzenia są znacznie droższe aniżeli pojazdy z podstawowym wyposażeniem. Warto więc samemu określić, jaki używany samochód kupić i co powinien zawierać, aby spełnił nasze oczekiwania. Niezwykle często okazuje się, że fajne gadżety w rzeczywistości okazują się niepotrzebne.

Jaki samochód używany jest wart uwagi?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb i aktualnych możliwości finansowych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na listę poniższych kryteriów, które mogą okazać się pomocne, aby mieć dokładną odpowiedź, jaki samochód używany warto kupić.

 • Doświadczenie kierowcy;
 • Budżet na zakup samochodu;
 • Typ i moc silnika – benzyna, diesel, gaz;
 • Przeznaczenie – samochód prywatny czy służbowy;
 • Typ nadwozia np. SUV, auto miejskie, kombi, kabriolet, sedan;

Jaki używany samochód kupić w komisie MamAuto?

Komis samochodowy MamAuto to odpowiednie miejsce, aby kupić samochód z drugiej ręki i nie mieć wątpliwości co do jego stanu technicznego! Wszystkie pojazdy z naszej oferty są sprawne i całkowicie wolne od ukrytych wad – gwarantujemy, że każde auto zostało poddane wnikliwej analizie w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Jeżeli nie wiesz, jaki używany samochód warto kupić, to zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Z chęcią pomożemy w dokonaniu właściwego wyboru i ustrzeżemy przed popełnieniem rażących błędów, które mogą doprowadzić do niepotrzebnej straty pieniędzy!

Menu