Holowanie samochodu – jaki sprzęt wybrać?

Niekiedy szczęście nie dopisuje i samochód odmawia posłuszeństwa. Wówczas może skorzystać z pomocy innego kierowcy, aby uniknąć wzywania kosztownej lawety. By bezpiecznie wykonać holowanie samochodu niezbędna jest odpowiednia lina holownicza, która pozwoli przetransportować unieruchomione auto. Jaką linę holowniczą wybrać? Czym się kierować podczas zakupu liny do holowania samochodu?

Holowanie samochodu – opcja nie dla każdego

Transport samochodu przy pomocy liny holowniczej jest znacznie tańszą alternatywą aniżeli wezwanie profesjonalnej lawety. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach holowanie samochodu jest niemożliwe. Problem ten występuje w przypadku części aut hybrydowych. Co więcej, tego typu auta nie będą też pomocne jako pojazd holowniczy.

Problem przy holowaniu samochodu pojawia się w przypadku gdy odholowywane auto ma uszkodzony układ hamulcowy i światła. Niestety tego typu usterki zmuszają kierowcę do wezwania lawety – tak poważne awarie wymagają zachowania ostrożności względem innych uczestników ruchu drogowego. Holowanie samochodu stanowi poważne ryzyko.

Często pojawiają się pytania, czy możliwe jest użycie liny do holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo choć większość tego typu pojazdów nie ma ku temu przeciwwskazań, to część modeli nie może skorzystać z takowej opcji. Niemniej jednak w przypadku aut z automatem należy zachować szczególną ostrożność i holować samochód z niewielką prędkością.

Holowanie samochodu – czym się kierować podczas zakupu liny do holowania?

Przed nabyciem liny holowniczej warto poświęcić nieco czasu na sprawdzenie jej parametrów. Dzięki temu holowanie samochodu będzie nie tylko skuteczne, ale i zagwarantuje niezbędne poczucie bezpieczeństwa dla kierowców. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę w trakcie zakupów liny do holowania samochodu?

  • Udźwig – lina holownicza powinna gwarantować udźwig o co najmniej tonę większy aniżeli masa holowanego samochodu.
  • Uchwyty – produkt musi mieć zakończenia w formie haków lub szelek, które pozwalają przyczepić linę do holowania samochodu. Należy pamiętać, że kierowca musi dobrać uchwyt do zaczepu holowniczego we własnym aucie.
  • Długość – linka wykorzystana do odholowania pojazdu nie może być zbyt krótka lub przesadnie długa. Długość liny holowniczej rzutuje na czasie reakcji, a także bezpieczeństwie na drodze względem pozostałych uczestników ruchu.
  • Materiał – to jedna z najistotniejszych kwestii w kontekście zakupu linki holowniczej. Tworzywo wykorzystanie do produkcji linki gwarantuje odmienny poziom wytrzymałości i zróżnicowaną rozciągliwość. Dlatego stalowa lina holownicza będzie mieć zupełnie inne zastosowanie aniżeli lina holownicza kinetyczna czy sztywny hol.

Rodzaje lin holowniczych – co warto wybrać?

Na rynku części motoryzacyjnych znajduje się wiele akcesoriów, które można wykorzystać do holowania pojazdu. W zależności od potrzeb i gabarytów samochodu należy wykorzystać rózne rodzaje lin holowniczych. Najłatwiej dostępnym produktem jest pleciona lina do holowania samochodu, która co prawda jest tania, ale nie gwarantuje dużej żywotności i rozciągliwości. Oznacza to, że w krótkim czasie może dojść do jej zerwania – zwłaszcza że zawarte w niej włókna polipropylenowe są podatne na deszcz, niską temperaturę i śnieg. Dlatego o wiele lepszą opcją jest zakup elastycznej linki holowniczej która, choć jest droższa, to odznacza się zdecydowanie mniejszą wadliwością. Inną opcją jest pas holowniczy, który dzięki kompaktowemu rozmiarowi można przechowywać w bagażniku auta osobowego.

Co w przypadku pojazdów o większej masie i rozmiarach? Kierowcy ciężarówek, samochodów dostawczych czy pojazdów rolnych mogą zdecydować się na poniższe opcje:

  • lina holownicza kinetyczna – jest zdecydowanie najdroższą liną do holowania samochodu, ale jej wysoka cena gwarantuje niesamowicie dużą wytrzymałość. Nie sprawdzi się do holowania aut po asfalcie, gdyż w dużym stopniu ogranicza sterowność. Jest bardzo dobrym wyborem w ekstremalnych przypadkach np. ugrzęźnięcia pojazdu w błocie lub zaspie śnieżnej.
  • lina holownicza stalowa – odznacza się wyjątkową sztywnością i dzięki temu można ją wykorzystać do pojazdów o wielkim gabarycie. Niestety nie jest pozbawiona wad, bo zajmuje sporo miejsca i może doprowadzić do uszkodzenia karoserii w przypadku niewielkiego naderwania.

MamAuto – liny holownicze z drugiej ręki

Osoby poszukujące lin do holowania samochodu w dobrej kondycji i za przystępną cenę powinny skorzystać z oferty komisu samochodowego MamAuto. Jesteśmy profesjonalnym autoszrotem, który dysponuje bogatym asortymentem części motoryzacyjnych m.in. lin holowniczych. Wszystkie sprzedawane przez nas produkty są sprawne i gwarantują optymalną jakość. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

Menu