Katalizator – ile jest wart? Dlaczego jest tak cenny?

Katalizator zaliczany jest do droższych elementów samochodowych. Kierowca, który dowie się o ewentualnej usterce, jest świadomy, że konieczne będzie przygotowanie większej sumy pieniężnej.

Jak działa katalizator?

Katalizator samochodowy fachowo nazywa się reaktorem katalitycznym. Jest to element, którego zadaniem jest ograniczenie szkodliwych oraz toksycznych składników znajdujących się w spalinach. Dokonuje on bowiem wyeliminowania wspomnianych składników poza silnikiem. Ponadto warto mieć świadomość, że praca katalizatora jest przy tym sterowana przez silnik przy wykorzystaniu tzw. sondy lambda.

Koniecznie trzeba podkreślić, że katalizatory wraz z upływem czasu mogą się zużywać. Jedną z przyczyn może być osadzanie się w nich coraz większych ilości zanieczyszczeń. Można wtedy wykonać wymianę katalizatora na nowy, albo dokonać jego regeneracji. Na rynku pojawiają się również bardzo niebezpieczne i nielegalne oferty polegające na zastąpieniu katalizatora strumienicą.

Ile kosztują katalizatory?

Warto zdawać sobie sprawę, że za model katalizatora, który będzie przeznaczony do samochodu osobowego, trzeba zapłacić od 200 do 1000 złotych. Koniecznie trzeba uwzględnić fakt, że wraz z dodatkowym wstawieniem omawianego katalizatora w wybranym warsztacie, cena może ostatecznie wzrosnąć nawet do 2000 złotych. Oczywiście w przypadku posiadania nowego lub drogiego samochodu należy liczyć się z faktem, że koszty mogą wzrosnąć. Dlaczego tak mała część kosztuje aż tak dużo?

Cena katalizatora jest przede wszystkim wynikiem komponentów, które zostały w nim zastosowane. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że katalizatory charakteryzują się budową przypominającą plaster miodu. Ponadto od wewnątrz pokrywane są warstwą metali szlachetnych, do których trzeba zaliczyć platynę czy rod. Warto podkreślić, że wspomniane metale są droższe niż złoto. Fakt ten sprawia, że cena całego elementu jest bardzo wysoka.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że do ewentualnych kradzieży omawianych katalizatorów dochodzi właśnie ze względu na ich wysoką cenę.

Gdzie można sprzedać katalizator?

Warto mieć świadomość, że nie można dokonać sprzedaży katalizatora w dowolnym miejscu np. skupie złomu. Ich odkupem zajmują się bowiem specjalistyczne firmy dysponujące właściwym zapleczem, a także posiadającym odpowiednie zezwolenia. Należy dodać, że skup katalizatorów koniecznie musi przestrzegać bardzo restrykcyjnych przepisów.

Z kolei cena omawianego produktu w skupie katalizatorów będzie uzależniona przede wszystkim od rodzaju katalizatora. W zdecydowanej większości przypadków można dostać kwotę w przedziale 100 – 200 złotych. Osobom, które zatem są w posiadaniu katalizatora, którego nie używają oraz nie planują wykorzystywać w przyszłości, rekomendowane jest bardzo poważne zastanowienie się nad jego sprzedażą, gdyż można w ten bardzo prosty sposób zrekompensować sobie koszty związane z zakupem albo montażem nowego katalizatora.

Menu